Komerční prezentace Aktual.: 24.01.2025 14:51
Praha – Holokaust nebyl jen výsledkem nenávistné ideologie, ale také selháním světa postavit se zlu dříve. Na dnešním vzpomínkovém setkání ke Dni památky obětí holokaustu to řekl náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák (ODS). U příležitosti 80 let od osvobození koncentračního tábora Osvětim je podle něj potřeba se ptát, co se lidé z tragédie naučili.
Události dnešní doby podle Kozáka bohužel ukazují, že lekce historie stále nejsou zcela pochopeny. „Populismus, radikalismus a antisemitismus jsou znovu na vzestupu. Tyto varovné signály nesmí být ignorovány. Nesmíme nechat tuto nemoc rozšířit se v naší společnosti,“ řekl náměstek. Historie podle něj odhalila cenu lhostejnosti.
Na akci dnes vystoupila také izraelská velvyslankyně Anna Azariová nebo britský velvyslanec Matt Field. Tragédie holokaustu, ale i dalších genocid slouží podle Fielda jako připomínka kolektivní zodpovědnosti poučit se z minulosti a udělat vše pro to, aby se takovým zvěrstvům zabránilo. „K holokaustu nedošlo v izolaci nebo ve tmě. Došlo k němu uvnitř společností, za plného dohledu světa,“ řekl.
K přítomným promluvila také přeživší holokaustu Dita Krausová. Narodila se v roce 1929 a v roce 1942 byla s rodiči deportována do Terezína. Poté šest měsíců strávila v Osvětimi. V roce 1949 emigrovala do Izraele.
Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.
V pondělí uplyne od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi 80 let. Vzpomínkové akce se za Česko zúčastní prezident Petr Pavel.