Aktual.: 25.12.2024 11:19
Washington – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes zveřejnil jako svou astronomickou fotografii dne snímek českého fotografa Jaroslava Fouse. Je to již druhý český úspěch tento měsíc, před deseti dny se do prestižního výběru NASA dostal Jakub Kuřák. Zajímavostí je to, jak ČTK sdělil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě, že oba snímky pocházejí z noci ze 13. na 14. prosince.
Fousova fotografie zachytila halové jevy v Krušných horách za svitu Měsíce. Oficiální popisek NASA uvádí, že obrovské oko na obloze je diamantovým prachem. „To je neformální označení pro malé ledové krystalky, které se tvoří ve vzduchu a třepetají se k zemi. Protože jsou tyto krystaly geometricky tvarované, mohou společně systematicky odrážet světlo ze Slunce nebo Měsíce do vašich očí, což způsobuje, že se objeví obrovská hala a neobvyklé oblouky. A někdy může výsledek společně vypadat jako obří oko, které se dívá přímo na vás,“ vysvětlil americký úřad.
„Na snímku pořízeném v Krušných horách v České republice minulý týden jasný Měsíc vycházející vzduchem naplněným ledovou mlhou způsobil, že mnoho z těchto nádherných iluzí oblohy bylo vidět současně. Kromě vedlejších ‚měsíců‘, tečných oblouků, hala a parhelického kruhu jsou zcela vlevo viditelné světelné sloupy nad vzdálenými světly, zatímco Jupiter a Mars lze nalézt přímo ve spodní části 22stupňového hala,“ píše NASA.
Kuřákův snímek nazvaný Geminid Meteors over a Snowy Forest (Geminidy nad zasněženým lesem) vznikl u jihopolského města Szklarska Poremba na severním rozhraní Jizerských hor a Krkonoš.
Astronomický snímek dne NASA (APOD) vyhlašuje od roku 1995. Je jedním z nejuznávanějších ocenění svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny. Čeští fotografové se ve výběru letos ocitli hned několikrát, například Pavel Gabzdyl se snímkem západu slunce nad Brnem či Petr Horálek s fotografií komety Olbers nad hradem Kunětická hora.