Aktualizace: 16.02.2024 17:17
Moskva – Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězeňském táboře, uvedla dnes ruská vězeňská služba, podle které je příčina jeho smrti předmětem vyšetřování. Nezávisle na tom, co úmrtí způsobilo, však ruská opozice i představitelé západních zemí ze skonu jednoho z nejvýznačnějších kritiků Kremlu viní ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vládu. Podrobnosti o smrti Navalného se nyní snaží zjistit jeho spolupracovníci a rodina, kteří chtějí v první řadě potvrdit či vyvrátit oficiální informace ruských úřadů.
Navalnému se po procházce ve věznici za polárním kruhem udělalo špatně a ztratil vědomí., uvedly ruské úřady. Lékaři podnikli vše, aby jej oživili, ale neměli úspěch a poté konstatovali jeho smrt, citovala média z vyjádření vězeňské služby. Navalného matka Ljudmila uvedla, že ho naposledy viděla 12. února, kdy byla naživu a vypadal „zdravý a šťastný“. Na záběrech ze čtvrtečního soudního jednání se usmívá a podle médií i vtipkoval.
Zdroj prokremelské televize RT tvrdí, že příčinou úmrtí byla krevní sraženina. BBC či ruský opoziční list Novaja Gazeta citují odborníky, podle kterých lze krevní sraženinu jako příčinu úmrtí potvrdit pouze pitvou.
Navalného manželka Julija dnes na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzvala mezinárodní společenství, aby povstalo ke společnému boji proti „strašlivému režimu v současném Rusku“.
Prezdent Putin byl o osudu Navalného informován, reagoval na zprávy mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Veškeré kontroly a prověrky v souvislosti s tímto úmrtím podle něj obstarává vězeňská služba.
Navalnyj byl ve vězení od roku 2021. Za tu dobu se potýkal s bolestmi zad a nohou, nemocemi, kvůli zásahu dozorců nemohl spát, držel několik týdnů hladovku a často byl na samotce, podle své mluvčí tam byl poslán opět před dvěma dny. Jen několik měsíců před nástupem do vězení v roce 2021 byl politik otráven, z čehož vinil Putina a ruskou tajnou službu FSB.
Za smrt Alexeje Navalného, ať už měla jakoukoliv příčinu, je Putin zodpovědný, shodují se ruští opozičníci. Úmrtí Navalného někteří z nich označují za vraždu, další se zdráhají informacím ruských úřadů uvěřit. „Je to zločin režimu, to je zřejmé,“ řekl například významný ruský obránce lidských práv Oleg Orlov.
Kritické reakce na adresu režimu prezidenta Putina přicházejí z celého světa. Podle německého kancléře Olafa Scholze jde o strašný důkaz toho, jak se Rusko v posledních letech změnilo. Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné uvedl, že Navalného smrt v trestanecké kolonii ukazuje realitu Putinova represivního režimu. Lotyšský prezident Edgars Rinkévičs označil jeho skon za brutální vraždu vykonanou Kremlem a zodpovědnost Putinovi přisoudili i představitelé Evropské unie. „Nezapomeneme a neodpustíme,“ reagoval polský premiér Donald Tusk, francouzský prezident Emmanuel Macron poznamenal, že současné Rusko posílá „svobodné duše do gulagu“, kde je nechává zemřít.
Předseda belgické vlády Alexander De Croo zdůraznil, že Navalného tragická smrt je dalším důkazem, „proč budeme nadále podporovat Ukrajinu“. Východoevropská země se už dva roky brání invazi ruských vojsk, po které Moskva ještě zpřísnila represe domácí opozice. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je zřejmé, že opozičníka zabil Putin, který se i podle něj i přes mrtvoly snaží udržet svou pozici.
Navalného smrt, pokud se potvrdí, podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena zdůrazňuje slabost a prohnilost ruského režimu, který je za ni zodpovědný. Podle americké viceprezidentky Kamaly Harrisové jde o projev Putinovy brutality.
Alexej Navalnyj podle českého prezidenta Petra Pavla zaplatil tu nejvyšší cenu za svoji odvahu ukazovat Rusům i světu pravou tvář ruského režimu. Český premiér Petr Fiala uvedl, že Navalného případ ukazuje, kam až je ochotný zajít Putinův režim v boji s politickými protivníky. Šéf české diplomacie Jan Lipavský uvedl, že se Rusko se chová ke svým občanům stejně jako ve své zahraniční politice; proměnilo se v násilnický stát, který zabíjí lidi snící o lepší budoucnosti.