Aktualizace: 13.03.2024 19:40
Bratislava/Praha – Návrhy vlády slovenského premiéra Roberta Fica ohledně Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) čelí kritice ze Slovenska i ze zahraničí. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, Evropská vysílací unie (EBU) a také některá média včetně samotné RTVS považují chystaný nový zákon za ohrožení nezávislosti veřejnoprávních médií.
Ficův kabinet v normě navržené ministerstvem kultury počítá mimo jiné s výměnou vedení televize a rozhlasu, se silnějším vlivem státu na tuto instituci nebo se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem. Proti připravovaným změnám se na Slovensku již dříve vyslovily slovenské opoziční strany.
Evropská komisařka pro hodnoty a transparentnost Jourová dnes uvedla, že návrh zákona o RTVS může vést ke konci nezávislého zpravodajství veřejnoprávních médií na Slovensku. Evropská komise vývoj v zemi detailně sleduje a Jourová by se chtěla sejít se slovenskou ministryní kultury Martinou Šimkovičovou. Komisařka nechtěla předjímat možný postih pro Slovensko, zatím podle svých slov dává přednost dialogu a vysvětlování.
Podle EBU návrh zákona o RTVS ohrožuje redakční nezávislost tohoto veřejnoprávního média a představuje „nebezpečný krok zpět“ pro demokracii a svobodu projevu na Slovensku. Organizace sdružující zejména veřejnoprávní média v Evropě rovněž vyzvala slovenské úřady, aby návrh přehodnotily.
Záměry slovenské vlády kritizovala i samotná RTVS, která v prohlášení označila návrh za snahu podřídit veřejnoprávní média politické moci. Plánované zřízení rady pro posuzování a kontrolu programu by podle RTVS znamenalo výrazný zásah do fungování a nezávislosti veřejnoprávního média. Navrhované změny jsou navíc v zásadním rozporu s principy evropské ochrany veřejnoprávních médií, dodala stanice. Více než 600 pracovníků a spolupracovníků RTVS pak ve vlastním prohlášení napsalo, že praktickým důsledkem připravovaných změn může být nástroj na politické ovládnutí RTVS pro jakoukoliv vládní moc.
Některá média na Slovensku dnes uvedla, že vláda se návrhem snaží získat kontrolu nad RTVS. „Útok na RTVS je očekávaný,“ napsal Denník N s tím, že příručky autokratů mají ovládnutí médií a zvláště těch veřejnoprávních na prvních příčkách seznamu nutných kroků. Ficova vláda podle něj útočí na všechna nezávislá média.
Podle deníku Sme potřebuje Fico „oficiální kanál, aby se dostal do vzdálených domácností a legitimizoval své útoky na politické oponenty a média“. List připomněl, že RTVS obsluhuje i tu část obyvatelstva, která nečte noviny a nesleduje zprávy na facebooku. Zpravodajský portál Aktuality.sk napsal, že Slovensko se vrací před listopad 1989 a kroky vlády připomínají období takzvané normalizace v někdejším komunistickém Československu.
List Pravda naopak sílící debatu o RTVS přirovnal k hysterii. „Bez hysterie a přehánění už asi neumíme diskutovat a řešit vážné společenské problémy. Nejnověji o RTVS,“ uvedl s tím, že o veřejnoprávních médiích se diskutuje a jejich financování se mění v celé Evropě. Podle listu jsou stávající změny rychlé a účelové, ale stejně veřejnoprávní média měnili i liberálé za dvou bývalých slovenských vlád.
Podle vyjádření České televize (ČT) návrh posouvá charakter RTVS od veřejnoprávního ke státnímu. Některá ustanovení chystané úpravy jsou navíc v rozporu s Evropským aktem o svobodě sdělovacích prostředků (EMFA), který dnes schválil Evropský parlament. Ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral v souvislosti s navrženým zákonem hovoří o likvidaci nezávislého média.