Komerční prezentace Aktualizace: 7.07.2024 19:28

Berlín – Nejrychlejším hráčem dosavadního průběhu mistrovství Evropy ve fotbale je francouzský útočník Kylian Mbappé, kterému statistici naměřili 36,5 kilometru v hodině. Nejdelší vzdálenost zatím zdolal anglický záložník Declan Rice, nejvíce střel má na kontě Portugalec Cristiano Ronaldo, jenž přitom branku ze hry nedal. Nejčastěji faulujícím týmem jsou překvapivě Španělé. Vyplývá to ze statistik na webu UEFA po skončení čtvrtfinálové fáze šampionátu.

Mbappé dokázal vyvinout o půl kilometru v hodině vyšší rychlost než druhý v pořadí Španěl Ferran Torres. Nejlepším hráčem v českém týmu, který vypadl už po skupinové fázi, byl čtrnáctý v celkovém pořadí levý bek David Jurásek s 35,1 kilometru v hodině.

Rice dosud v pěti zápasech na šampionátu nechyběl ani minutu a k pozici nejlepšího běžce mu pomohlo i to, že s Anglií v obou duelech vyřazovací fáze absolvoval prodloužení. Záložník Arsenalu zdolal na turnaji už 63,9 kilometru a na kontě má o téměř dva tisíce metrů více než Granit Xhaka, který se Švýcarskem odehrál o 30 minut menší porci času.

Ronaldo vyslal za pět utkání 23 střeleckých pokusů, prosadit se ale dokázal jen ve dvou penaltových rozstřelech. Mezi tyče nejvíce pálil Němec Kai Havertz s 11 ranami na branku. Čtyři fotbalisté včetně Slováka Ivana Schranze ze Slavie skórovali na turnaji třikrát, z nich ve hře se svým týmem zůstává už pouze Nizozemec Cody Gakpo.

Ronaldo byl také nejčastěji v ofsajdu, v nedovoleném postavení se ocitl osmkrát. Gruzínci na rozdíl od osmi čtvrtfinalistů odehráli na turnaji jen čtyři zápasy, přesto stále mají suverénně nejzaměstnanějšího brankáře. Giorgi Mamardašvili si připsal 29 zákroků, z toho deset při remíze 1:1 s Českem.

Nejvíce faulů dosud spáchal nizozemský obránce Virgil van Dijk, jemuž sudí odpískali 12 nedovolených zákroků. Z týmů se zatím překvapivě nejčastěji dopouštějí faulů tradičně ofenzivně hrající Španělé, statistici jim napočítali 74 prohřešků. Na druhém místě jsou Němci. Nejvíce faulů na svou osobu si vynutil Jamal Musiala z domácího výběru, z mužstev pak Angličané.

Španělé jako jediní vyhráli všech pět zápasů na šampionátu a na kontě mají spolu s Němci také nejvíce branek – 11. Francii stačily k postupu do semifinále jen tři góly a ze hry výběr země galského kohouta neskóroval vůbec. Jednou se prosadil z penalty a dvakrát mu vlastní brankou pomohl soupeř. Stejně gólů ze hry dalo Česko.

Španělé vyslali nejvíce střel (102), v přihrávkách a držení míče dominovali jejich pyrenejští sousedé Portugalci, kteří zatím ovládají i statistiku útoků a rohových kopů. Semifinalisté z Francie mají balon pod kontrolou jen zhruba 50 procent času.

Nejvíce žlutých karet posbírali turečtí fotbalisté, které rozhodčí napomenuli dvacetkrát. Způsobil to především vyhrocený poslední zápas skupiny s českým celkem. Nejistý rumunský hlavní sudí István Kovács rozdal v utkání rekordních 18 žlutých karet, z toho 11 tureckému mužstvu.