Aktualizace: 4.03.2024 18:29
Washington – Bývalý americký prezident Donald Trump se může zúčastnit republikánských primárek ve státě Colorado. Podle agentur se na tom jednomyslně shodli soudci nejvyššího soudu USA, kteří zvrátili prosincové rozhodnutí nejvyššího soudu v Coloradu. Ten se zabýval Trumpovou účastí ve volbách vzhledem k jeho roli v nepokojích v Kapitolu 6. ledna 2021, které se odehrály několik týdnů po Trumpově prohře v minulých prezidentských volbách.
Podle listopadového rozhodnutí jiného, okresního soudu v Coloradu se Trump tehdy dopustil vzpoury. Nejvyšší soud v tomto státě pak Trumpa v prosinci vyškrtl z volebních lístků na základě 14. dodatku americké ústavy. Podle Nejvyššího soudu Spojených států však jednotlivé státy takto postupovat nemohou, a jelikož o vyškrtnutí Trumpova jména z primárek na základě 14. dodatku ústavy rozhodli i soudci v jiných státech, dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu se netýká jen Colorada, píše list The Guardian.
„Docházíme k závěru, že je v moci států diskvalifikovat osoby, které zastávají úřad nebo se o něj uchází. Ale státy podle ústavy nemají moc uplatňovat článek 3 (14. dodatku, pozn. ČTK) ve vztahu k federálním úřadům, především tomu prezidentskému,“ vysvětlil nejvyšší soud, podle kterého má toto právo v rukou Kongres.
Trump na své sociální síti na rozhodnutí reagoval jen několik minut poté, co soud text zveřejnil na svém webu. „Velké vítězství pro Ameriku!“, napsal. Vývoj uvítala také řada vlivných republikánů. Šéf Sněmovny reprezentantů Mike Johnson řekl, že soud zabránil „stranickému útoku“ a „nedemokratickému chování“ některých států a newyorská kongresmanka Elise Stefaniková hovořila o „vítězství pro americký lid“ a „extrémních demokratech“, kteří jsou ochotní rozcupovat ústavu, aby zabránili Američanům vykonávat jejich „ústavní právo hlasovat pro prezidenta Trumpa“.
Vyjádření dnes přišlo den před takzvaným volebním superúterým, na které připadají i primárky v Coloradu. Pokud by soud rozhodl opačně, hlasy odevzdané pro Trumpa by byly neplatné.
Volební superúterý s velkou pravděpodobností upevní Trumpovu pozici vedoucího uchazeče o nominaci Republikánské strany do listopadového prezidentského finále. Do něj demokraté s největší pravděpodobností nominují současného prezidenta Joea Bidena.
Dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu je „vítězstvím pro Trumpa“, neočišťuje jej však od obvinění ze vzpoury, jak Trump žádal, podotýká právní expert a bývalý zaměstnanec ministerstva spravedlnosti Neal Katyal.
Dotyčný 14. dodatek ústavy byl do zakládajícího dokumentu přidán po americké občanské válce a měl zajistit, aby se o veřejný úřad nemohli hlásit zástupci Konfederace. Jakýkoliv úřad, vojenský ani civilní, podle třetího paragrafu nesmí zastávat ten, kdo odpřisáhl věrnost ústavě a následně se dopustil „povstání nebo vzpoury proti (ústavě) nebo poskytl pomoc a útěchu nepřátelům“ ústavy.
Trump nikdy neuznal svoji volební porážku z roku 2020 a „povstání nebo vzpoury“ se podle soudců v Coloradu i řady svých kritiků dopustil, když svými prohlášeními a chováním po volbách podnítil nepokoje, při kterých ve Washingtonu zahynulo několik lidí a rozzuřený dav Trumpových podporovatelů vnikl do budovy Kapitolu. Trump čelí celkem čtyřem trestním stíháním, z toho dvě se týkají jeho snah zvrátit výsledek voleb.
Ačkoliv devítičlenný nejvyšší soud dnes rozhodl jednomyslně, trojice liberálních soudců ve svém disentním prohlášení kritizovala konzervativní většinu, že porušila princip, podle něhož by měl soud své rozhodnutí formulovat co nejkonkrétněji ve vztahu k projednávanému případu. Podle liberální menšiny měl soud pouze rozhodnout, zda státy mohou Trumpa odstranit z volebních listin na základě 14. dodatku ústavy. Konzervativní soudci však specifikovali, že toto právo přísluší Kongresu, což podle menšinového názoru „zavírá dveře dalším potenciálním způsobům vymáhání (14. dodatku)“ na federální úrovni.