Komerční prezentace Aktual.: 23.09.2024 13:29

Berlín – Německé opoziční strany Křesťanskodemokratická unie (CDU) a její sesterská bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU) dnes jednomyslně podpořily kandidaturu Friedricha Merze na německého kancléře. Oznámili to zástupci CDU na tiskové konferenci po jednání vedení obou stran. CDU/CSU nyní dominuje předvolebním průzkumům, podle poslední sondáže agentury INSA by získala 32 procent hlasů. Merz tak má šanci stát se předsedou příští německé vlády. Volby do spolkového sněmu se v Německu v řádném termínu uskuteční příští rok 28. září.

„Tato země potřebuje vedení… a Friedrich Merz je pravým mužem v pravý čas,“ uvedl generální tajemník CDU Carsten Linnemann. Podle něj Merzovu kandidaturu vedení strany podpořilo jednomyslně. Sám Merz dodal, že stejně hlasovala i sesterská CSU. „Těším se na předvolební kampaň,“ dodal předseda CDU Merz.

Už minulý týden oznámil bavorský premiér a předseda CSU Markus Söder, že za obě strany bude na kancléře kandidovat Merz. Söder byl přitom dlouho považován za největšího Merzova rivala v boji o kancléřskou kandidaturu. Dnešní schválení kandidatury stranickými špičkami CDU a CSU bylo od minulého týdne považováno spíše za formalitu.

CDU má pobočky ve všech spolkových zemích vyjma Bavorska, kde působí právě CSU. Obě strany se chtěly před parlamentními volbami v příštím roce vyhnout situaci, která nastala před posledními volbami v roce 2021. Tehdy o kancléřskou kandidaturu otevřeně bojovali Söder a tehdejší předseda CDU Armin Laschet. Laschet, který se považoval za pokračovatele středové politiky kancléřky Angely Merkelové, nakonec klání vyhrál, Söder ho ale dále kritizoval. Unie CDU/CSU pak v parlamentních volbách pod Laschetovým vedením skončila těsně druhá za sociálními demokraty (SPD) a sestavování vlády se ujal nynější kancléř Olaf Scholz.

Kdo povede do voleb SPD, zatím není zcela jasné. Nárok si na kandidaturu dělá Scholz, v posledních týdnech ale mnozí stranící zpochybňovali jeho schopnost dovést sociální demokracii k vítězství. Scholzova vláda SPD, zelených a svobodných demokratů (FDP) je nyní rekordně neoblíbená. Zemské volby v Sasku a Durynsku ze začátku září pro sociální demokraty skončily fiaskem, nedělní volby v Braniborsku sice vyhráli, ale podle analytiků především proto, že se místní odnož snažila co nejvíce distancovat od vládní politiky i přímo od kancléře Scholze. Spolupředseda celostátní SPD Lars Klingbeil dnes ovšem zopakoval, že stranické vedení podporuje Scholze a o jeho nahrazení se debata nevede.

V posledním průzkumu agentury INSA si SPD připsala 15 procent hlasů, zelení deset a FDP by podle něj zůstala pod pětiprocentní hranicí. Do Spolkového sněmu by se dostaly ještě protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 20 procenty hlasů a nová levicová strana Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW) s deseti procenty.

 

Podíl
Exit mobile version