Komerční prezentace Aktual.: 18.12.2024 14:41

Berlín – Německý Spolkový sněm bude v pátek hlasovat o novele zákona, jež ruší kontroverzní poplatek za tranzit plynu, který dosud platilo i Česko. Vyplývá to z aktualizovaného programu nynějšího zasedacího týdne. Berlín slíbil sousedním zemím už v květnu, že poplatek zruší. Kvůli listopadovému rozpadu vlády nebyl ale osud příslušné novely jasný. V pátek by mohla být schválena i za pomoci konzervativní opozice.

Podle parlamentního webu bude Spolkový sněm v pátek hlasovat o novele energetického zákona po zhruba 40minutové rozpravě. Ve zdůvodnění zákona vláda kancléře Olafa Scholze uvedla, že je změna nutná, protože Evropská komise (EK) dospěla k názoru, že část platného zákona není slučitelná s unijním právem.

Poplatky navíc podle německé vlády ztěžují středoevropským a východoevropských zemím diverzifikaci zdrojů plynu. „Tím je poplatek v rozporu se společnou snahou EU stát se nezávislou na ruském zemním plynu,“ stojí v popisu návrhu na stránkách německého Spolkového sněmu. Podle novely zákona by se poplatek od 1. ledna 2025 vybíral nově jen vnitrostátně, a nikoli na přeshraničních bodech.

Poplatek za tranzit plynu byl zavedený v roce 2022. Původně měl sloužit k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících a na zajištění bezpečnosti dodávek a týkal se společností a spotřebitelů v Německu a dovozců v sousedních zemích, kteří nakupují plyn prostřednictvím německých plynovodů. Letos v květnu Německo po kritice z Česka i dalších zemí slíbilo, že jej od ledna zruší.

Návrh zákona předložila vláda sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP) do parlamentu ještě před tím, než se na počátku listopadu rozpadla. Menšinová vláda SPD a zelených za ním stojí nadále, jak se zachová při hlasování strana FDP, která z vlády odešla do opozice, není jasné. Potřebné hlasy ke schválení by ale mohla přinést opoziční konzervativní unie CDU/CSU.

Předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz v pondělí řekl, že zákon o zrušení poplatků za tranzit plynu je jedním z mála, které by mohla CDU/CSU do konce volebního období podpořit. Zdůraznil, že podpora jakéhokoli zákona z vládní dílny je dál „předmětem rozhovorů v tomto týdnu“.

Pátek je posledním zasedacím dnem Spolkového sněmu před koncem roku a tedy posledním dnem, kdy je možné zákon přijmout, aby mohl začít platit k 1. lednu. Náměstek českého ministra průmyslu Štěpán Hofman v pondělí v Bruselu řekl, že se uvažovalo i o možnosti schválení zákona v lednu, přičemž účinnost by byla retroaktivní od začátku roku.

Podíl
Exit mobile version