Close Menu
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
Trendy

Salač zajel v tréninku na motocyklovou Velkou cenu Francie třetí čas

9 května, 2025

Rusko se ohradilo proti srovnávání s nacistickým Německem

9 května, 2025

Poslance německé AfD podezřívají z úplatkářství, může přijít o imunitu

9 května, 2025

MSM Group patřící pod CSG dokončila převzetí výroby nitrocelulózy v Německu

9 května, 2025

Slavii čeká derby se Spartou, Plzeň si proti Ostravě může zajistit druhé místo

9 května, 2025
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
  • Domovská Stránka
  • Česká
  • Ekonomika
  • Sport
  • Svět
  • Tipy Redaktora
  • Tisková Zpráva
  • Krimi
  • Auto
  • Bydlení
  • Cestování
  • Finance
  • Kultura
  • Mobil
  • Technet
  • Zábava
  • Ukrajinská Válka
  • Volby
Webové Příběhy Zpravodaj
Banai
Domovská Stránka » Němečtí politici uctili položením věnců památku obětí druhé světové války
Svět

Němečtí politici uctili položením věnců památku obětí druhé světové války

PersonálPodle Personál9 května, 2025
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp LinkedIn Email Reddit Telegram

Komerční prezentace Aktual.: 8.05.2025 14:02

Berlín – Nejvyšší ústavní činitelé Německa včetně prezidenta a kancléře dnes uctili památku obětí druhé světové války. Krátce před polednem položili věnce v ústřední pietní hale na berlínské třídě Unter den Linden. Předtím se společně zúčastnili ekumenické bohoslužby. Po kladení věnců je čeká pietní ceremonie ve Spolkovém sněmu. Druhá světová válka, kterou rozpoutalo nacistické Německo na rozkaz diktátora Adolfa Hitlera, skončila před 80 lety.

Věnce do pietní haly Neue Wache v centru Berlína položili prezident Frank-Walter Steinmeier, kancléř Friedrich Merz, předsedkyně obou komor parlamentu Julia Klöcknerová a Anke Rehlingerová, a předseda ústavního soudu Stephan Harbarth. Po německé hymně se vydali do Spolkového sněmu, kde se odpoledne odehraje vzpomínková ceremonie. Steinmeier a Klöcknerová na ní pronesou projevy. Na akci dorazí i zahraniční diplomaté s výjimkou velvyslanců Ruska a Běloruska, kteří nedostali pozvánku kvůli válce na Ukrajině.

Vzpomínkové akce začaly dnes dopoledne ekumenickou bohoslužbou v Pamětním kostele císaře Viléma v západní části Berlína, který je jedním ze symbolů hrůz druhé světové války. Vybombardovaný novorománský kostel nebyl po válce obnoven a zůstal torzem. Později k němu přibyly nové moderní budovy: kostelní loď a zvonice.

„Smutek zůstává, šok a zděšení zůstávají, i po osmdesáti letech,“ řekla dnes na bohoslužbě předsedkyně rady evangelických církví, biskupka Kirsten Fehrsová. Předseda katolické Německé biskupské konference Georg Bätzing varoval před narůstajícím násilím i rostoucí toleranci vůči němu, před autoritářskými tendencemi i ekonomickým egoismem.

Německo si stejně jako řada dalších zemí Evropy včetně Česka dnes připomíná 80. výročí konce druhé světové války, v Německu je den známý jako Den osvobození. V Německu 8. květen není běžně svátkem. Výjimkou je letošní rok v Berlíně, který schválil dnešek jako jednorázový svátek. Příští rok bude výročí konce války v metropoli opět pracovním dnem.

Druhá světová válka, kterou rozpoutalo nacistické Německo, připravila o život kolem 60 milionů lidí, většinou civilistů. Válka v Evropě skončila podpisem bezpodmínečné kapitulace Německa 7. května 1945 v Remeši na severu Francie, která vstoupila v platnost 8. května. Němci pak podepsali kapitulaci na sovětské přání ještě podruhé na velitelství maršála Georgije Žukova v berlínské čtvrti Karlshorst. Ačkoliv dokument nese datum 8. května 1945, podle některých historiků byl podepsán krátce po půlnoci 9. května.

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to dnes ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Steinmeier rovněž varoval před posilováním krajní pravice v Německu a vyzval k obraně svobody a demokracie.

Německo si dnes stejně jako řada dalších evropských zemí včetně Česka připomíná 80. výročí konce druhé světové války, v Německu je den známý jako Den osvobození. Druhou světovou válku rozpoutalo v roce 1939 nacistické Německo na rozkaz diktátora Adolfa Hitlera. Konflikt připravil o život kolem 60 milionů lidí, včetně šesti milionů Židů, kteří se stali terčem masového vyvražďování.

Německé vzpomínkové akce začaly dnes dopoledne ekumenickou bohoslužbou v Pamětním kostele císaře Viléma v západní části Berlína, který je jedním ze symbolů hrůz druhé světové války. Vybombardovaný novorománský kostel nebyl po válce obnoven a zůstal torzem. Později k němu přibyly nové moderní budovy: kostelní loď a zvonice.

„Smutek zůstává, šok a zděšení zůstávají, i po osmdesáti letech,“ řekla dnes při bohoslužbě předsedkyně rady evangelických církví biskupka Kirsten Fehrsová. Předseda katolické Německé biskupské konference Georg Bätzing varoval před narůstajícím násilím i rostoucí toleranci vůči němu, před autoritářskými tendencemi i ekonomickým egoismem.

Po bohoslužbě nejvyšší ústavní činitelé zamířili k ústřední pietní hale Neue Wache na berlínské třídě Unter den Linden. Prezident Steinmeier, kancléř Friedrich Merz, předsedkyně obou komor parlamentu Julia Klöcknerová a Anke Rehlingerová a předseda ústavního soudu Stephan Harbarth tam položili věnce.

Na akci ve Spolkovém sněmu dorazili i zahraniční diplomaté s výjimkou velvyslanců Ruska a Běloruska, kteří nedostali pozvánku kvůli válce na Ukrajině. Stalo se tak na doporučení ministerstva zahraničí, podle kterého by mohli zneužít připomínky k obhajobě války proti Ukrajině.

V Německu 8. květen není běžně svátkem. Výjimkou je letošní rok v Berlíně, který schválil dnešek jako jednorázový svátek. Příští rok bude výročí konce války v metropoli opět pracovním dnem.

Válka v Evropě skončila podpisem bezpodmínečné kapitulace Německa 7. května 1945 v Remeši na severu Francie, která vstoupila v platnost 8. května. Němci pak podepsali kapitulaci na sovětské přání ještě podruhé na velitelství maršála Georgije Žukova v berlínské čtvrti Karlshorst. Ačkoliv dokument nese datum 8. května 1945, podle některých historiků byl podepsán krátce po půlnoci 9. května.

Podíl Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Čti dál

Poslance německé AfD podezřívají z úplatkářství, může přijít o imunitu

Ve Vatikánu se konala mše za papeže Lva XIV., promluvil anglicky

Kurdská strana PKK konala sjezd, přijala prý historické rozhodnutí

Merz ujistil Netanjahua, že bezpečnost Izraele je německým státním zájmem

Německo podpoří Ukrajinu a zvýší tlak na Rusko, uvedl Merz v Bruselu

Ukrajina odhalila maďarskou špionážní síť, dva lidé zatčeni

V Moskvě začala vojenská přehlídka u příležitosti 80. výročí konce války

Rusko podle Ukrajiny přes vyhlášené příměří útočilo v Záporožské oblasti

Rusko zahájilo trestní řízení kvůli zničení sochy rudoarmějce v Teplicích

Tipy Redaktorů

Rusko se ohradilo proti srovnávání s nacistickým Německem

9 května, 2025

Poslance německé AfD podezřívají z úplatkářství, může přijít o imunitu

9 května, 2025

MSM Group patřící pod CSG dokončila převzetí výroby nitrocelulózy v Německu

9 května, 2025

Slavii čeká derby se Spartou, Plzeň si proti Ostravě může zajistit druhé místo

9 května, 2025

Explozi v domě v Ostravě zřejmě způsobila elektrická koloběžka, uvedla policie

9 května, 2025

Poslední Zprávy

Ve Vatikánu se konala mše za papeže Lva XIV., promluvil anglicky

9 května, 2025

V 95 letech zemřel spisovatel, překladatel, nakladatel a skaut Zapletal

9 května, 2025

Fialovu vládu čeká příští týden výjezdní zasedání v Kutné Hoře

9 května, 2025
Facebook X (Twitter) Pinterest TikTok Instagram
© 2025 Banai. Všechna práva vyhrazena.
  • Zásady Ochrany Soukromí
  • Pravidla a Podmínky
  • Kontakt

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.