Komerční prezentace Aktual.: 11.02.2025 22:00

Tel Aviv – Současné příměří v Pásmu Gazy skončí a Izrael obnoví intenzivní boje až do úplné porážky Hamásu, pokud palestinské teroristické hnutí do sobotního poledne nepropustí izraelské rukojmí. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Nespecifikoval přitom, kolik rukojmích Izrael žádá či zda musí Hamás propustit všechny, jak navrhl americký prezident Donald Trump. Hamás reagoval prohlášením, že je dohodě o příměří stále zavázán.

Hamás přitom v pondělí až do odvolání odložil postupné propouštění dalších zadržovaných osob, unesených během bezprecedentního teroristického útoku v říjnu 2023, kterým dal podnět k válce v Gaze. Své rozhodnutí, které dnes potvrdil, zdůvodnil údajným porušováním podmínek dohody o příměří ze strany Izraele, včetně zdržování toku humanitární pomoci a smrtících útoků na Palestince.

„Ve světle oznámení Hamásu o jeho rozhodnutí porušit dohodu a nepropustit naše rukojmí jsem včera (v pondělí) večer nařídil armádě, aby shromáždila síly uvnitř i vně Pásma Gazy,“ uvedl Netanjahu po čtyřhodinovém zasedání bezpečnostního kabinetu. „Tato operace v současnosti probíhá. Dokončena bude v nejbližší době,“ dodal v prohlášení natočeném na videu a zveřejněném na síti X.

Armáda mezitím potvrdila, že na jihu země nasazuje další jednotky včetně záložníků, a uvedla, že se připravuje na všechny scénáře. Jižní velitelství schvaluje plány pro Pásmo Gazy pro případ, že se dohoda o příměří s Hamásem zhroutí, uvedla armáda.

„Pokud Hamás nevrátí naše rukojmí do sobotního poledne, příměří skončí a izraelská armáda se vrátí k intenzivním bojům, dokud nebude Hamás konečně poražen,“ řekl dále Netanjahu. Neupřesnil přitom, zda má na mysli všechny zbývající zadržované rukojmí, nebo další skupinku zajatců, kteří měli být podle původní dohody v sobotu propuštěni výměnou za palestinské vězně.

Hamás následně vydal prohlášení, v němž tvrdí, že se stále drží dohody. „Hamás je vázán dohodou o příměří, kterou okupace (Izrael) podepsala, kterou pomáhali dojednat a za niž se zaručili zprostředkovatelé (Egypt, Katar, USA) a jíž bylo mezinárodní společenství svědkem,“ uvedlo hnutí v prohlášení. „Potvrzujeme, že okupace je tou stranou, která nedodržela své závazky a je zodpovědná za komplikace a zpoždění,“ dodalo.

Trump v pondělí v reakci na oznámení Hamásu o odkladu propouštění rukojmích prohlásil, že příměří by mělo být odvoláno a mělo by vypuknout peklo, pokud Hamás do soboty nepustí na svobodu úplně všechny zbývající rukojmí. První fáze příměří začala platit 19. ledna a je plánovaná na šest týdnů. Hamás od té doby propustil 16 izraelských rukojmích z dohodnutých 33 výměnou za stovky Palestinců z izraelských věznic a nad rámec dohody také pět unesených Thajců. Zbylých několik desítek rukojmích mělo být propuštěno až v druhé fázi, která ještě není dojednána. Předpokládá se, že nejméně 34 z nich je po smrti.

Izraelští představitelé v dnešních oficiálních vyjádřeních dbali na to, aby nevznášeli požadavek na propuštění všech 76 rukojmích, které Hamás dosud zadržuje, poznamenal zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Nejmenovaný izraelský činitel serveru řekl, že Hamás musí do soboty propustit dalších devět osob. Podle jiného představitele, s nímž hovořil server Ynet, Netanjahu ve svém prohlášení nezmínil požadovaný počet rukojmích určených k propuštění tuto sobotu zcela záměrně a hovořil pouze o „našich“ rukojmích.

Premiér „uvítal požadavek prezidenta Trumpa na propuštění našich rukojmích do sobotního poledne a všichni jsme také uvítali prezidentovu revoluční vizi budoucnosti Gazy,“ uvedl podle ToI bezpečnostní kabinet, složený z ministrů silových resortů, v prohlášení ze svého zasedání. Trump před týdnem v Bílém domě s Netanjahuem po boku vyzval, aby se Palestinci po válce z Pásma Gazy vystěhovali a válkou zdevastované území převzaly pod svou kontrolu a rekonstruovaly Spojené státy.

Trumpův plán přeměnit Pásmo Gazy na „Azurové pobřeží Blízkého východu“ a postavit Palestincům „bydlení o kousek dál“ pobouřil vedle samotných obyvatel Gazy i lídry arabských spojenců Spojených států, jako jsou Jordánsko a Egypt. Obrátil také naruby desítky let americké politiky, která podporovala dvoustátní řešení, kdy by vedle sebe existovaly Izrael a nezávislý palestinský stát. Nucené vysídlení obyvatel žijících pod vojenskou okupací je válečným zločinem, který zakazují ženevské úmluvy z roku 1949.

Palestinci, s nimiž hovořila agentura Reuters, kritizují Trumpa za jeho výrok, že má propuknout „peklo“, pokud Hamás nepropustí všechny rukojmí. „Peklo horší, než co už máme? Peklo horší než zabíjení? Takové ničení, všechny ty praktiky a zločiny proti lidskosti, které se děly v Pásmu Gazy, se nikde jinde na světě nestaly,“ řekl Reuters Džuma Abú Koš mezi zbořenými domy Rafáhu.

Trump chce propuštění všech rukojmích v Gaze do soboty

Washington – Příměří mezi Izraelem a Hamásem by mělo být odvoláno, pokud Hamás do sobotního poledne nepropustí všechny zbývající rukojmí zadržované v Pásmu Gazy. Podle agentury AP to řekl americký prezident Donald Trump, který dodal, že v takovém případě „propukne peklo“. Reagoval tak na pondělní prohlášení palestinského teroristického hnutí Hamás, že až do odvolání odkládá propouštění dalších izraelských rukojmích. Dodal, že mluví jen sám za sebe a že rozhodnutí bude na Izraeli. Představitel Hamásu řekl agentuře Reuters, že rukojmí se vrátí domů pouze za předpokladu, že bude dodržováno příměří. Za zločin Trumpova slova o Gaze označil nový syrský vůdce Ahmad Šara.

Generální tajemník OSN António Guterres dnes Hamás vyzval, aby pokračoval v propouštění rukojmích podle plánu. „Za všech okolností musíme zabránit obnovení bojů v Pásmu Gazy, protože by to vedlo k obrovské tragédii,“ uvedl Guterres v prohlášení. Dodal, že obě strany konfliktu musejí dodržovat závazky plynoucí z dohody o příměří a začít jednat v Kataru o jeho druhé fázi.

Dohoda o příměří v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem začala platit 19. ledna a kromě zastavení bojů má zajistit propuštění rukojmích unesených 7. října 2023 z Izraele do Pásma Gazy výměnou za palestinské vězně držené v izraelských věznicích. Hamás v první fázi příměří dosud propustil 16 izraelských rukojmích výměnou za několik stovek palestinských vězňů a nad rámec dohody také pět unesených Thajců. V první fázi má být přitom podle dohody propuštěno 33 rukojmích. Zbylých několik desítek rukojmích má být propuštěno až v druhé fázi, která ještě není plně dojednána.

V pondělí Hamás oznámil, že propuštění rukojmích naplánované na sobotu 15. února bude odloženo až do odvolání, dokud Izrael nesplní své závazky plynoucí z dohody o příměří, které izraelská armáda podle palestinského hnutí porušuje.

Americký prezident podle agentury Reuters také řekl, že USA mohou pozastavit finanční pomoc Jordánsku a Egyptu, jestliže nepřijmou palestinské uprchlíky, píše agentura Reuters. Trump v posledních dnech několikrát zopakoval, že chce, aby Spojené státy získaly kontrolu nad Pásmem Gazy s tím, že tamní palestinské obyvatelstvo přesídlí do okolních arabských zemí, především Egypta a Jordánska, které to striktně odmítají. Dnes má Trump na programu setkání s jordánským králem Abdalláhem II. v Bílém domě a podle Reuters lze očekávat napjatou atmosféru.

Představitel Hamásu dnes ráno agentuře Reuters řekl, že Trump by si měl pamatovat, že se izraelští rukojmí budou moci vrátit domů pouze za předpokladu, že bude dodržováno příměří. „Trump si musí pamatovat, že existuje dohoda, kterou musí dodržovat obě strany, a že to je jediný způsob, jak se vrátí rukojmí. Výhrůžný jazyk nemá žádnou váhu a pouze věci zkomplikuje,“ uvedl Sámí abú Zuhrí.

Prozatímní syrský prezident Ahmad Šara, jehož islamistická aliance loni v prosinci svrhla vládu dlouholetého syrského vůdce Bašára Asada, dnes označil Trumpův návrh na odsun Palestinců z Pásma Gazy za „vážný zločin, který se nakonec nepodaří vykonat“. „Za 80 let všechny snahy vysídlit Palestince selhaly, ti kteří odešli, toho litovali. Ponaučením Palestinců je, že se každá generace poučila, jak důležité je držet si území,“ uvedl podle Reuters.

Podíl
Exit mobile version