Aktualizace: 16.02.2024 13:35
Jeruzalém – Izrael se nenechá přinutit k uznání palestinského státu, uvedl dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Jeho vyjádření přichází den poté, co americký list The Washington Post (WP) napsal, že Spojené státy a arabské země pracují na poválečném plánu pro Pásmo Gazy, který počítá s vytvořením palestinského státu.
„Izrael kategoricky odmítá mezinárodní diktát týkající se trvalého urovnání s Palestinci,“ uvedl Netanjahu v prohlášení zveřejněném po telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem. „Izrael bude i nadále vystupovat proti jednostrannému uznání palestinského státu,“ dodal.
Uznání palestinského státu by podle Netanjahua bylo „obrovskou odměnou“ po teroristickém útoku Hamásu na Izrael, nového uspořádání lze podle premiéra dosáhnout pouze v přímých jednáních mezi oběma stranami. Agentura Reuters ale připomíná, že od roku 2014 se takové rozhovory nekonaly.
Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po přeshraničním útoku Hamásu z loňského 7. října, při kterém palestinští ozbrojenci povraždili 1200 lidí a 250 unesli. Podle dnešního oznámení ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem si válka od té doby vyžádala životy 28.775 Palestinců, přičemž 112 z nich zahynulo za uplynulý den. Tyto údaje nerozlišují mezi bojovníky a civilisty. Izrael už dříve uvedl, že v Pásmu Gazy zabil skoro 11.000 ozbrojenců a že 1000 teroristů bylo zabito při útoku ze 7. října na území Izraele.
Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy dnes ráno zemřeli čtyři pacienti na jednotce intenzivní péče v Násirově nemocnici v Chán Júnisu, když tam při razii izraelských sil vypadl proud. Izraelská armáda uvedla, že její vojáci nemocnici stále prohledávají a že tam zadrželi přes 20 teroristů, kteří se podíleli na útoku ze 7. října.
Světová zdravotnická organizace (WHO) mezitím uvedla, že v nemocnici jsou stále vážně zranění a nemocní pacienti a že se tam snaží získal přístup. Tato největší fungující nemocnice v Pásmu Gazy podle WHO nutně potřebuje palivo, aby životy zachraňující vybavení zůstalo v provozu.
The Washington Post ve čtvrtek napsal, že Spojené státy spolupracují s některými arabskými zeměmi včetně Egypta, Jordánska, Spojených arabských emirátů, Kataru a Saúdské Arábie na poválečném plánu pro region. Zahrnoval by pevný harmonogram pro vytvoření palestinského státu.
Řada izraelských ministrů ve čtvrtek takový vývoj důrazně odmítla. Ministr financí Becalel Smotrič, který žije v osadě na okupovaném Západním břehu Jordánu, prohlásil, že palestinský stát by pro Izrael představoval existenční hrozbu.
Palestinské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Netanjahu se odkazuje na jednání jen proto, aby tento proces opět selhal. „Palestinský stát není darem ani Netanjahuovou laskavostí, ale právem, které ukládá mezinárodní právo a legitimní mezinárodní rezoluce,“ uvedlo palestinské ministerstvo v prohlášení.
Palestinci chtějí mít vlastní stát na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě, tedy na územích, kterých se Izrael zmocnil za války v roce 1967. Z Pásma Gazy se Izrael stáhl a nyní ho ovládá radikální palestinské hnutí Hamás, proti němuž vede válku. Východní Jeruzalém Izrael anektoval a Západní břeh Jordánu okupuje. Většina zemí světa a Palestinci považují výstavbu židovských osad na okupovaných územích za nelegální z pohledu mezinárodního práva a překážku na cestě k míru i proto, že se tím tříští území, na kterém žijí Palestinci.
Izrael odmítá diktáty ohledně vztahů s Palestinci, uvedl Netanjahu
Izrael odmítá diktáty ze zahraničí ohledně trvalého urovnání vztahů s Palestinci. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Šéf izraelské vlády svůj příspěvek na sociální síti X podle izraelských médií zveřejnil krátce po telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem. Ten vyzval Netanjahua, aby se vojenská operace izraelské armády nerozšířila na Rafáh, dokud nebude zaručena bezpečnost civilistů. Netanjahu také uvedl, že odmítá jednostranné uznání palestinského státu.
„Izrael kategoricky odmítá mezinárodní diktáty ohledně trvalého urovnání s Palestinci,“ uvedl Netanjahu. Podle měj budoucí nastavení vztahů mezi Izraelem a Palestinci může být výsledkem jedině „přímých jednání mezi stranami bez předběžných podmínek“. Podle Netanjahua Izrael také odmítá „jednostranné uznání palestinského státu“. Takový krok by totiž chápal po útocích ze 7. října jako velkou odměnu pro teroristy. Krok by podle šéfa izraelské vlády mohl znemožnit dojednání mírové dohody v budoucnosti.
Netanjahu zveřejnil na sociálních sítí svůj příspěvek krátce poté, co jeho úřad oznámil, že mluvil zhruba 40 minut po telefonu s americkým prezidentem Bidenem. Další detail úřad neuvedl. Podle zdroje z premiérovy kanceláře serveru The Times of Israel oba politici mluvili o pokračování bojů proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy, o možném pozemním útoku izraelské armády na město Rafáh, o osudu rukojmích či o humanitární situaci v Pásmu Gazy.
Bílý dům ve svém prohlášení potvrdil, že oba politici mluvili o jednáních, která se vedou o propuštění rukojmích. Do rozhovorů jsou přímo zapojené i Spojené státy. „Prezident (Biden) také nadnesl situaci v Rafáhu a zopakoval svůj názor, že vojenská operace by neměla pokračovat bez věrohodného a proveditelného plánu na zajištění bezpečnosti a pomoci civilistům v Rafáhu,“ uvedl Bílý dům v prohlášení. Do Rafáhu odešly stovky tisíc lidí, kteří uprchli před boji v dalších částech Pásma Gazy.
Američtí vládní představitelé vyzývají Izrael, aby více dbal při svých úderech a vojenských operací v Pásmu Gazy na ochranu civilistů, a USA se také účastní jednání o propuštění rukojmí a pozastavení bojů. Od začátku konfliktu v říjnu si izraelské údery v Pásmu Gazy vyžádaly podle statistik, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví kontrolované Hamásem, na 28.700 životů. Proti Hamásu vede Izrael válku od 7. října, kdy palestinští ozbrojenci pronikli z Gazy do izraelského pohraničí, kde povraždili na 1200 lidí a dalších 253 unesli.