Komerční prezentace Aktual.: 23.05.2025 12:55

Tel Aviv – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil lídry Británie, Francie a Kanady z toho, že dodávají odvahu teroristické skupině Hamás poté, co pohrozili zavedením konkrétních opatření, pokud Izrael nezastaví svou nejnovější ofenzivu v Pásmu Gazy. Napsala o tom dnes agentura Reuters. Netanjahuova kritika se podobá čtvrtečnímu vyjádření izraelského ministra zahraničí Gideona Saara a podle Reuters odráží snahu izraelské vlády bojovat proti rostoucímu mezinárodnímu tlaku na Izrael kvůli válce v Pásmu Gazy.

„Stojíte na špatné straně lidskosti a na špatné straně dějin,“ řekl Netanjahu a obvinil zmíněné tři země z podpory „masových vrahů, násilníků, vrahů dětí a únosců“ s odkazem na teroristický útok Hamásu a jeho spojenců na Izrael ze 7. října 2023, který odstartoval nynější válku.

Izraelští představitelé vyjadřují velké znepokojení nad rostoucími výzvami, aby evropské země, včetně Francie, následovaly jiné státy, jako je Španělsko a Irsko, a uznaly palestinský stát jako součást dvoustátního řešení, které by ukončilo izraelsko-palestinský konflikt.

Netanjahu tvrdí, že palestinský stát by ohrozil Izrael, a vraždu dvou pracovníků izraelského velvyslanectví ve Washingtonu, z níž byl obviněn muž, který při zadržení křičel „svobodu Palestině“ označil za jasný příklad této hrozby. Prohlásil, že stejné heslo se ozývalo během útoku na Izrael ze 7. října 2023.

„Oni nechtějí palestinský stát. Chtějí zničit židovský stát,“ uvedl Netanjahu na X. „Nikdy jsem nepochopil, jak tato jednoduchá pravda může unikat vůdcům Francie, Británie, Kanady a dalších,“ dodal a varoval, že jakékoli kroky západních zemí k uznání palestinského státu „by odměnily tyto vrahy největší cenou“.

Izraelský premiér, jehož vláda závisí na podpoře krajní pravice, uvedl, že hnutí Hamás poděkovalo francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, britskému premiérovi Keiru Starmerovi a kanadskému premiérovi Marku Carneymu za to, co Netnjahu označil za jejich požadavek okamžitého ukončení války. Pondělní prohlášení lídrů Británie, Francie a Kanady však nepožadovalo okamžité ukončení války, nýbrž zastavení nové izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy a zrušení omezení na dovoz humanitární pomoci, píše agentura Reuters.

Hamás sice skutečně vydal prohlášení, v němž tento krok uvítal, avšak premiér Netanjahu nepředložil žádné důkazy o přímém kontaktu hnutí s těmito třemi zeměmi, které všechny Hamás označují za teroristickou organizaci, jež by neměla hrát žádnou roli v poválečné správě Pásma Gazy.

„Tím, že vydali svůj požadavek – doplněný hrozbou sankcí vůči Izraeli, vůči Izraeli, ne Hamásu – tito tři lídři fakticky řekli, že chtějí, aby Hamás zůstal u moci,“ uvedl Netanjahu. „A dávají mu naději na vytvoření druhého palestinského státu, ze kterého se Hamás opět pokusí zničit židovský stát,“ dodal.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot uvedl, že že Francie je „neochvějně oddaná bezpečnosti Izraele“. Dodal, že Paříž je odhodlána bojovat proti antisemitismu a že je „absurdní a pomlouvačné“ obviňovat zastánce dvoustátního řešení z podpory antisemitismu nebo Hamásu.

Podíl
Exit mobile version