Aktual.: 18.10.2024 01:24
Tel Aviv – Zabitím šéfa palestinské teroristické organizace Hamás Jahjá Sinvára válka v Pásmu Gazy nekončí, je to ale začátek jejího konce. V anglickém projevu zveřejněném na síti X to prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Řekl také, že boje mohou rychle skončit, pokud Hamás odloží zbraně a vydá rukojmí unesená při teroristickém útoku loni v říjnu.
„Obyvatelé Gazy, mám prostou zprávu: Tato válka může zítra skončit. Může skončit, pokud Hamás složí zbraně a vrátí naše rukojmí,“ řekl Netanjahu. Poznamenal, že Hamás v Gaze drží 101 rukojmí, kteří jsou občané 23 zemí. „Izrael je odhodlán učinit vše, co je v jeho moci, aby je dostal všechny domů,“ dodal.
Svůj projev Netanjahu adresoval nejen Palestincům, ale také obyvatelům celého blízkovýchodního regionu. „Osa teroru, kterou Írán vybudoval, se hroutí před našima očima,“ řekl. „Všichni ti, kdo usilují o budoucnost Blízkého východu v prosperitě a míru, by se měli k vybudování lepší budoucnosti sjednotit. Společně můžeme vytlačit síly temnoty a vytvořit pro všechny světlou a nadějnou budoucnost,“ řekl.
Sinvára zabili izraelští vojáci ve středu v jednom z domů ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy. Stalo se tak náhodou, armáda neměla předem informace o tom, že v místě je šéf Hamásu.
Sinvár podle Izraele naplánoval teroristický útok z loňského 7. října, při kterém zemřelo na 1200 lidí a dalších 250 bylo uneseno.
Šéf palestinské teroristické organizace Hamás Jahjá Sinvár, kterého ve středu zabila izraelská armáda, se stane vzorem pro děti a mládež. V prohlášení na síti X to uvedla íránská delegace v OSN, podle kterého Sinvárova smrt posílí ducha odporu. Írán patří k hlavním spojencům Hamásu.
„Když muslimové vzhlédnou k mučedníkovi Sinvárovi stojícímu na bitevním poli – v bojovém oděvu a venku v otevřeném prostoru, v žádném úkrytu, čelícímu nepříteli – duch odporu bude posílen. Stane se vzorem pro mladé a děti, kteří budou pokračovat v jeho cestě k osvobození Palestiny,“ uvedlo íránské zastoupení.
Jako protiklad Sinvára označilo zastoupení někdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna, když připomnělo okolnosti jeho dopadení Američany v roce 2003. „Prosil, aby ho nezabíjeli, ačkoli byl ozbrojen,“ uvedlo íránské zastoupení. Poznamenalo, že Husajna američtí vojáci „vytáhli z podzemní díry a s rozcuchanými vlasy“.
Sinvár, který podle Izraele naplánoval teroristický útok z loňského 7. října, při kterém zemřelo na 1200 lidí a dalších 250 bylo uneseno, byl od srpna šéfem celého Hamásu. Izraelští vojáci Sinvára zlikvidovali náhodou v Rafáhu, předem o něm nevěděli. Podle armády se patrně pohyboval v oblasti pomocí sítě podzemních tunelů a přemísťoval se z domu do domu. Ve snaze uniknout stahující se smyčce izraelského prohledávání oblasti se zřejmě pokoušel přesunout do severní části Pásma Gazy.
Libanonské militantní hnutí Hizballáh dnes oznámilo přechod do nové a zintenzivněné fáze střetů s Izraelem. Šíitské hnutí rovněž podle agentury Reuters v prohlášení uvedlo, že izraelská armáda od počátku pozemní operace na jihu Libanonu přišla o 55 vojáků a dalších více než 500 utrpělo zranění. Podle AFP zatím přišlo v Libanonu o život 19 izraelských vojáků.
Izrael v Libanonu bojuje proti Hizballáhu. Nynějším bojům předcházel rok vzájemného přeshraničního ostřelování. Izrael vzdušné údery proti pozicím Hizballáhu prudce zesílil 23. září s cílem zničit jeho infrastrukturu na území Libanonu; terčem útoků se stali i členové nejvyššího vedení hnutí včetně jeho vůdce Hasana Nasralláha, který byl zabit. Pozemní operaci na jihu Libanonu pak Izrael spustil 1. října.
Během více než rok trvajícího konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem zemřelo v Libanonu 2412 lidí, z toho 45 za poslední den, uvedlo libanonské ministerstvo zdravotnictví. Zranění utrpělo celkem 11.285 lidí. Kvůli bojům své domovy opustilo 1,2 milionu z asi 5,3 milionu obyvatel Libanonu.