Komerční prezentace Aktual.: 25.06.2026 07:38
Mexiko – Trenér Miroslav Koubek neuvažuje, že by po vypadnutí české fotbalové reprezentace na mistrovství světa už ve skupinové fázi u týmu skončil. Mám smlouvu, z boje neutíkám, řekl čtyřiasedmdesátiletý kouč na tiskové konferenci po porážce 0:3 s Mexikem. Připustil, že výkony na turnaji nebyly dobré, věří však, že se mužstvo může zlepšovat.
Koubek v zimě podepsal s FAČR smlouvu na dva a půl roku a v březnu dovedl reprezentaci ze dvou zápasů play off po 20 letech na světový šampionát. Na turnaji tým skončil poslední ve skupině. „Pokud jde o mě, já mám smlouvu. Nikdy nic nevzdávám, neutíkám z žádného boje. Takže vůbec takhle neuvažuji (že bych skončil). Budu plnit svoji smlouvu,“ řekl Koubek na tiskové konferenci, kterou živě odvysílala FIFA.
Kouč připustil, že jeho svěřenci měli na turnaji uhrát více než jen bod za remízu 1:1 s Jihoafrickou republikou. Vedle Mexika podlehli na úvod Korejcům 1:2. „I když výkony zejména v prvních dvou zápasech nebyly dobré, měli jsme z nich vytěžit více bodů. Neměli jsme k nim daleko. Rozhodující byla remíza s JAR, nechali jsme si vyrazit vítězství z ruky nešťastnou penaltou. To se ukazuje jako klíčové, že máme jen jeden bod. Výkony určitě nebyly dobré, ale šance (na postup) byla,“ řekl Koubek.
„Měli jsme v této skupině sehrát lepší roli. Ale vše je vývoj, proces. Důležitá je cesta. Věřím, že jsme schopni při inovaci personálního obsazení našeho mužstva po té cestě jít a zlepšovat se,“ prohlásil druhý nejstarší trenér na šampionátu.
Proti Mexiku byl jeho tým v boji o postup postaven před nutnost zvítězit. „Už to bylo těžké to tady honit. Věděli jsme, že je to úkol velmi složitý. Nicméně hráči splnili to, co jsme si řekli a dali do toho vše. To se týká i nadmořské výšky, dokázali se s tím vyrovnat. Trochu došly síly jednomu hráči Denisi Višinskému,“ řekl Koubek ke křídelníkovi, kterého v 56. minutě vystřídal. Sám hráč přitom v televizním rozhovoru uvedl, že ještě mohl. „To je pro mě nová informace. Já dostal informaci, lapidárně řečeno, že toho má dost,“ doplnil kouč.
Proti Mexičanům nepostavil do základní sestavy nejlepšího střelce aktuálního výběru Patrika Schicka, na hrotu útoku hrál Adam Hložek. „Rozhodli jsme pro nějakou strategii, do ofenzivních pozic jsme upřednostnili rychlostní brejkovou typologii. Před Patrikem dostal přednost Adam, který tady z útočníků prokazoval nejlepší formu. Myslím, že to rozhodnutí bylo v pořádku,“ mínil Koubek.
Zvažoval, že v závěru dá šanci i druhému nejmladšímu hráči na turnaji záložníkovi Hugovi Sochůrkovi, který 7. června oslavil 18. narozeniny. „Snažili jsme se to postově trejdovat tak, aby to bylo s nadějí, že s tím ještě něco můžeme udělat. Hodně to pak ovlivnilo, že se zranil Tomáš Souček, tím jsme si jedno střídání vybouchali. Dali jsme přednost zkušenějšímu Sašovi Sojkovi. Měl jsem to v hlavě (střídání Sochůrka), ale dát ho tam na dvě tři minuty, to by bylo jen gesto. Hugo si počká. Navnímal tady prostředí světového fotbalu a určitě dostane šanci v Lize národů,“ řekl kouč.
Některé české opory na šampionátu zůstaly za očekáváním. „Někteří hráči, s kterými jsme počítali jako s nejužším kmenem, nechytili formu. Nenavázali na výkony z ligových soutěží. To nás zaskočilo. Někteří možná z důvodu vyčerpání ze sezony, nebo menší trénovanost v krátkém přípravném období po zranění mohla způsobit pokles formy. Bohužel to nastalo u těch nejklíčovějších hráčů, s kterými jsme počítali napevno,“ připustil Koubek.
Turnaj podle něj ukázal českému týmu slabiny. „My jsme obrovskou bojovností, nasazením, týmovostí uhráli proti Irsku a Dánsku baráž. Ale já jsem dobře viděl, kde zaostáváme. Šampionát nám ukázal, že musíme zlepšit technickou stránku výkonů. Vybrat hráče, kteří jsou v těchto atributech konkurenceschopní. Opakuje se to dlouhá léta, že český fotbal v tomto zaostává. Musíme zvýšit hernost. Musíme se zaměřit na personální téma, hráče, kteří se v našem podhoubí klubou a víme o nich, začít zabudovávat,“ upozornil bývalý plzeňský kouč.
České mužstvo se na šampionátu muselo vyrovnávat s přelety ze základny v Dallasu k zápasům a se změnami nadmořské výšky. „Určitě nás doběhl náročný program z pohledu klimatu, přeletů. Ale na to se nechci vymlouvat. Jen si můžu třeba položit otázku, proč si Mexiko s námi nepřijede zahrát do Dallasu. My jsme to měli těžší. Tohle nás dobíhalo, nechci říct úplně doběhlo, to by bylo laciné. Bylo by velmi špatné vzít to jako nějaký nepřekonatelný problém,“ podotkl Koubek.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}


