Komerční prezentace Aktual.: 4.10.2024 21:56

Praha – Hokejisté New Jersey v úvodním utkání nové sezony NHL porazili v Praze Buffalo 4:1. Gólem a nahrávkou se na výhře Devils před zraky 16.913 diváků podílel obránce Johnny Kovacevic, dvě asistence zaznamenal jeho spoluhráč Nathan Bastian. Druhý zápas v O2 areně, který je součástí tzv. Global Series, se uskuteční v sobotu od 16:00.

Nejslavnější hokejová liga světa se do Prahy vrátila po dvou letech a celkově se zde hraje popáté. V týmu New Jersey nechyběl Ondřej Palát, naopak další čeští útočníci Jiří Kulich s Lukášem Rouskem zůstali mimo sestavu Buffala.

Po nástupu týmů na led uctili hráči a diváci památku tragicky zesnulého útočníka Columbusu Johnnyho Gaudreaua. V hale se drželo 13 sekund ticha podle čísla, které nosil na dresu. Gaudreau přišel v 31 letech o život spolu se svým mladším bratrem Matthewem na konci srpna, kdy je během jízdy na kole srazil autem opilý řidič. Právě v O2 areně během květnového mistrovství světa odehrál poslední zápas. Následovaly americká a česká hymna v podání zpěvačky Elizabeth Kopecké. Slavnostní buly vhodil Jaromír Jágr, druhý nejproduktivnější hráč v historii NHL, který působil i v New Jersey.

Buffalo hned v úvodu hrálo přesilovou hru, největší šanci si při ní ale vytvořil kapitán Devils Hischier, jenže samostatný únik neproměnil. V deváté minutě se New Jersey dočkalo. Kovacevic vystihl špatnou rozehrávku Samuelssona a Noesen zavěsil pod horní tyč. Na ledě byl při tom i Palát, který v květnu získal s reprezentací na šampionátu v Praze zlato. Zvýšit mohl Bratt, ale Luukkonena neprostřelil.

V 16. minutě svěřenci kouče Keefea, pro něhož šlo o soutěžní debut na lavičce Devils, přidali další zásah, když Kovacevic od modré překonal brankáře Sabres. Buffalo mohlo rázem snížit, jenže gólman Markström v leže čepelí hokejky zastavil střelu Aubeho-Kubela do prázdné branky.

Zkraje druhé třetiny New Jersey navýšilo vedení zásluhou Hischierovy přesné střely z mezikruží. Sabres si vytvořili řadu šancí v následné přesilovce, žádnou však neproměnili.

Závěrečná třetina dlouho nenabídla žádný vzruch, diváci se místo toho bavili mexickou vlnou, která několikrát oběhla halu. V polovině třetí části se Buffalo dočkalo gólu zásluhou beka Powera. Více už ale utkání nezdramatizovalo, naopak Cotter při závěrečné hře Sabres bez brankáře stanovil konečný výsledek.

V Evropě se v této sezoně NHL představí i úřadující vítěz Stanley Cupu Florida a Dallas, 1. a 2. listopadu se utkají v Tampere.

Buffalo Sabres – New Jersey Devils 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 50. Power (Zucker, Byram) – 9. Noesen (Kovacevic), 16. Kovacevic (Siegenthaler, Mercer), 24. Hischier (Bastian, Cotter), 58. Cotter (Bastian). Rozhodčí: Lee, Hebert – Kovachik, Cormier. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Střely na branku: 31:23. Diváci: 16.913. Hvězdy zápasu: 1. Kovacevic, 2. Markström (oba New Jersey), 3. Power (Buffalo).

Sestavy:

Buffalo: Luukkonen – Jokiharju, Dahlin, Power, Byram, Clifton, Samuelsson – Tuch, Thompson, Peterka – Quinn, Cozens, Benson – Greenway, McLeod, Zucker – Aube-Kubel, Lafferty, Malenstyn. Trenér: Ruff.

New Jersey: Markström – Hamilton, Dillon, Kovacevic, Siegenthaler, Nemec, Casey – Meier, J. Hughes, Bratt – Tatar, Hischier, Mercer – Palát, Haula, Noesen – Cotter, Lazar, Bastian. Trenér: Keefe.