Komerční prezentace Aktual.: 28.04.2025 08:16
Praha – Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). V dnes vydané zprávě uvedl, že systém bude vznikat devět let místo plánovaných tří, a plánované náklady na něj stouply z původních 482 milionů na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění projektu bylo jeho nerealistické nastavení před téměř deseti lety, uvádí vnitro.
NKÚ kontrolovalo peníze vynaložené ministerstvem vnitra na projekt Elektronická sbírka zákonů a mezinárodních smluv (e-Sbírka) a elektronická tvorba právních předpisů (e-Legislativa). V současnosti je podle NKÚ funkční jen e-Sbírka, a ani ta údajně nefunguje bez problémů. „Jak kontroloři zjistili, po určitou dobu zobrazuje novelizované zákony v původním – již neaktuálním – znění. Uživatelé, kteří na tuto skutečnost nejsou nijak upozorněni, si tak u žádného ze zobrazených zákonů nemohou být jisti jeho aktuálností, a tedy ani správností,“ uvedl NKÚ.
Příčinou je podle úřadu to, že bez funkční e-Legislativy je nutné nové zákony digitalizovat a následně verifikovat prostřednictvím dodavatelů. Tím vzniká zpoždění mezi vyhlášením nových právních předpisů a jejich zveřejněním v e-Sbírce a systém se prodražuje.
NKÚ uvádí, že ministerstvo vynaložilo na informační systém eSeL neoprávněně 581 milionů Kč, protože uzavíralo zásadní dodatky ke smlouvě v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. „Jednalo se totiž o takové změny smlouvy, které by umožnily účast jiných dodavatelů, nebo by mohly ovlivnit výběr dodavatele v původním zadávacím řízení. Tyto změny zákon zakazuje,“ stojí v tiskové zprávě kontrolorů. NKÚ proto v souvislosti s kontrolou podal oznámení správci daně.
Kontrolní úřad uvádí, že systém eSeL měl vzniknout hlavně díky penězům z evropských fondů, které měly pokrýt 81 procent celkových výdajů. Zbývající část peněz měl pokrýt státní rozpočet. „Při řízení projektu eSeL ministerstvo vnitra selhalo. Jeho realizaci prodloužilo o šest let a rozpočet projektu téměř zdvojnásobilo na 903 milionů korun,“ uvedl člen NKÚ Stanislav Koucký.
Ministerstvo vnitra se závěry NKÚ nesouhlasí, považuje je za často nesprávné, zavádějící či vytržené z kontextu. „Systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou plně funkční a přinášejí výrazné zpřehlednění právního řádu,“ uvedlo dnes ministerstvo. Tvrzení NKÚ o nedokončeném legislativním projektu tak podle resortu není pravdivé.
Ministerstvo vnitra uznává, že postupný náběh e-Legislativy přináší určitá omezení. V určitých případech může kvůli postupné digitalizaci v současnosti docházet k několikadennímu prodlení mezi publikací v e-Sbírce a nahráním konsolidovaného znění. Situace však nemá žádný dopad na platnost právních aktů, zdůraznil resort.
Za nepravdivé považuje i tvrzení kontrolorů o údajném téměř 600milionovém navýšení ceny. „Pokud jde o samotné dodatky, ty nebyly ve výši 581 milionů Kč, jak uvádí NKÚ, ale 173 milionů Kč,“ ohrazuje se ministerstvo.
Důvodem posunutí termínů dokončení systémů bylo podle vnitra nerealistické nastavení realizace projektů před téměř deseti lety. K prodlužování termínu dokončení přispělo i přidávání dalších funkcionalit nebo legislativních změn.