Komerční prezentace Aktual.: 7.10.2024 20:32

Bratislava/Praha – Nová ředitelka Slovenského národního divadla (SND) Zuzana Ťapáková rozhodla, že se v jí spravované instituci neodehraje představení Měsíční kámen pražského Studia hrdinů, které mělo být součástí festivalu Drama Queer. Informoval o tom dnes Denník N a další slovenská média jako list Sme. Ťapáková uvedla, že nebude podepisovat smlouvy dva až tři týdny před hostováním. Organizátor festivalu její krok označuje za diskriminační a hovoří o cenzuře. Studio hrdinů na facebooku uvedlo, že situaci nechce ponechat bez povšimnutí a chystá na konci října besedu.

Drama Queer je divadelní festival, jenž se věnuje tematice sexuálních menšin (LGBT+). Letošní ročník nabízí několik představení od 17. do 28. října. Součástí měla být inscenace Měsíční kámen, které je českou adaptací stejnojmenného románu islandského autora Sjóna. Znázorňuje vnitřní svět osamělého antihrdiny, jehož osud určuje sexuální orientace i chybějící rodinné zázemí na konci první světové války v Reykjavíku. Hlavním motivem je svoboda a nezávislost jedince, který svou jinakost přijímá jako přirozenost.

Podle Denníku N už bylo vše dohodnuté, chyběl podpis Slovenského národního divadla na smlouvě. Hra však na prknech SND v rámci festivalu uvedena nebude, ředitelka Ťapáková nepodepsala smlouvu o nájmu a spolupráci, píše list Sme. Ťapáková, kterou jmenovala ministryně kultury Martina Šimkovičová 27. srpna jako dočasnou ředitelku SND, uvedla, že nebude podepisovat smlouvy dva až tři týdny před hostováním. Divadlo podle ní plánuje věci půl roku až dva roky dopředu. V případě českého divadla podle ní nejde o zrušení přestavení a o hostování v budoucnu je ochotna jednat.

„Tvrdí, že smlouvu měla jen dva týdny, což ovšem není pravda. Je to také nesmysl v tom, že ona sama je pověřena řízením divadla něco přes měsíc. Dříve bylo SND tři týdny bez statutárního zástupce, tak nevím, jak chtěla o hostování vědět půl roku dopředu,“ reagoval podle Sme ředitel festivalu Róbert Pakan, podle něhož organizační přípravy s činohrou Slovenského národního divadla začaly letos v březnu.

„S takovým hrubým diskriminačním zásahem jsme se ještě v SND nesetkali, právě naopak, vždy jsme tam měli vlídné, přijímající prostředí a maximální profesionální přístup na všech úrovních,“ uvedl dále Pakan. „Vznikla z toho pachuť cenzury, diskriminace a mezinárodní ostudy,“ dodal ředitel festivalu.

Pakan se domnívá, že Ťapáková má zřejmě problém s festivalem, jenž se věnuje LGBT+ tematice. „Dva roky po vraždách dvou mladých queer lidí bych očekával alespoň bazální míru citlivosti,“ podotkl ředitel festivalu s odkazem na homofobní vraždu dvou lidí u bratislavského gaybaru Tepláreň.

„Nikdy se nám nic podobného nestalo. Určitě je překážkou homosexualita, což mi přijde šílené. Naše inscenace je decentní, na sexualitu se netlačí, spíše je to magický realismus, příběh o osamělosti a vyčleněnosti,“ reagoval ředitel Studia hrdinů Jan Horák.

Inscenace Měsíční kámen je podle organizátora festivalu prostorově náročná a nelze pro ni najít takto narychlo jiný vhodný prostor.

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová stojí v čele resortu od loňského nástupu vlády premiéra Roberta Fica a odvolala několik představitelů předních kulturních institucí v zemi. Na začátku srpna odvolala ředitele SND Mateje Drličku kvůli údajným manažerským selháním a ztrátě důvěry. Tento krok vyvolal kritiku části umělců či opozice a také reakce ze strany českých kolegů. Například generální ředitel Národního divadla (ND) v Praze Jan Burian uvedl, že slovenští divadelníci mají bezvýhradnou podporu vedení ND v jejich úsilí o zachování nezávislosti a svobodné umělecké tvorby.

Šimkovičová prosazuje takzvanou tradiční kulturu a například se vymezuje vůči tématům LGBT+. Ministryně dříve řekla, že kultura slovenského lidu má být slovenská a žádná jiná.

Podíl
Exit mobile version