Aktualizace: 5.02.2024 12:02
Pardubice – Výstava Exit 91 / Vykopávky ve Východočeském muzeu v Pardubicích představí nejzajímavější objevy ze záchranných archeologických výzkumů pod nedávno budovanými stavbami v Pardubickém kraji. Návštěvníci na ní od 8. května uvidí několik unikátů, například jezdecký meč z pátého století, uvedlo muzeum v tiskové zprávě.
Meč našli v roce 2019 archeologové v místě budovaného obchvatu Slatiňan na Chrudimsku, Je pozoruhodný svojí zachovalostí. Objevili tam dva zachovalé hroby muže a ženy.
„Muž a žena, kteří spočívali jen pár metrů od sebe, byli na poslední cestu vypraveni s vzácnými skleněnými nádobami. V hrobě muže se našel i krásný dlouhý jezdecký meč se zbytky zachovalé dřevěné pochvy. Podle této výbavy bylo zřejmé, že pohřbení patřili k vyšší sociální skupině,“ řekl archeolog Východočeského muzea Jan Musil.
Na výstavě bude replika i originál. Repliku meče, vyrobenou ze svářkového damašku, zhotovil mečíř Patrick Bárta. Sám meč konzervoval a prováděl na něm některé z analýz, ty nejdůležitější ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky. Pomáhalo k tomu metalografické zkoumání a CT snímkování. Meč by měl vypadat jako originál, když byl nový.
Výroba takového meče vyžadovala dnes i v pátém století mimořádnou zručnost a znalost, daleko přesahující běžné kovářské dovednosti. Meč je dlouhý 96 centimetrů a váží jeden kilogram. Součástí repliky je i pochva potažená zpracovanou a nabarvenou kůží. Rukojeť Bárta vytvořil z rohoviny a místního dubu.
„Meč a jeho pochva mi zabraly zhruba 400 hodin práce. Podle původního meče jsem vytvořil i zdobení tvořené damaškovým dekorem, které je z každé strany jiné. Meč pravděpodobně byl vyroben západně od našich zemí v jedné z bývalých římských provincií, zde by to pravděpodobně žádný kovář nedokázal vyrobit,“ řekl mečíř.