Aktual.: 5.11.2024 11:01
Brno – Rozhodnutí zlínského žalobce o zrušení stíhání Eleny Šapošnikové v kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku bylo podle žalobce Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) správné a zákonné. Nejvyšší žalobce tak nevyužil možnost mimořádné kontroly skončené věci. Na webu NSZ o tom dnes informoval mluvčí Petr Malý. Manželku obchodníka a bývalého ruského vojáka Nikolaje Šapošnikova obvinili policisté z vyzvědačství, dozorující žalobce Martin Malůš ale její stíhání zrušil a kauzu odložil.
„Státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství s ohledem na aktuální stav věci dospěl k závěru, že rozhodnutí státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Brně, pobočky ve Zlíně, o zrušení usnesení o zahájení trestního stíhání uvedené osoby a odložení věci, včetně důvodů, které k němu vedly, je správné a zákonné,“ uvedl Malý. Doplnil, že k podobnému závěru dospěl i dohledový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
„Nejvyšší státní zástupce se s postupem těchto orgánů veřejné žaloby ztotožnil a nevyužil svá kontrolní oprávnění, jimiž podle zákona disponuje,“ doplnil mluvčí.
Policisté začali manžele Nikolaje a Elenu Šapošnikovy prověřovat před dvěma lety. Jejich roli zmiňují v usnesení, kterým v dubnu odložili hlavní větev kauzy. Za výbuchy ve Vrběticích, při kterých v roce 2014 zemřeli dva lidé, podle kriminalistů stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Oba jsou ale v Rusku, které odmítlo spolupracovat, policie je proto nemohla obvinit.
Podle vyšetřovatelů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) musel agentům pomoct někdo z okolí firmy Imex Group, která měla sklady pronajaté. Poukazovali zejména na Šapošnikova, někdejšího sovětského vojáka a také bývalého zaměstnance společnosti, který letos zemřel. Společně s manželkou Elenou byli podle policie v kontaktu s generálem GRU Andrejem Averjanovem, jehož jednotka podle českých vyšetřovatelů výbuchy připravila, informovala dříve ČT.
Podle policie manželé Šapošnikovi zajistili oběma agentům doklady k návštěvě skladů. Šapošnikovi zapojení do explozí opakovaně odmítli. Žalobce Malůš stíhání zastavil se závěrem, že ve věci nejde o podezření ze spáchání tohoto trestného činu.
Dva výbuchy skladů v muničním areálu ve Vrběticích se odehrály v říjnu a prosinci 2014. Při prvním zemřeli dva zaměstnanci firmy Imex Group, celkem byla způsobena škoda přes miliardu korun. Zjištění vyšetřovatelů o zapojení agentů ruských tajných služeb vyvolalo v roce 2021 diplomatickou roztržku s Ruskem. Česko i Rusko si vzájemně vyhostily desítky pracovníků ambasád.