Komerční prezentace Aktualizace: 11.04.2024 10:02

Ramalláh – Írán provozuje tajné pašerácké trasy napříč zeměmi Blízkého východu, aby za pomoci zpravodajských agentů, ozbrojenců a zločineckých gangů dodával zbraně Palestincům na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. S odvoláním na své zdroje mezi americkými, izraelskými i íránskými představiteli o tom píše list The New York Times (NYT). Cílem, jak jej popsali tři íránští činitelé, je zaplavit palestinské území co největším množstvím zbraní, a podněcovat tak vzpouru proti Izraeli.

Tajná operace nyní posiluje obavy, že se Teherán pokouší udělat ze Západního břehu další ohnisko ve své dlouhodobě doutnající stínové válce s Izraelem. Tento konflikt na začátku dubna opět získal na naléhavosti s rizikem vypuknutí širší války na Blízkém východě, když Írán slíbil odvetu za izraelský úder na konzulát v Damašku, při němž zahynulo sedm členů íránských revolučních gard.

Mnoho zbraní, které se podaří propašovat na Západní břeh, putuje z Íránu převážně dvěma trasami: přes Irák, Sýrii a poté buď přes Jordánsko, nebo složitější cestou přes Libanon a izraelské území, uvedly zdroje NYT. Při překračování hranic podle nich zbraně mění majitele mezi mnohonárodnostními skupinami, které zahrnují členy organizovaných zločineckých gangů, radikální ozbrojence, vojáky i agenty zpravodajských služeb. Klíčovou skupinu v této operaci pak podle íránských představitelů a analytiků představují beduínští pašeráci, kteří zbraně převážejí přes hranice z Jordánska do Izraele.

Deník The New York Times hovořil se třemi izraelskými, třemi íránskými a třemi americkými činiteli z vysokých bezpečnostních a vládních kruhů, kteří jsou obeznámeni s úsilím Íránu pašovat zbraně na Západní břeh a vypovídali pod podmínkou zachování anonymity, neboť nejsou oprávněni veřejně mluvit o tajných operacích.

„Íránci chtěli Západní břeh zaplavit zbraněmi a k jejich přepravě a prodeji využívali zločinecké sítě v Jordánsku, na Západním břehu i v Izraeli, především beduíny,“ říká Matthew Levitt, ředitel protiteroristického programu institutu pro blízkovýchodní studia ve Washingtonu a autor studie o této pašerácké trase.

Pašování zbraní na Západní břeh podle analytiků začalo zhruba před dvěma lety, odkdy Írán využívá trasy zavedené už dříve pro pašování jiného kontrabandu. Není jasné, kolik přesně zbraní se za tu dobu na palestinské území dostalo, podle analytiků však jde většinou o ruční zbraně.

Íránští vůdci již léta prohlašují, že je nutné palestinské bojovníky na okupovaném Západním břehu vyzbrojovat. Írán už dlouho dodává zbraně k útokům proti Izraeli také bojovníkům v jiných částech regionu, členům takzvané Osy odporu, včetně dvou jeho hlavních spojenců v Gaze, Hamásu a palestinského Islámského džihádu. Obě tyto skupiny, které působí také na Západním břehu, označují Spojené státy, Evropská unie, Izrael i další země za teroristické organizace.

Íránští představitelé uvedli, že Teherán nevyčlenil za příjemce své velkorysé pomoci žádnou konkrétní skupinu a místo toho se rozhodl plošně zaplavit toto území zbraněmi a municí.

Afšon Ostovar, expert na otázky národní bezpečnosti při Naval Postgraduate School a odborník na íránskou armádu, listu NYC řekl, že Írán se zaměřuje na Západní břeh, protože dobře chápe, že do Pásma Gazy zůstane v dohledné době zcela odříznutý přístup. „Západní břeh Jordánu skutečně musí být další frontou, kam Írán pronikne a rozšíří zbraně, protože pokud se mu to podaří, stane se Západní břeh stejně velkým, ne-li větším problémem jako Gaza,“ řekl.

Palestinská frakce Fatah, která ovládá Palestinskou samosprávu a s ní i velkou část Západního břehu, ovšem minulý týden obvinila Írán, že se snaží Palestince „zneužít“ pro své vlastní účely a šíří na území chaos. Fatah doslova prohlásil, že nedovolí, aby Írán zneužíval „naši svatou věc a krev našeho lidu“.

Většina pašovaných zbraní jsou podle analytiků ruční zbraně jako pistole a útočné pušky. Podle amerických a izraelských představitelů však Írán pašuje také pokročilé zbraně. Mezi ty patří protitankové střely a granátomety, které létají rychle a nízko nad zemí, což pro izraelskou armádu představuje problém, má-li bránit civilní a vojenské cíle před takovou palbou zblízka.

Izraelská tajná agentura Šin Bet na konci března oznámila, že zabavila pokročilé vojenské vybavení propašované na Západní břeh. Ve svém prohlášení uvedla, že „aktivity řízené Íránem a jeho zástupnými skupinami bere velmi vážně a bude i nadále přijímat aktivní opatření, aby neustále sledovala a mařila jakoukoli činnost, jež ohrožuje bezpečnost státu Izrael“.

 

Podíl
Exit mobile version