Komerční prezentace Aktual.: 22.02.2025 18:42

New York – Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dál požaduje zisky ze vzácných ukrajinských přírodních zdrojů, aniž by na oplátku poskytla Kyjevu bezpečnostní záruky, napsal dnes na svém webu list The New York Times (NYT) s odvoláním na návrh revidované dohody, kterou se deníku podařilo získat. Ukrajina revidovaný americký návrh vážně zvažuje, přestože podle listu obsahuje stejná ustanovení, která Kyjev dříve jednoznačně odmítl jako nevýhodná. Některé požadavky vypadají dokonce ještě tvrdší než v předchozí odmítnuté verzi, uvádí list.

Ukrajina ještě na dohodu nepřistoupila. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to kapitulaci po týdnu intenzivního nátlaku od Donalda Trumpa, podotkl NYT. Americký prezident chce přístup k ukrajinskému nerostnému bohatství jako splátku miliard dolarů, které Spojené státy poskytly Kyjevu na válku proti Rusku.

Dohoda by však mohla Ukrajinu připravit o zdroje, které nyní vynakládá hlavně na vojsko a zbraně a které by mohly pomoci obnovit zemi, až jednou boje skončí.

Nový návrh s pátečním datem od Ukrajiny podle NYT požaduje, aby se vzdala poloviny příjmů ze svých přírodních zdrojů, včetně minerálů, plynu a ropy, jakož i příjmů z přístavů a další infrastruktury.

Podobný požadavek obsahoval i předchozí návrh ze 14. února. Čtyři nynější a bývalí ukrajinští představitelé a ukrajinský podnikatel, kteří si nechali popsat nové požadavky, potvrdili, že se návrh nezměnil.

Ukrajina podle listu vnímala partnerství s USA při využití svých cenných přírodních zdrojů jako cestu, jak přesvědčit Trumpa, aby jí poskytl dodatečnou podporu ve válečném úsilí a bezpečnostní záruky, které by zemi ochránily před agresí Ruska v budoucnu, pokud by se podařilo uzavřít mírovou dohodu. Ale nový návrh opět neobsahuje ani jedno, píše NYT.

Připomněl, že Zelenskyj usiloval především o bezpečnostní záruky a fakt, že tuto podmínku předchozí návrh neobsahoval, jej přiměl k odmítnutí dohody.

Nový dokument žádá, aby Ukrajina odesílala příjmy do fondu, ve kterém budou mít USA stoprocentní podíl, a to tak dlouho, dokud částka nedosáhne 500 miliard dolarů, což je suma, kterou Trump požaduje od válčící země jako splátku za americkou pomoc. Jde o více než dvojnásobek předválečného výkonu ukrajinské ekonomiky.Ukrajinský prezident už ve středu prohlásil, že americký požadavek na 500 miliard dolarů (12,2 bilionu Kč) není „seriózní rozhovor“ a on nemůže Ukrajinu prodávat. Spojené státy podle Zelenského poskytly jeho zemi zbraně za 67 miliard dolarů a další podporu ve výši 31,5 miliardy dolarů.Tato suma se v předchozím návrhu zmíněna nebyla. Není jasné, zda Trump tuto částku žádá pouze za již poskytnutou americkou pomoc, anebo má zahrnout i příští podporu.

Podle revidovaného návrhu by USA mohly část z ukrajinských příjmů znovu investovat do poválečné obnovy země, včetně investic do rozvoje těžby z podzemních nalezišť a do infrastruktury. Nová dohoda by se měla vztahovat i na příjmy z nyní okupovaných území pro případ, že by se je podařilo osvobodit. Podíl příjmů ze zdrojů v osvobozených oblastech do fondu patřícího USA by měl činit 66 procent.

Rusko v současnosti okupuje asi pětinu ukrajinského území, včetně významné části Donbasu, bohatého na přírodní zdroje.

Podle listu by dohoda mohla být dokončena ještě dnes, ale taky by mohla být odložena kvůli Zelenského předchozím námitkám. O dohodě se Zelenským jednal Trumpův zmocněnec Keith Kellogg. Předchozí verze dohody byla důvodem roztržky mezi Zelenským a Trumpem, ve které padala slova o „nezvoleném diktátorovi“ a o „dezinformační bublině“, jakož i zaznělo lživé tvrzení, že válku rozpoutala Ukrajina.

Jednou z mála změn v novém návrhu je podle NYT to, že USA vyšly vstříc ukrajinskému požadavku a stáhly ustanovení, podle kterých by dohoda měla podléhat jurisdikci soudu v New Yorku.

Podíl
Exit mobile version