Komerční prezentace Aktual.: 22.08.2024 19:34

Washington – Americké úřady spustily rozsáhlé vyšetřování Američanů, kteří v minulosti spolupracovali s ruskými státními televizemi, a prohledaly v této souvislosti domovy dvou osob. Napsal to deník The New York Times (NYT) s odvoláním na činitele obeznámené s kauzou. Zpráva přichází po varováních americké vlády, že Rusko se znovu pokouší ovlivnit prezidentské volby v USA.

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) tento měsíc zavítali k Dimitrimu Simesovi, který kdysi působil jako neformální poradce bývalého prezidenta Richarda Nixona a v roce 2016 byl součástí volebního štábu tehdejšího republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Druhým terčem prohlídek byl Scott Ritter, což je bývalý zbrojní inspektor OSN a kritik americké zahraniční politiky, který byl v roce 2011 odsouzen za sexuální delikty.

FBI novinám Rappahannock News potvrdil, že prohlídka u Simese v jeho domě ve Virginii začala 13. srpna, ale odmítl poskytnout širší vyjádření stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Simes místním novinám sdělil, že jej postup FBI překvapil a vyjádřil obavy. Ruské agentuře TASS 16. srpna řekl, že zpráva o domovní prohlídce je pravdivá a že jej FBI předem neinformoval.

Simes se podle RFE/RL narodil v roce 1947 v Moskvě a do USA emigroval v roce 1973. Stanice kromě jeho spolupráce s Nixonem a Trumpem zmiňuje, že Simesovo jméno bylo více než stokrát zmíněno ve zprávě zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera z roku 2019 ohledně ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Simes, který moderuje politický pořad na ruském Prvním kanálu, v roce 2023 moderoval vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina na petrohradském ekonomickém fóru.

Ritter podle RFE/RL podpořil ruskou invazi na Ukrajinu a letos v lednu promluvil k tisícům čečenských vojáků v Grozném. V červnu americké úřady podle stanice Ritterovi odebraly cestovní pas a zabránily mu v odcestování na petrohradské ekonomické fórum.

Americké ministerstvo spravedlnosti zatím neoznámilo žádná obvinění, podle informací NYT se však vyšetřovatelé zabývají podezřením z porušení protiruských sankcí, stejně jako zákona požadujícího hlášení lobbistických aktivit ve prospěch cizích vlád. Některé zdroje listu sdělily, že se očekávají další domovní prohlídky.

Ruské mediální společnosti včetně odnoží agentury RIA nebo televize RT jsou ve Spojených státech na seznamu zahraničních agentů. Vyšetřování amerických spolupracovníků přichází poté, co zpravodajské služby přišly s hodnocením, že ruská státní média spolupracují s ruskými rozvědkami při snahách o ovlivňování voleb po celém světě.

To podle Američanů zahrnuje i listopadové prezidentské volby v USA. „Podle činitelů i veřejných vyjádření se propagandistická mašinerie Kremlu potřetí postavila za Trumpovu kandidaturu a vytváří webové stránky a falešná videa s cílem očernit prezidenta (Joea) Bidena a nově také (viceprezidentku Kamalu) Harrisovou,“ uvádí NYT.

Ministerstvo spravedlnosti nedávno oznámilo, že ve spolupráci se zahraničními partnery zablokovalo síť stovek falešných účtů na sociální síti X, která šířila ruskou propagandu. Vláda tehdy operaci spojila nejen s ruskou tajnou službou FSB, ale také s televizí RT, dříve známou jako Russia Today.

Ritter, který se stanicí spolupracoval, naznačil, že prohlídku ve svém domově v New Yorku považuje za pokus o zastrašování kvůli svým názorům na USA, Rusko a válku na Ukrajině. „Je to zcela frontální útok na ústavu Spojených států,“ uvedl.

Podíl
Exit mobile version