Komerční prezentace Aktualizace: 18.07.2024 12:12

Praha – O státní energetické koncepci a souvisejících klimatických dokumentech budou jednat příslušní ministři na úrovni vládní koalice. Kdy se materiály, které vláda ve středu odložila, vrátí na stůl do Strakovy akademie, stanoveno není. Schválení strategií kritizovala řada subjektů, podle kterých povede ke zdražení ceny energií či paliv. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně ve středu odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes ČTK řekl, že termín pro další jednání zůstává otevřený, příslušní ministři do té doby „povedou koaliční jednání“. V jakých bodech se koaliční strany rozcházejí odmítl komentovat stejně jako předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Své připomínky k materiálům jsme sdělili ministrům Síkelovi a (životního prostředí Petru) Hladíkovi (KDU-ČSL), považujeme za nutné vyjasnit jen některé detaily. Považujeme to za naprosto běžný postup a nevidíme důvod skrze média řešit běžnou debatu o vzniku finální verze, zásadní je vždy až finálně schválený materiál,“ sdělila ČTK Pekarová Adamová.

Podle Fialy je třeba dokumenty znovu prostudovat a eventuální nedostatky opravit. Některá média či bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) soubor dokumentů nazývají jako „český Green Deal“. Takové označení ale podle Fialy není správné. Pro vládu je nepřijatelné, aby si dávala závazky vyšší, než si dává EU, prohlásil ve středu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že se Česko pokusí v EU prosadit zrušení, nebo alespoň podstatné odložení začátku účinnosti systému emisních povolenek ETS 2. V něm by placení za emise skleníkových plynů podléhaly i silniční doprava nebo vytápění pro bydlení. Podle Stanjury by cenu povolenek zaplatily domácnosti a firmy, zároveň v systému nevidí žádný ekonomický bonus.

Státní energetická koncepce stanovuje cíle a priority v energetice. Pro státní správu je závazná, trhu má ukazovat vizi státu v energetice a výhled opatření a schémat podpor. Aktualizovaná verze počítá s postupným navyšování výroby elektřiny, současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Přechodným palivem by se měl stát plyn, dlouhodobou perspektivou ve výrobě energie pak měly být obnovitelné zdroje a jádro. Vnitrostátní energeticko-klimatický plán na koncepci navazuje, počítá s navýšením podílu obnovitelných zdrojů energie na konečně spotřebě do roku 2030 na zhruba 30 procent. Politika ochrany klimatu formuluje vizi, cíle a postupnou transformaci ČR k dosažení cíle klimatické neutrality do roku 2050.

Podle Hospodářské komory v materiálu chybí vyhodnocení dopadů do koncových cen energií, včetně mezinárodního srovnání. Svaz průmyslu a dopravy ČR v úterý po jednání tripartity upozorňoval, že dokument musí nastavit podmínky pro zlepšení mezinárodní konkurenceschopnosti českých firem. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula kritizoval koncepci jako nedostatečně ambiciózní, když usiluje o snížení cen energií jen na průměr EU.

 

Podíl
Exit mobile version