
Aktual.: 2.04.2025 14:20
Praha – Sněmovna ani dnes nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu Sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Poslanci začali o zákonu jednat už minulý týden, ale debatu přerušili a vrátili se k ní dnes. Návrh čelí kritice opozičních hnutí ANO a SPD, která tvrdí, že vznikne náročný, drahý a složitý systém, ale víc bytů na trh nepřinese. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) to odmítá. Argumentuje hlavně tím, že zákon vznikl na základě dat z existujících projektů.
Poslankyně STAN Silvia Doušová dnes oznámila, že chce stáhnout svůj pozměňovací návrh, který ale připravili ministerští úředníci. Její návrh počítá mimo jiné s tím, že by na pomoc kontaktního místa dosáhly domácnosti s příjmy do 1,43násobku životního minima. Také upevňuje pozici úřadů práce, které by rozhodovaly, zda domácnost spadá do bytové nouze. Ve Sněmovně je však téměř totožný návrh poslance ODS Jiřího Havránka, o němž se dá hlasovat. Havránek na dotaz ČTK sdělil, že on svůj návrh nestáhne a bude se o něm hlasovat.
Zúžení okruhu potřebných domácností podle příjmů do 1,43násobku kritizovala opozice s tím, že pak se zákon bude vztahovat jen na malý počet lidí. Také podle iniciativy Za bydlení je tato hranice příliš přísná. Kulhánek dnes řekl, že vláda tento koeficient zvýší svým nařízením po publikaci zákona ve sbírce na 1,6. Opakoval, že parametr v zákoně se může novelizovat.
„Drahé a nedostupné bydlení je jedním z největších problémů,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura. Návrh zákona neřeší příčiny, jen mírní následky, nejvýše se povede převést potíže s problémovými nájemníky na obce, uvedl. Nejlepší podpora bydlení je, když vláda bude dělat takovou politiku, aby sami naši občané měli dost peněz na bydlení,“ uzavřel Okamura. „Určitě si tento zákon zaslouží zamítnout. Je to socialistický experiment,“ řekla Zuzana Ožanová (ANO).
Kulhánek také ujišťoval, že systém bude po pátém roce fungování rozpočtově neutrální a stát ušetří víc peněz, než do něj vkládá. Připomínal, že obce s rozšířenou působností mohou zřizovat kontaktní místa také na základě vlastní úvahy a budou na ně dostávat odpovídající příspěvek na výkon státní správy. Původně měla síť kontaktních míst obsahovat všechny obce s rozšířenou působností, kterých je přes 200. Nově jich má být jen 115.
Poslanci ANO kritizují zákon o podpoře bydlení, systém je podle nich předražený
Sněmovna se dnes vrátila k závěrečnému kolu debaty nad návrhem nového zákona o podpoře bydlení, který má přinést systémovou pomoc lidem ohroženým bytovou nouzí. Zákon počítá například se sítí kontaktních míst, která budou takovým lidem pomáhat. Vzniknout má dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Opozice tvrdí, že vznikne náročný, drahý a složitý systém, který stejně víc bytů na trh nepřinese.
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) už dříve před poslanci řekl, že v ČR žije víc než 160.000 lidí v bytové nouzi. Desetinásobek lidí podle něj řeší takové problémy s bydlením, které by mohly vést až k jeho ztrátě. Obavy z nedostatku bytů odmítá. Dnes před poslanci řekl, že vláda je připravena zvýšit nařízením koeficient, který určuje, jaká domácnost bude mít na pomoc nárok. Poslanci dnes mají rozhodovat o tom, že to budou domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima. Podle Kulhánka vláda tento koeficient zvýší svým nařízením po publikaci zákona ve sbírce na 1,6. Opakoval, že parametr v zákoně se může novelizovat.
V debatě vystoupila kriticky hlavně poslankyně ANO a místopředsedkyně podvýboru pro bytovou politiku Eva Fialová. Podle ní vznikne předražený a administrativně náročný systém. Nazvala zřizovaný systém administrativním masakrem. Pomohla by podle ní spíše úprava zákona o pomoci v hmotné nouzi, protože lidé žijící na ubytovnách nemají peníze na to, aby za pronajímaný byt složili kauci. „Hrajete si se sny,“ vzkázala předkladatelům. Upozorňovala také na to, že na trhu práce není dostatek sociálních pracovníků. Její stranická kolegyně Ivana Mádlová řekla, že zákon, jak je postaven, pouze nahrává obchodníkům s chudobou.
Podle stanoviska klubu SPD přináší návrh drahý a komplikovaný systém, který nepřinese nové byty na trh. Zákon se podle poslankyně Marie Pošarové jen spoléhá na to, že někdo, hlavně soukromníci, vloží byty na trh. Zákon podle ní neřeší potřebu nových bytů a vytváří složitý a finančně náročný systém. „Jako celek nemůžeme tento zákon podpořit,“ dodala.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v reakci na výtky Fialové uvedl mimo jiné, že úřady práce už nyní v 80 procentech poskytují potřebným lidem peníze na kauce za nájemní bydlení. Stejně jako Kulhánek poukazoval na to, že zákon navazuje na už existující projekty, které podle něj ukázaly v řadě měst, že tento systém funguje. „To není zákon, který by vznikl ze vzduchu, ale je postavený na tvrdých datech,“ prohlásil Kulhánek. Zopakoval, že systém zvýší nabídku bytů. Lidé, kteří nemají jinou možnost než jít do nevyhovujícího bydlení zapojeného do obchodu s chudobou, tak podle něj získají alternativu.
Bartoš vyzval poslance ke schválení původní verze zákona o podpoře bydlení
Bývalý ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš vyzval poslance, aby zákon o podpoře bydlení schválili v původní podobě. Dolní parlamentní komora bude dnes o dlouho očekávané normě hlasovat v závěrečném čtení. Bartoš kritizuje úpravy, které prosadili bývalí koaliční partneři Pirátů, jako je snížení počtu kontaktních míst pro lidi v bytové nouzi a zapojení úřadů práce do posuzování nároků na pomoc.
Novinářům před schůzí řekl, že norma byla koncipována pro pomoc 1,5 milionu lidí, kterým hrozí ztráta bydlení třeba při výpadku jednoho příjmu v domácnosti. Kontaktní místa podle něj nejsou ničím novým, v řadě měst už fungují v pilotním projektu. Oproti původnímu záměru byl jejich počet snížen zhruba na polovinu. Z toho Bartoš odvozuje, že pomoc bude dostupná pouze polovině z původně plánovaného počtu případných klientů.
„Po zásahu vládní koalice bude zákon bezzubý a pomůže jen zlomku, 750.000 lidí si nebude mít kde říct o pomoc, navíc agenda bude převedena na úřady práce, které jsou přetížené,“ uvedl Bartoš. Kritizoval také pozměňovací návrh, který naváže nárok na pomoc lidem s příjmem domácnosti do 1,43 životního minima, kteří jsou ohroženi bytovou chudobou, což znamená výrazné zúžení okruhu klientů. Na podporu tak podle něj nedosáhnou například samoživitelky, senioři či handicapovaní už v momentě, kdy mají příjem nad 10.000 korun. Zmínil i starší výrok premiéra Petra Fialy (ODS), že zákon by měl platit jen pro vyloučené lokality. „Problém s bydlením se týká celé republiky, to je zásadní,“ uvedl Bartoš.
Podle Bartošova nástupce na místě ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN) zákon nepředstavuje „všespásné řešení“, ale základ, který jinde v Evropě funguje. Norma by měla pomoci zhruba 160.000 lidem s příjmem domácnosti do 1,43 životního minima, kteří jsou ohroženi bytovou chudobou, získat bydlení v obecních, družstevních nebo soukromých bytech. Má dostat do systému existující byty. Kontaktní místa mají vzniknout v obcích s rozšířenou působností. Vzniknout má podle vládního návrhu dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Norma předpokládá asistence v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže udržet si bydlení a minimalizuje rizika pro majitele a sousedy. V případě bydlení s ručením bude poskytovatel tohoto bydlení vlastníkům ručit za úhradu nájemného a služeb, pokud je nezaplatí nájemce.
Norma podle dohodnutých úprav počítá s tím, že vlastník bytu, který jej poskytne do systému, bude muset prokazovat svoji bezdlužnost vůči společenství vlastníků bydlení. Další změny upravují například výpověď z nájmu v případě neochoty klienta spolupracovat s asistenty pro získání pronájmu bytu nebo takzvanou překlenovací asistenci. Ta má fungovat po uplynutí dvouleté podpory, a pokud by se klient případně poté stěhoval do jiného bytu, bude mít ještě dva měsíce asistenci v novém bydlení.