Aktual.: 20.11.2024 16:30
Praha – Oběti sexuálního zneužívání v církvi vyzývají stát, aby neuzavíral smlouvu s Vatikánem. Podle nich ohrožuje spravedlnost, vadí jim zejména rozšíření zpovědního tajemství. Uvedli to v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici. Česko-vatikánskou smlouvu podepsal v říjnu premiér Petr Fiala (ODS) s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem. Musí ji ale ještě odsouhlasit Parlament a ratifikovat prezident.
Ve smlouvě se mimo jiné stručně píše, že Česko uznává zpovědní tajemství a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství za podmínek stanovených zákonem. Signatáři dopisu ale upozorňují na to, že pastoračním pracovníkem může být kdokoliv, koho tak představitelé církve označí.
„Vzhledem k bolestné zkušenosti, kterou jsme si prošli, a vzhledem ke zkušenostem s tutláním a popíráním případů zneužívání v katolické církvi Vás naléhavě žádáme: zastavte projednávání takovéto smlouvy!“ uvedli. Mezi signatáři jsou například Ladislav Koubek a Jiřina Kočí, kteří byli podepsaní i pod únorovou peticí požadující zřízení nezávislé komise, která by zmapovala případy sexuálního násilí v katolické církvi. Oba dříve popsali serveru Seznam Zprávy svou osobní zkušenost se sexuálním zneužíváním ze strany kněží.
Autoři dopisu se domnívají, že za zpovědní tajemství se může církev účinně skrývat již v současném systému. Smlouva podle nich pomůže ochráncům pedofilů v katolické církvi, aby využívali a zneužívali zpovědní a pastorační tajemství jako praktickou překážku pro vyšetřování sexuálního zneužívání dětí. „Je to veřejně vyslovená omerta mezi státem a církví. Ani dnes si policie nedovolí vyšetřovat na biskupstvích a krčí rameny, když jim kněží říkají, že nemohou vypovídat kvůli zpovědnímu tajemství. Nyní tímto tajemstvím chtějí chránit „pracovníky církve“, tedy kohokoliv, na koho církev ukáže,“ stojí v dopise.
Považují za spravedlivé a nezbytné, aby před uzavřením smlouvy byla naplněna práva obětí a vyslyšeny jejich požadavky. „Zároveň trváme na tom, že jakékoli rozšiřování zpovědního tajemství na další osoby, které si církev libovolně určí, z církve udělá privilegovanou organizaci, která bude moci účinně zneužívání skrývat,“ dodali.
Česko je jednou z posledních evropských zemí, která dosud neměla vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou. Smlouva například zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Česká republika zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek.
V roce 2003 Parlament smlouvu neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. V tehdejším návrhu smlouvy zpovědní tajemství zmíněno nebylo.