Komerční prezentace Aktual.: 3.09.2024 14:32

Hradec Králové – Všech 14 cizinců obžalovaných v případu organizování nelegální migrace z Turecka do Česka, případně dalších zemí EU dnes u Krajského soudu v Hradci Králové využilo svého zákonného práva a učinilo tzv. prohlášení viny. Vyslovili tím souhlas s popisem skutků v obžalobě, právní kvalifikací a s možným uložením i nepodmíněných trestů. Soud to za souhlasu státního zástupce přijal a nebude tak muset provádět veškeré dokazování. Hlavní líčení je naplánované i na další dny. V přípravném řízení se přiznali jen někteří z obžalovaných. Všichni jsou ve vazbě.

Skupina podle obžaloby umožnila nedovolené překročení státní hranice nejméně 2000 migrantům, převážně tureckým Kurdům a její zisk z trestné činnosti přesáhl deset milionů korun. Podle státního zastupitelství šlo o největší organizovanou skupinu převaděčů, která byla v ČR zadržena. Podle státního zástupce každému z jejích členů hrozí od 10,5 do 16 let vězení.

Hlavní líčení v případu se koná v největší jednací síni krajského soudu a komunikaci s některými obžalovanými zprostředkovávají tlumočníci. Devět obžalovaných má tureckou státní příslušnost, z toho jeden v mezidobí získal české občanství. Pět obžalovaných pochází z Ázerbájdžánu.

Podle obžaloby se skupina dopouštěla trestné činnosti na území Česka od května 2021 do června 2023. Za hlavní pachatele považuje tři obžalované Turky. Státní zástupce Milan Šimek uvedl, že byli příbuzní, a to i s podezřelými, kteří jsou v Turecku, a zajišťovali nábor možných zájemců o nelegální migraci do Česka a dál do zemí EU. Podezřelé v Turecku podle Šimka zatím nelze stíhat, protože tamní justice na žádost o spolupráci z Česka nereagovala.

Organizovaná skupina podle spisu využívala migrační trasu přes srbsko-maďarské hranice, obžalovaní operovali vedle Česka a Turecka i v Srbsku, Maďarsku, Polsku a Německu a role jednotlivých členů gangu se přizpůsobovaly aktuální situaci na migrační trase. Například když na podzim 2022 byly obnoveny kontroly na česko-slovenské hranici, podezřelí reagovali na situaci využíváním trasy přes Polsko nebo Rakousko. Nelegální migranti cestovali po vyřízení jízdenek i běžnými linkovými autobusy či vlaky, nejčastěji do Německa či Francie, uvedla obžaloba.

Částka za jednoho běžence, kterou skupina inkasovala, se podle obžaloby pohybovala podle způsobu přepravy od 3000 do 8500 eur (74.400 do 210.000 korun). Čistý zisk z každého běžence měl gang podle státního zástupce minimálně 1000 eur (24.800 korun). Ve většině případů běženci složili úplatu v Turecku. Poté, co byli dopraveni do dojednaného cíle, museli poslat děkovné video a na základě toho byly složené peníze uvolněny na vyplacení odměn pro členy organizované zločinecké skupiny, uvedl Šimek.

Obžaloba čítá téměř 16.000 listů, klíčovými důkazy jsou odposlechy telefonních hovorů, které obžalovaní vedli v kurdském jazyce.

Případ projednává hradecký krajský soud vzhledem k tomu, že pachatelé podle obžaloby získali trestnou činností prospěch velkého rozsahu a že jejich činnost vyšla najevo v obvodu Okresního soudu Rychnov nad Kněžnou, kde bydlí dva z obžalovaných.

Podíl
Exit mobile version