Komerční prezentace Aktual.: 5.05.2025 06:14
Koněprusy (Berounsko) – Šest set housenek okáče skalního ze specializovaného odchovu našlo nový domov v národní přírodní památce Kotýz v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras. Díky snahám ekologů se tito vzácní motýli vracejí na místo, odkud vymizeli. Akce je součástí připravovaného záchranného programu a evropského projektu Prospective life zaměřeného na péči o ohrožené druhy, informovala ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
Okáč skalní dříve obýval teplé skalnaté oblasti po celé republice. Po druhé světové válce se ale změnilo zemědělské využívání krajiny. Zmizelo hospodaření na špatně přístupných svazích kopců, zejména volná pastva ovcí a koz. Kvůli tomu tito nenápadní motýli, kteří k životu potřebují mozaiku plošek bez vegetace a rozvolněné trsy trávy kostřavy, postupně vymizeli z celé republiky. Zůstala poslední populace na Rané v Českém středohoří.
„Okáče skalní ze specializovaného odchovu jsme od roku 2015 vypouštěli na další vhodná místa v Českém středohoří. Jejich počty se stále zvyšují, velikost populace se odhaduje již na více než pět tisíc motýlů. Proto jsme se rozhodli pro obdobný postup v Českém krasu. Národní přírodní památka Kotýz nebyla vybrána náhodou. Leží poblíž míst, kde se okáči v Českém krasu naposledy vyskytovali, vhodné podmínky jim tu nyní připravila pastva koní. Kromě housenek chystáme i vypouštění dospělých motýlů,“ uvedl Václav John z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Vypouštění housenek, ale i vajíček a dospělých jedinců předchází vždy péče o vybranou lokalitu. Mnohdy je potřeba vyřezat náletové dřeviny, vyhrabat vrstvy staré trávy a udržovat travnaté stepi pomocí šetrného kosení a pastvy. Specializovaným odchovem housenek se zabývá Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř. Regionální aktivity se postupně přeměňují na celostátní záchranný program. Cílem ekologů je návrat druhu i do dalších historických oblastí výskytu, jako je kromě Českého krasu Mohelenská hadcová step nebo CHKO Pálava.
Dospělí okáči se líhnou v červenci, samice kladou vajíčka v srpnu a září. Přibližně za dva týdny se vylíhnou housenky, které se živí trávou kostřavou. Přezimují, zakuklí se až následující červen, motýli kukly opustí zhruba po čtyřech týdnech. S předstihem se líhnou samci. Ti se pak shromažďují na vrcholcích kopců a čekají na samice, aby se s nimi mohli pářit. Dospělý motýl se může dožít až 60 dní.