Aktualizace: 24.07.2024 14:53
Ostrava – Odboráři zadlužené hutní firmy Liberty Ostrava vyzvali vládu, aby zvážila bezpečnostní rizika plynoucí pro region z chystaného propouštění a také aby umožnila odchod části zaměstnanců do předčasného důchodu bez krácení nároku. V protestním prohlášení dále mimo jiné vyzvali insolvenčního správce, aby zastavil další „tunelování firmy“. Prohlášení, pod nímž jsou podepsáni zástupci odborových organizací působících v huti, má ČTK k dispozici. Odboráři ho poslali vládě, poslancům i europoslancům, senátorům a krajským politikům. Odbory vzhledem k situaci očekávají, že zaměstnanci budou hromadně žádat o okamžité zrušení pracovního poměru, což znemožní opětovný provoz.
Slezský podnik patří od roku 2019 do skupiny Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část zaměstnanců, kterých má podnik zhruba 5000, je od té doby doma. V červnu na sebe firma podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. V návrhu Liberty uvedla, že její závazky po lhůtě splatnosti, jež není schopna plnit, převyšují pět miliard korun. Zaměstnanci už dva měsíce nedostali mzdy a náhrady jim vyplácí stát prostřednictvím úřadu práce.
„Jak jsme upozorňovali, Sanjeev Gupta měl od začátku záměr pouze firmu finančně vysát a zlikvidovat, a právě nyní k tomuto dochází. Toto vše se děje za tichého přihlížení vlády ČR, která se pouze vymlouvá na své předchůdce a neučinila vůbec nic, aby situaci, která se vyhrotila až v posledních devíti měsících, řešila nebo jakkoliv zmírnila dopady na zaměstnance,“ napsali v prohlášení odboráři.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) podle nich slíbil další podporu, avšak bez jakéhokoliv výsledku. „Ministr (financí Zbyněk) Stanjura (ODS) se dostavil na slavnostní poklepání základního kamene ostravského kulturního domu v minulých dnech a ani se neobtěžoval zajít vysvětlit zaměstnancům, jaká je situace ohledně zájemců o koupi hutě. O naši situaci se nezajímá ani prezident (Petr Pavel), který byl v regionu na stejné akci,“ napsali odboráři.
Zcela bez zájmu je podle nich také Evropská komise, kterou označují za hlavního viníka situace. „Prodej Liberty Steel schválila, ačkoliv věděla z celé řady zdrojů, že se jedná o neseriózního kupce. Ačkoliv jsme je opakovaně žádali o pomoc, jejich reakce je nulová,“ uvedli odboráři.
V úterý Liberty oznámila, že předložila odborům návrh na snížení počtu zaměstnanců. Podle odborů má odejít až 2600 lidí. Z návrhu přitom vyplývá, že zaměstnanci by za měsíce, kdy by byli ve výpovědní lhůtě, nedostali výplaty a museli by svou pohledávku předložit soudu.
„Vzhledem k vývoji situace očekáváme, že zaměstnanci budou hromadně žádat o okamžité zrušení pracovního poměru k 31. 7. 2024, čímž nejen dojde k znemožnění opětovného provozu, ale rovněž bude celý region vystaven značnému bezpečnostnímu riziku,“ napsali odboráři. Je podle nich naivní očekávat, že zaměstnanec bez mzdy bude zodpovědně udržovat zařízení, aby nedošlo k havárii či ohrožení života.
„Vyzýváme věřitele, aby se ohradili proti tomuto postupu, kdy majitel i stát svou laxností likviduje firmu a tím znemožňuje, aby věřitelé získali zpět své pohledávky. Bez zaměstnanců ztrácí firma svoji hodnotu a nelze předpokládat uspokojení pohledávek věřitelů,“ uvedli odboráři.
Vládu vyzvali, aby zvážila všechna bezpečnostní rizika plynoucí pro region z uvedené situace, aby přijela zaměstnancům vysvětlit, co v dané situaci činí, a aby opětovně zvážila umožnění odchodu části zaměstnanců do předčasného důchodu bez jeho krácení.
„Vyzýváme insolvenčního správce, aby zastavil další tunelování firmy a podnikl veškeré kroky, aby byly hájeny zájmy věřitelů a aby prověřil veškeré aktivity, které firma nadále provádí. Žádáme Evropskou komisi, aby zajistila čerpání finančních prostředků na mzdy zaměstnanců tak, aby umožnila další provoz společnosti,“ napsali odboráři. Guptu vyzvali, aby do firmy vrátil vyvedené peníze.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) už dříve uvedl, že z firmy bylo v minulosti vyvedeno přes deset miliard korun. Jurečka rovněž dříve řekl, že Gupta v podstatě ostravskou huť vytuneloval.