Komerční prezentace Aktual.: 28.08.2024 18:03

Praha – Odboráři se s vládou dnes nedohodli na růstu platů ve veřejném sektoru od září. Návrh ministrů, že by se od příštího měsíce zvedly tarify části nejhůř odměňovaných lidí o pět a tři procenta, odmítli. Novinářům to po jednání řekl mluvčí odborových svazů veřejné sféry Pavel Bednář. Předáci budou v úterý jednat o dalším postupu. Vládní návrh označili za vyděračský. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům řekl, že je odpovědnost odborů, že se nejhůř placeným profesím plat od září nezvedne. Podle premiéra nebyli odboráři schopni se domluvit. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jrfnání vlády řekl, že ho odmítavý postoj odborů mrzí. Dodal, že pro příští rok počítá kabinet s posílením sumy na platy v rozpočtu o pět procent, tedy o 20 miliard korun.

„Přicházeli jsme v očekávání, že dojde k dohodě. Bohužel vláda nám nabídla takovou variantu, že k dohodě nedošlo. My jsme museli odmítnout,“ řekl Bednář.

Odbory požadovaly navýšení tarifů od září pro všech 846.300 zaměstnanců státu a veřejné sféry nejdřív o 15 procent, potom o deset procent. Tarify stanovuje pět platových tabulek, vlastní tabulku pak mají státní zaměstnanci. Ministři odborářům navrhli, že by se od září upravila část nejnižší tabulky. Nejmenší tarify podle délky praxe a odbornosti od 1. do 7. platové třídy by se zvedly o pět procent a částky od 8. do 12. třídy o tři procenta. Pracovníkům od 13. do 16. třídy a všem ostatním zaměstnancům veřejné sféry a státu by se pak zvýšil plat od ledna. Od září by si tak polepšilo asi 348.500 z 359.900 úředníků, pracovníků v kultuře, technických pracovníků v sociálních službách a ve zdravotnictví či nepedagogů ve školství. Ministerstvo práce původně navrhovalo upravit celou nejnižší tabulku buď o sedm procent, nebo o deset procent a stejně přidat i 70.400 zaměstnancům státu. Ostatním měl růst výdělek od ledna.

Odboráři označili dnešní návrh za vyděračský. Premiér ho považuje za seriózní. „Zlepšil by postavení nejhůře placených profesí, to bych považoval za správné. Ale takto nebude nic, když to odbory odmítly. Nejnižší kategorie nebudou mít zvýšené tarify už letos, je to odpovědnost odborů, které se nebyly schopny domluvit,“ řekl v Brně na tiskové konferenci k mistrovství světa motocyklů Fiala. Podle něj odboráři chtěli peníze pro všechny a na nejnižší kategorii pracovníků jim nezáleží. Zopakoval, že na přidání všem v rozpočtové rezervě prostředky nejsou a resorty je také nemají. Dodal, že nevidí důvod, proč by se měly zvedat vysoké výdělky.

Podle Jurečky by si první skupina polepšila při pětiprocentním růstu tarifů v průměru asi o 925 korun měsíčně a druhá při tříprocentním o 867 korun. „Mrzí mě, že odbory se rozhodly na kompromis nepřistoupit a odmítly ho. Budeme dál jednat o nastavení tarifů od ledna 25. Budeme počítat s tím, že objem platů poroste o pět procent,“ uvedl Jurečka. Podle něj se odboráři nedokázali dohodnout na kompromisu mezi sebou a být solidární.

Podle předáků by navrhovaná varianta s rozdílným přidáním pro jednotlivé profese nejnižší tabulku dál deformovala. Rozdíly mezi výdělkem lidí s nejnižší a střední odměnou a kvalifikací by se tak stíraly. Výdělek začínajících pracovníků v sedmé a osmé třídě se teď liší zhruba o 1500 korun, po navrhovaném vládním přidání by člověk s lepší kvalifikací měl o 1100 korun víc. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jiří Vaňásek ČTK řekl, že odbory navrhovaly dnes jako kompromis růst tarifů v celé první tabulce o pět procent. Stálo by to do konce roku asi dvě miliardy korun.

Předáci odborů veřejného sektoru se sejdou v úterý. Jednat chtějí o dalším postupu. Osm ze 13 svazů veřejné sféry, které jsou v ČMKOS, je ve stávkové pohotovosti. Odboráři už dřív pohrozili protesty.

Počty zaměstnanců veřejného sektoru a státu podle odměňování a vývoj nominálních a reálných platů mezi lety 2019 až 2023 v procentech

Platová tabulka Počet zaměstnanců Nominální platy Reálné platy
1 – úředníci, pracovníci v kultuře, technické síly, nepedagogové, nezdravotníci 359.934 + 15,1 – 17,9
2 – sociální služby 38.901 + 34,9 – 3,7
3 – zdravotní sestry 87.140 + 34,8 – 3,8
4 – lékaři, zubaři 20.829 + 28 – 8,7
5 – pedagogové 269.160 + 21,7 – 13,2
Státní zaměstnanci 70.375 + 15,4 – 17,7
Celkem 846.339

Zdroj: Podklady ministerstva práce pro jednání o platech a důvodová zpráva k navrhovanému nařízení s navýšením tarifů

Podíl
Exit mobile version