Komerční prezentace Aktualizace: 23.07.2024 15:14

Praha – Odborové svazy veřejného sektoru zvažují vyhlášení stávkové pohotovosti kvůli tomu, že zatím stále nemají s vládou dohodu na zvýšení platů pro letošek a příští rok. Předáci a předačky budou o postupu rozhodovat ve středu. ČTK to dnes sdělila Olga Słowik z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Odbory požadují přidání do tarifů od září nejméně o deset procent pro všechny ve veřejné sféře. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na dotaz ČTK minulý týden řekl, že vládě chce předložit návrh s růstem výdělků v rozmezí sedm až deset procent od září pro část veřejné sféry a státní zaměstnance, ostatní by pak mohli dostat přidáno od ledna.

„Ve středu 24. července 2024 proběhne jednání odborových svazů veřejných služeb a správy sdružených v ČMKOS o možnosti vyhlášení stávkové pohotovosti z důvodu nedojednání výše růstu platů pro rok 2024 a 2025,“ uvedla Słowik. Své rozhodnutí oznámí odboráři pak na tiskové konferenci.

Platy ve veřejném sektoru stanovuje pět tabulek s jednotlivými tarify podle odbornosti a délky praxe. Jurečka zmínil od září úpravu první tabulky pro úředníky, pracovníky v kultuře, technické pracovníky v sociálních službách a ve zdravotnictví či nepedagogické síly ve školství. Navrhovat chce i přidání pro lidi ve státní službě. Ministr uvedl, že se pak povede debata o přidání ostatním pracovníkům, a to od ledna. Premiér Petr Fiala (ODS) už dřív řekl, že při přípravě rozpočtu na příští rok se bude jednat i o adekvátním navýšení platů.

Ve veřejné sféře pracuje 846.300 lidí. Z nich výdělek podle první tabulky dostává 359.900 a zaměstnanců státu je 70.400. Odbory požadují přidání do tarifů od září nejméně o deset procent pro všechny ve veřejném sektoru. Původně žádaly navýšení o 15 procent. To by podle ministerstva práce do konce roku stálo 22 miliard korun. Na růst o pět procent by bylo potřeba sedm miliard korun.

Zvýšení tarifů v nejnižší tabulce navrhla i část zaměstnavatelů. Unie a konfederace zaměstnavatelských svazů už dřív vládě doporučily zvednout těmto zaměstnancům základ výdělku o pět procent, a to už od letošního dubna. Poukazovali na to, že zhruba polovina tarifů v této tabulce je pod hranicí minimální či zaručené mzdy a že je obtížné za takových podmínek zaměstnance získat a udržet. Po jednání předsednictva tripartity na konci června zástupci zaměstnavatelů uvedli, že by byli od září pro zvýšení o sedm procent.

Podíl
Exit mobile version