Komerční prezentace Aktualizace: 1.08.2024 11:12

Praha – Kojení podle studií snižuje syndrom náhlého úmrtí kojenců o více než třetinu. V současné době výlučně kojí při odchodu z porodnice tři čtvrtiny žen, pětina dětí dostává příkrmy a pět procent je výlučně na umělé stravě. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví (MZd) k Světovému týdnu kojení. Pro zlepšení situace je podle odborníků potřeba změna přístupu některých zdravotníků a dostupnost poradenství ke kojení i v domácím prostředí rodiček.

Mezi další benefity pro plně kojené děti patří podle Elišky Selinger ze Státního zdravotního ústavu také nižší riziko obezity nebo diabetu v pozdějším věku. Přínosy má kojení také pro matku. „Čím déle ženy kojily své děti, tím menší měly riziko vzniku rakoviny prsu,“ uvedla Selinger.

Podle vládní zmocněnkyně Kláry Šimáčkové Laurenčíkové přichází do porodnice s úmyslem své dítě kojit 95 procent žen, reálně jsou při propuštění plně kojeny asi tři čtvrtiny dětí a tento podíl dlouhodobě klesá. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje 80 procent. V Česku jsou ale zásadní rozdíly mezi regiony i mezi samotnými porodnicemi, v nejhorších kojí výlučně 40 procent žen, v nejlepších přes 90 procent.

Podle laktační poradkyně Fakultní nemocnice Brno Miloslavy Kameníkové těhotné ženy sice dostávají v předporodních kurzech informace o porodu samotném, kojení se ale většinou nevěnují. „A přímo v nemocnicích pak dostávají rozdílné informace,“ dodala s tím, že nejdůležitější je proškolit personál v porodnicích tak, aby informace nebyly zavádějící a vyvracet zažité mýty.

„Naprostým standardem by měl být kontakt kůže po vaginálním porodu i po císařském řezu,“ doplnila. Podobně běžné by podle ní mělo být také dotepání pupečníku. V porodnicích mohou ženy využívat služby laktační poradkyně.

Podle náměstka ministra Josefa Pavlovice (Piráti) se do úhradové vyhlášky připravuje bonifikace nemocnic, které indikují péči porodní asistentky v domácím prostředí u žen, které měly v porodnici problémy s kojením nebo velké porodní zranění. „Na péči porodní asistentky bez indikce lékaře zatím není shoda odborných společností,“ dodal.

 

Podíl
Exit mobile version