Komerční prezentace Aktualizace: 22.07.2024 15:43

Praha – Šance Kamaly Harrisové v prezidentských volbách ve Spojených státech nelze podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity v Brně tak brzy po oznámení kandidatury odhadovat. Jan Hornát z Univerzity Karlovy v Praze míní, že se vyhlídky demokratů dramaticky nezměnily ani po odstoupení prezidenta Joea Bidena z kampaně. Politologové to sdělili na dotaz ČTK.

Nynější americká viceprezidentka Harrisová v neděli oznámila, že o nominaci usiluje, a začala vyjednávat se stranickými aktéry na různých úrovních. V médiích se předtím spekulovalo o několika dalších potenciálních kandidátech, zejména z řad guvernérů Demokratické strany, nikdo z nich se však v neděli do souboje nepřihlásil. Někteří podpořili Harrisovou, která je tak prozatím jasnou favoritkou.

„Z toho, jak se za ni zatím postavili kongresmani a kongresmanky a pak i jednotlivé delegace, které budou hlasovat na sjezdu strany v srpnu, se zdá, že Harrisová bude kandidátkou Demokratické strany proti (republikánovi Donaldu) Trumpovi,“ uvedl Hornát.

Vyhlídky demokratů se ale podle něj nijak dramaticky nezměnily. „Harrisová pokulhává v průzkumech za Trumpem podobným způsobem jako Biden,“ domnívá se. Nicméně dosavadní průzkumy se dělaly v jiném kontaktu, následující dny mohou odhalit docela jiná čísla, míní.

„I tak se však domnívám, že Harrisová bude mít cestu k vítězství velmi složitou. Demokraté musejí myslet i na volby do Kongresu a změna nominanta na prezidenta jim minimálně pomůže s financováním těchto kampaní. Harrisová není silnou kandidátkou proti Trumpovi, ale bude zajímavé sledovat, koho si k sobě vezme jako viceprezidenta – může výrazně ovlivnit její šance,“ dodal Hornát.

Podle politologa Michala Pinka nelze necelý den po oznámení kandidatury odhadovat, jaké šance Harrisová má. Jde podle něj o věštění z křišťálové koule, jasněji bude po polovině září, míní. Zatím se neprezentovala v televizním duelu, nepočítala s ní volební strategie demokratů, ale ani republikánů Donalda Trumpa.

„Musí se alespoň blížit potvrzení demokratů,“ připomenul, že její kandidaturu musí ještě potvrdit strana. Záleží podle něj na tom, jak se k ní postaví jednotliví lídři demokratů. O svém kandidátovi rozhodnou nejpozději na nominačním sjezdu, který se uskuteční v Chicagu od 19. do 22. srpna. Předseda strany Jaime Harrison ale minulý týden avizoval, že hlasování delegátů přijde mezi 1. a 5. srpnem, tedy nejpozději za dva týdny. O termínu by mohl příslušný stranický orgán definitivně rozhodnout na zasedání ohlášeném na středu.

Biden uvedl v neděli v prohlášení na sociální síti X, že je v nejlepším zájmu jeho strany i země, aby z kandidatury za znovuzvolení prezidentem Spojených států odstoupil a soustředil se pouze na prezidentské povinnosti po zbytek funkčního období. Vyjádřil plnou podporu Harrisové.

Podíl
Exit mobile version