Komerční prezentace Aktual.: 16.12.2024 17:13

Praha – Průmyslové odbory jsou připraveny svolat protestní akce, pokud by se do projednávané novely zákoníku práce dodatečně ve Sněmovně dostala možnost výpovědi bez udání důvodu. Novinářům to dnes před jednáním předsednictva tripartity řekl za Průmyslovou alianci odborových svazů šéf odborů KOVO Roman Ďurčo. Jako další důvod k protestům zmínil podobu důchodové reformy. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes ČTK řekl, že k vyvolávání odborářských demonstrací a protestů racionální důvody nevidí. Už dřív několikrát zopakoval, že výpověď bez udání důvodu v novele zákoníku není.

„V rámci průmyslové aliance počkáme, jak se bude vyvíjet zákoník práce. Vnímáme velké nebezpečí a tlaky na výpověď bez udání důvodu. Jestli se bude prosazovat v dalším čtení zákona, protesty začnou v ČR a svaz KOVO bude lídrem. Nebudeme sedět doma a vyjdeme do ulic,“ uvedl Ďurčo. Připomněl projednávání důchodové reformy ve Sněmovně, při němž se do zákona dostal dodatečně návrh s omezením skupiny pracovníků s rizikovou prací s nárokem na dřívější důchod ze zhruba 120.000 na 12.000.

Průmyslovou alianci tvoří šest svazů. Vedle nejpočetnějšího KOVO jsou to odbory horníků, stavebníků, potravinářů, energetiků a svaz textilního a kožedělného průmyslu.

Jurečka ČTK řekl, že „racionální důvod“ k odborářským demonstracím a protestům nevidí. „Když se na to podívám – růst minimální mzdy naprosto rekordní, růst zaručených platů – naprosto rekordní. Podíváme-li se do důchodové reformy a do té části, kterou vláda slíbila splnit do konce roku – ošetření lidí jak ze čtvrté, tak ze třetí kategorie rizika tam je. Takže vlastně moc nevidím, co by mělo být důvodem, proč by odbory měly demonstrovat nebo vyvolávat nějaké protesty,“ uvedl Jurečka. Dodal, že od předáků nemá za poslední týdny „jasný podklad“, s jakými konkrétními kroky nesouhlasí a proč by uvažovali o protestu. „Pokud se pro něco takového rozhodnou, je to jejich právo, nicméně neslyšel jsem žádný racionální důvod, pro který by to chtěli dělat,“ řekl ministr.

Odbory kritizují důchodovou reformu. Vadí jim, že by od 30. let mělo pokračovat navyšování důchodového věku o měsíc ročně do 67 let. Požadovali také dřívější penzi až o pět let pro lidi, kteří pracují v rizikovém prostředí. Původní návrh reformy původně počítal s lidmi z takzvané čtvrté kategorie rizik a s částí lidí ze třetí kategorie, tu ale nakonec vládní poslanci dodatečně navrhli vypustit. Místo toho navrhují, aby pracovníkům zaměstnavatel povinně spořil na stáří.

Podle Ďurča se tisícovka odborářů z Česka chystá také na demonstraci do Bruselu na podporu evropského průmyslu. Předáci se obávají třeba toho, že automobilky začnou propouštět. Svazy už zajišťují dopravu, z ČR vyrazí odborářské autobusy.

Předsedové svazů si stěžují i na podobu sociálního dialogu a na přístup vlády i zaměstnavatelů. O podpoře vyjednávání debatovalo dnes předsednictvo tripartity. Zaměřit se mělo i na dopady demografických změn na trh práce či podporu obnovitelných zdrojů.

Podíl
Exit mobile version