Komerční prezentace Aktual.: 2.12.2024 12:23

Praha – Odboráři Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyzvali Senát, aby neschválil reformu penzí a vrátil ji s úpravami Sněmovně. Žádají o vyškrtnutí pokračování zvyšování důchodového věku na 67 let a omezení skupiny lidí s rizikovou prací s nárokem na dřívější důchod. Chtějí ho i pro pracovníky takzvané třetí kategorie, kteří dělají v prostředí s vibracemi, fyzickou zátěží, v chladu či teple. Vadí jim také snížení výpočtu nových penzí. Na tiskové konferenci to řekl předseda ČMKOS Josef Středula. Senát by měl důchodovou reformu projednávat tento týden.

„Vládní koalice hovoří o tom, že se jedná o důchodovou reformu. Mělo by to být něco, co stav zlepšuje. To se bohužel nekoná. To, co bylo předloženo, parametry zhoršuje. Proto přicházíme s výzvou, aby Senát návrh vrátil zpátky do Poslanecké sněmovny,“ uvedl dnes Středula. Reformu označil za deformu.

Vládní reforma počítá s pokračováním ve zvyšování důchodového věku od 30. let o měsíc ročně do 67 let. Zavést se má minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy. Snížit se má výpočet nových penzí, započítat se v něm má menší část výdělku. Dřív do penze bez krácení pobírané částky by mohli chodil lidé z takzvané čtvrté rizikové kategorie, tedy asi 12.000 pracovníků. Dalších 108.000 lidí z takzvané třetí kategorie, kteří pracují v prostředí s vibracemi, fyzickou zátěží, v chladu či teple, vládní poslanci ze zákona kvůli pomalejšímu růstu penzijního věku vyškrtli.

„Důvodem pro tuto takzvanou reformu – deformu – je úspora veřejných financí, kdy politici způsobili deficit 250 miliard korun a mají to zaplatit důchodci,“ řekl Středula. Narážel tak na zrušení superhrubé mzdy se snížením daně z příjmu, které v minulém období prosadily společně ODS, ANO a SPD.

Středula uvedl, že pokud by poslanci a senátoři požadavky nezohlednili a reformu neupravili, obrátí se odboráři na prezidenta. Požádají ho o to, aby zákon nepodepsal. Opoziční ANO už ohlásilo, že pokud po volbách převezme vládu, reformu zreviduje a části zruší. Podle Středuly to odboráři vítají.

Systém důchodového pojištění skončil loni v dosud nejvyšším deficitu 72,8 miliardy korun. Je to kolem procenta HDP. Beze změn by se propad do poloviny století dostal na pět procent HDP, v loňských cenách tedy kolem 350 miliard korun. Po zpřísnění pravidel pro předčasné penze, zpomalení valorizací a po reformě by se schodek mohl pohybovat kolem 1,5 procenta. Ekonomové, demografové, sociologové a další experti se začátkem října na Hradě s prezidentem Petrem Pavlem shodli, že opatření vládní reformy jako posouvání věku či nižší výpočet penzí významně přispějí ke stabilitě systému pro příští desetiletí. Experti varují, že bez úprav by buď musely klesnout penze, vzrůst odvody, nebo by se musely seškrtat výdaje na investice, školství či jiné oblasti.

Důchodový věk se prodlužuje už léta, a to ročně obvykle u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři. Na 65 let se dostane ve 30. letech, poté by mělo navyšování pokračovat o měsíc ročně do 67 let. V některých zemích EU už tento věk platí teď. Podle odborářů jsou čeští pracovníci ale opotřebovanější a tak dlouho pracovat nevydrží. Odbory uvádějí také to, že snížení výpočtu nových penzí dopadne na lidi s nízkým příjmem. Budou pak mít i nižší penze, hrozí chudoba. Nízkopříjmovým se ale dál bude započítávat skoro celý výdělek. ČMKOS proti reformě argumentuje i tím, že Česko na penze dává nižší podíl HDP než jiné země. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na to už dřív reagoval tím, že v cizině se důchody daní, část výdajů se tedy vrací státu zpátky.

Podíl
Exit mobile version