Komerční prezentace Aktual.: 17.11.2024 14:39

Praha – Od Hlavního nádraží v Praze vyrazila po 14:00 asi stovka odpůrců vlády na pochod k budově České televize. U Národního muzea se potkají s kritiky pomoci Ukrajině napadené Ruskem. Ti se tam sešli po 13:00, jejich počet během hodiny narostl na zhruba tři stovky lidí, vadí jim ukrajinská vlajka vyvěšená na budově instituce a přístup vlády k podpoře Ukrajiny. Protest svolal na Mezinárodní den studentstva aktivista Ladislav Vrabel. Shromážděným oznámil, že po projevech chce jít na Národní třídu, kde dnes lidé slaví 35. výročí pádu komunistického režimu.

Přímo ke vstupu do muzea přišli akci oponovat sympatizanti Ukrajiny s vlajkou země, která už téměř tři roky čelí ruské agresi. Jsou jich desítky. Situaci na místě sleduje policie.

„Půjdeme na Národní třídu, abychom požádali o vládu lidu,“ uvedl Vrabel za výkřiků proukrajinské skupiny „Ať žije svoboda“. Z pódia pod schody Národního muzea promluvil za pískotu odpůrců akce také komunista Josef Skála. Na zpochybňování sametové revoluce reagovali podporovatelé Ukrajiny skandováním jména disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla. Hovořila také učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině.

Řečníci před Národním muzeem přirovnávali současný režim s okupační vládou čtyřicátých let, vzpomínali také na dobu před listopadem 1989 s tím, že země nebyla zadlužená, zdravotnictví a školství byly bezplatné. „Stojíme tu poníženi, oklamáni a okradeni, současný režim je zlo, symbolem Ukrajinská vlajka na Národním muzeu,“ uvedl jeden z nich. Další konstatoval, že nepřítelem nejsou lidé utíkající z napadené země, ale zdejší vláda.

Podle zpravodajky ČTK na místě policie zadržela jednoho člověka. Před muzeem stejně jako u Hlavního nádraží a po trase plánovaného pochodu je antikonfliktní tým, státní i městská policie. Policie také zhruba na deset minut uzavřela magistrálu.

Podíl
Exit mobile version