Aktual.: 4.12.2024 10:59
Paříž – Globální ekonomika v letošním roce vykáže růst o 3,2 procenta, v dalších dvou letech pak tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) mírně zrychlí a dosáhne 3,3 procenta. Ve svém výhledu světové ekonomiky to dnes uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Upozornila nicméně, že rizikem je sílící protekcionismus v mezinárodním obchodě. České ekonomice na letošek předpovídá růst o jedno procento, v příštím roce zrychlení tempa na 2,4 procenta a v roce následujícím na 2,6 procenta.
Stabilní růst by měla usnadnit nižší inflace, růst počtu pracovních míst a další snižování úrokových sazeb, což může v některých zemích zmírnit dopady zpřísňování fiskální politiky. OECD se domnívá, že centrální banky mají k dalšímu uvolnění měnové politiky stále ještě prostor, byť omezený.
Nejnovější prognóza je zhruba v souladu s tím, co OECD předpovídala v září. Tehdy uváděla, že letos a příští rok vykáže globální ekonomika růst o 3,2 procenta, výhled na rok 2026 ale tehdy ještě neměla.
Pro země OECD čeká organizace na letošní rok vzestup HDP o 1,7 procenta. V příštích dvou letech se tempo růstu zvýší na 1,9 procenta. OECD je mezivládní organizací, má 38 členských zemí včetně České republiky. Jde o státy, které mezi sebou úzce spolupracují, a to jak na národní, tak i na regionální úrovni.
Ze zemí Visegrádské skupiny (V4) si v nejbližších letech podle OECD nejlépe povede Polsko, kde letošní růst HDP dosáhne 2,8 procenta a v příštím roce zrychlí na 3,4 procenta. V roce dalším tempo růstu zpomalí na tři procenta. Slovensko letos vykáže růst o 2,3 procenta, v dalších dvou letech o 2,4 a o 2,1 procenta. Maďarsku OECD na letošek předpovídá vzestup o 0,6 procenta, příští rok o 2,1 procenta a v roce následujícím o 2,9 procenta.
„Rostoucí obchodní napětí a další kroky vedoucí k protekcionismu mohou narušit dodavatelské řetězce, zvýšit spotřebitelské ceny a negativně ovlivnit růst,“ upozorňuje OECD. Vyhlídky světového obchodu se zhoršily od listopadového vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách ve Spojených státech. Trump chystá vysoká cla, zejména u dovozu z Číny, nižší celní poplatky se ale chystá uvalit i na dlouholeté obchodní partnery, jako je Kanada, Mexiko či Evropská unie.
Vzhledem k tomu, že ochlazování na trhu práce způsobuje zmírnění spotřebitelských výdajů, předpovídá OECD, že růst americké ekonomiky z očekávaného letošního tempa 2,8 procenta příští rok zvolní na 2,4 procenta a v roce následujícím na 2,1 procenta. Čínské ekonomice, která je po USA druhá největší na světě, OECD na letošek předpovídá růst o 4,9 procenta. Tempo bude dál zvolňovat, v příštím roce na 4,7 procenta a v roce dalším na 4,4 procenta, a to navzdory fiskálním stimulům. Lidé totiž málo utrácejí a místo toho si vytvářejí úspory na horší časy.
Eurozóna by měla těžit ze snižování úrokových sazeb, které by se mělo projevit ve větší investiční aktivitě. Napjatější trh práce by pak měl podpořit spotřebitelské výdaje. Růst v letošním roce by měl činit 0,8 procenta, v příštím roce zrychlit na 1,3 procenta a v roce dalším na 1,5 procenta, předpovídá OECD.