Komerční prezentace Aktual.: 2.02.2025 08:28
Praha – Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura se v úterý nezúčastní jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru, který se bude zabývat žádostí policie o jeho vydání k trestnímu stíhání. Okamura dnes ČTK sdělil, že nehodlá před zástupci ostatních politických stran obhajovat podle něj pravdivou kampaň SPD a legitimizovat „politickou frašku“ vládní koalice.
Policie podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod v souvislosti s loňskou billboardovou kampaní SPD. Na jednom z plakátů byl muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“. Kampaň před krajskými volbami mířila na migrační pakt Evropské unie.
„O kauze bylo vše řečeno a je nepřijatelné, abych před politiky jiných stran v politickém procesu obhajoval politickou kampaň SPD. Kampaň SPD zcela oprávněně varuje před doložitelným nebezpečím, které plyne z podpory migrace lidí z nám nepřátelských kultur, a před migračním paktem EU, a není tedy nic, co bych měl na této kampani obhajovat,“ uvedl opoziční politik.
Dodal, že svou účastí by jen legitimizoval politickou frašku stran vládní koalice, které se podle něj snaží odvrátit pozornost od došetření korupční kauzy Dozimetr kolem pražského dopravního podniku.
Mandátový a imunitní výbor si už vyžádal policejní spis, na nadcházející schůzi 4. února pozval policejního vyšetřovatele a státního zástupce, prostor k vyjádření měl dostat i Okamura. Výbor by mohl ten samý den vydat usnesení, kterým navrhne plénu Sněmovny Okamuru buď vydat, nebo nevydat k trestnímu stíhání. Sněmovna by mohla o zbavení imunity hlasovat během února.
Okamura opakovaně odmítl spojování SPD s rasismem či xenofobií, kampaň hnutí označil za alegorii. Reagovala podle něj na kroky vlády, kvůli kterým budou do Česka proudit migranti. Kvůli tomu, že trestní oznámení podal politik TOP 09 Jiří Pospíšil, navíc mluví Okamura o snaze kriminalizovat opozici. Věc pokládá za útok na svobodu slova a pokus ho umlčet.
Ve funkčním období současné Sněmovny jde o třetí případ žádosti o vydání k trestnímu stíhání. Předchozí dva se týkaly dlouholetých trestních kauz, a to pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Oba byli imunity zbaveni.
Poslance kvůli nezávislosti rozhodování zákonodárného sboru chrání imunita. Nelze je stíhat za hlasování či projevy v parlamentní komoře, zákonodárce podléhá jen disciplinárnímu řízení. V ostatních případech platí, že poslance nelze trestně stíhat bez souhlasu Sněmovny.