Komerční prezentace Aktual.: 19.11.2024 13:20
Praha – Opoziční hnutí SPD udělá maximum pro to, aby koalici zabránilo zvýšit platy politiků. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Chce také vetovat projednání návrhu ve zrychleném řízení. Sněmovnu úvodní debata k růstu platů vrcholných politiků čeká patrně dnes. Vládní novela je pro příští rok zvyšuje téměř o sedm procent.
Vlnu kritiky vyvolal původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent. Podle předložené novely by se plat například řadového zákonodárce zvýšil o 7100 korun na 109.500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365.000 korun, o 23.800 korun víc než teď.
Vláda požádala Sněmovnu o to, aby schválila novelu zrychleně už v prvním čtení, což ale může opozice zablokovat. Zástupci opozičních ANO a SPD už předložili návrhy na pětileté zmrazení platů vrcholných politiků. Vládní TOP 09 chce zase krátit platy poslanců a senátorů při vyšším zadlužení státu.
„Hnutí SPD je zásadně proti zvyšování platů politiků. Zavetujeme hlasování ve zrychleném řízení podle paragrafu 90, protože v takovém případě by se nemohlo hlasovat o mém pozměňovacím návrhu na zmrazení platů politiků do konce volebního období,“ uvedl Okamura. Připomněl, že o takovém jeho návrhu se už jednou v tomto a jednou v minulém volebním období hlasovalo, Sněmovna ho nepřijala.
Opoziční Piráti podle předsedy poslaneckého klubu Jakuba Michálka chtějí, aby Sněmovna návrh projednala řádně ve druhém a třetím čtení, ale podpoří výrazné zkrácení lhůt třeba i na několik dnů. „Podáme pozměňovací návrhy, které zastropují výši nárůstu. A také chceme adresovat problém kumulace odměn u některých politiků, kteří berou druhý a třetí plat,“ uvedl Michálek.
Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. Letos platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na loňské úrovni. Ústavní soud v květnu s platností od příštího roku zákonný koeficient zrušil. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů odporuje ústavnímu pořádku. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822. Ústavní soud pak také upozornil na to, že ústavností snížení platů politiků se nezabýval.
Původní návrh novely předpokládal využití koeficientu tři už pro rok 2025. Nynější znění předlohy, jak ji začne projednávat Sněmovna, stanoví pro příští rok platové základny přímo. Pro vrcholné politiky a další funkcionáře jde o 101.364 korun a pro soudce jde o 121.685 korun. Soudcům by platy v podstatě stagnovaly, když letos se po zásahu Ústavního soudu počítají ze základny 120.951 korun. Nárůst by byl asi 0,6 procenta.