Aktual.: 18.07.2025 09:26
Praha – Okresní soudy loni zrychlily svou práci. Civilní řízení jim trvala v průměru 247 dní, což je o čtyři dni méně než předloni. Trestní řízení se v průměru zkrátila ze 165 na 149 dní. Zřejmě k tomu přispěly častější dohody o vině a trestu a tzv. prohlášení viny, které využila přibližně polovina lidí odsouzených v hlavním líčení. Vyplývá to z výroční justiční zprávy, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti. Ministryně Eva Decroix (ODS) ocenila, že stabilní a nízká zůstává doba odvolacího řízení v opatrovnické agendě, která řeší mimo jiné péči o nezletilé děti.
U okresních soudů loni působilo 1619 soudců, z toho 1062 žen. Nejvíce okresních soudců – 868 – řešilo civilní agendu. Trestním kauzám se věnovalo 373 soudců, opatrovnickým věcem zbylých 378.
Civilní řízení trvalo v průměru nejdéle na jihu Moravy, a to 292 dní. Naopak nejkratší dobu, 184 dní, vykazovaly soudy v obvodu Krajského soudu v Plzni. „Stále existují rozdíly mezi soudními kraji a jednotlivými okresními soudy. Nejrychlejší okresní soudy většinou spadají pod Krajský soud v Českých Budějovicích, Plzni a Praze. Nejpomalejší okresní soudy spadají pod Krajský soud Ústí nad Labem, Městský soud v Praze a především KS Brno. Je však třeba zdůraznit, že významné délky řízení často nejsou způsobeny neefektivností daných soudů, ale velkou případovou zátěží z minulých let,“ uvedli k tomu autoři zprávy.
Trestní řízení u okresních soudů byla loni nejrychlejší ve Středočeském kraji, kde okresním soudům trvala v průměru 108 dní. Nejpomaleji rozhodovaly soudy v ústeckém regionu, 191 dní. Hlavní líčení urychlují takzvaná prohlášení viny, po kterých soud nemusí provádět dokazování k prohlášeným skutečnostem. Statistiky prozrazují i nejčastěji ukládanou délku odnětí svobody u okresních soudů: je to šest měsíců.
Okresní soudy řeší v rámci trestní agendy i žádosti vězňů o podmíněné, tedy dřívější propuštění na svobodu. Loni podle statistik uspěli čtyři z každých deseti vězňů, jejichž žádost soudy projednaly. V rozhodování soudů panují velké rozdíly. Zatímco Okresní soud v Karviné propustil 73 procent žadatelů, v Rakovníku, pod který spadá věznice Oráčov, uspělo jen 14 procent vězňů. „Na základě těchto údajů nicméně nelze vyvozovat bližší závěry o šanci konkrétních žádostí a přísnosti jednotlivých soudů. Šance na úspěch se totiž odvíjí od typu věznic a specifik konkrétních odsouzených osob a trestných činů,“ komentovali data autoři ročenky.
Opatrovnická řízení – tedy řešení svéprávnosti, výživného, svěření dětí do péče po rozvodu či ukládání výchovných opatření – zabrala loni v průměru 114 dní, o dva dny více než předloni. Byla tedy výrazně rychlejší než řízení civilní. „Největší počet věcí – v roce 2024 přibližně 35 procent – je dlouhodobě vyřizován během 20 až 40 kalendářních dní,“ zmínila zpráva. Samotné rozhodování ohledně péče o dítě loni okresním soudům trvalo 105 dní, o den méně než v předloňském roce.
U krajských soudů je délka řízení delší než u okresních, což souvisí s tím, že řeší složitější případy a spory. Loni tam působilo 912 soudců. Ženy s počtem 486 soudkyň mírně převažovaly, avšak podíl žen v krajském soudnictví zvolna klesá – zatímco v roce 2008 činil kolem 60 procent, nyní je to 54 procent. Největším krajským soudem je nadále Městský soud v Praze, kde pracuje 225 soudců. Nejmenším zůstává českobudějovický krajský soud se 44 soudci.
Nejvíce krajských soudců, 41 procent, se věnuje civilní agendě, čtvrtina z nich je na trestním úseku, dalších 22 procent vyřizuje obchodní agendu včetně insolvencí a zbylých 12 procent jsou správní soudci.
Prvostupňové civilní řízení u krajských soudů loni trvalo v průměru 662 dní, předloni to bylo 815. Ministerstvo vysvětluje toto vysoké číslo tím, že se do délky řízení promítá i doba, po kterou je projednávání velké části věcí přerušené kvůli rozhodnutí o úpadku či konkursu. Mediánová délka řízení činí 367 dní. Odvolací civilní řízení trvalo průměrně 114 dní, bylo tedy o týden kratší než předloni.
Trestní prvostupňové řízení bylo loni meziročně o den delší, v průměru zabralo 474 dní. Nejdéle, 600 dní, čekali obžalovaní na rozsudek v hlavním městě. Nejrychleji rozhodovali soudci v Hradci Králové, 187 dní. „Z podstaty složitosti a rozsahu trestních věcí projednávaných v prvním stupni u krajských soudů vyplývá, že jsou mnohdy časově náročnější, ať už na samotné studium spisu soudcem, či na následný vyšší počet hlavních líčení. Výjimkou nejsou ani sofistikované obstrukční procesní postupy obhájců,“ zmínila zpráva.
Nejčastěji ukládanou délkou odnětí svobody bylo u krajských soudů pět let. Odvolací trestní řízení se loni zrychlila o dva dny na 53 dní.
Řízení ve správním soudnictví trvala loni v průměru 336 dní, což je o 64 méně než předloni. Pokračoval tak trend výrazného poklesu jejich délky – před pěti lety se na verdikt čekalo 525 dní. Podle ministerstva přispělo ke zlepšení to, že ubylo nových případů, a personální posílení správních úseků soudů.