Praha – Opozici se dnes nepodařilo prosadit mimořádnou schůzi Sněmovny ke kauze někdejšího podílu premiéra Petra Fialy (ODS) v Podnikatelské družstevní záložně. Zhruba po 3,5 hodině vystoupení řečníků s přednostním právem koaliční poslanci většinou svých hlasů neschválili program schůze. Ta se tak neuskutečnila a ke slovu se nedostali řadoví poslanci. Premiér v minulosti nezapsal podíl v kampeličce do majetkového oznámení. Opomenutí zdůvodnil tím, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl. Opozice žádala vysvětlení a vznášela různá podezření.

Z přítomných 148 poslanců hlasovalo pro schválení programu 66 poslanců ANO a SPD. Naopak 82 koaličních poslanců bylo proti.

Podle předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše jde o skandál. Premiér byl podle předsedkyně poslanců ANO Aleny Schillerové podílníkem v záložně „sdružující zájmy české galerky“, označila ji za „nefalšované Palermo“.

Fiala považuje rozruch kolem svého vkladu v záložně za snahu opozice vyrobit kauzu za každou cenu. Prohlásil, že nemá co skrývat, nemá se za co stydět, a odmítl, že by se dopustil něčeho nelegálního. „Poslat do jakékoli banky, záložny svoje řádně vydělané peníze není zločin, není to nic nemorálního,“ řekl. „Jediná chyba, kterou jsem udělal, bylo opomenutí ve formuláři,“ dodal. Zopakoval, že šlo o neúmyslnou chybu, kterou přiznal a napravil. Případnou pokutu je připraven zaplatit. „Nemám co skrývat,“ poznamenal.

Opoziční hnutí ANO chtělo, aby poslanci hlasovali na schůzi o dvojici návrhů usnesení. Podle prvního z nich by Sněmovna žádala po Fialovi, aby zveřejnil svá daňová a majetková přiznání od roku 2011, vstupní a následující majetková oznámení veřejného funkcionáře až do současnosti a potvrzení banky o odeslání peněz do Podnikatelské družstevní záložny v roce 2015 a o jejich přijetí zpět v roce 2020. Druhý návrh se týkal zpřístupnění podkladů k financování politického think-tanku Pravý břeh – Institut Petra Fialy. Protože ale Sněmovna neschválila program schůze, nemohla o návrzích ani hlasovat.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura uvedl, že se jeho spolupracovník obrátil kvůli Podnikatelské družstevní záložně na státní zastupitelství. Záložnou by se měl podle předsedy SPD zabývat i Finanční analytický úřad a ministerský předseda by měl zveřejnit daňová přiznaní a soupis svého majetku z doby před vstupem do politiky a z nynějška. Jinak podle Okamury nebude důvěryhodný a měl by podat demisi.

Sněmovní debata skončila krátce po 12:30 zamítnutím návrhu programu. Nejbližší řádná schůze Sněmovny se má uskutečnit až v úterý 26. února. V pátek Sněmovna jednat nebude.

Premiér označil rozruch kolem svého vkladu v záložně za uměle vyvolanou kauzu

Premiér Petr Fiala (ODS) označil rozruch kolem svého vkladu v Podnikatelské družstevní záložně za snahu opozice vyrobit kauzu za každou cenu. Ve Sněmovně dnes prohlásil, že nemá co skrývat, nemá se za co stydět a odmítl, že by se dopustil něčeho nelegálního. Fiala opět uznal, že jeho jedinou neúmyslnou chybou bylo to, že vklad a z něj vyplývající podíl v záložně opomenul uvést v majetkovém přiznání podle zákona o střetu zájmů, což napravil. Případnou pokutu za to zaplatí, nebo maximální možnou sankci ve výši 50.000 korun dá na charitu. Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš v reakci mimo jiné znovu osočil Fialu, že je nejprolhanější člověk, kterého v politice potkal.

„Opakovaně jsem uznal, že jsem v minulosti udělal chybu při vyplňování formuláře o střetu zájmů. Řekl jsem, že tuto chybu napravím, a to jsem také udělal. Nejsem z ničeho obviněn, nejsem žádným způsobem vyšetřován, neexistuje žádná kauza,“ prohlásil Fiala.

Babiš následně označil Fialovo vystoupení za „neuvěřitelně arogantní“. „Zveřejněte veškeré vaše majetky,“ vyzýval premiéra. Fiala by tím měl podle Babiše vyvrátit „různé drby“. Znovu se ostře vyjádřil o Podnikatelské družstevní záložně. „To je normálně pračka na peníze, to není žádná banka,“ prohlásil.

Fiala popíchl Babiše mimo jiné kritikou za to, že šéf ANO ve svých vystoupeních používá tisíckrát vyvrácené lži a nepřesnosti. Vytkl Babišovi, že zpochybňuje nákup letounů F-35 a že v prezidentské kampani uvedl, že by odmítl pomoci spojencům v NATO. „Tato slova by neměla zapadnout, protože ohrožují bezpečnost České republiky a ohrožují naši důvěryhodnost v očích spojenců,“ prohlásil.

Předseda vlády a ODS zdůraznil, že Podnikatelská družstevní záložna je finanční instituce s licencí od České národní banky (ČNB), nikoli „mafiánský spolek“, jak ji líčili představitelé opozice. Připustil, že ČNB a Finanční analytický útvar udělily záložně pokutu, stalo se to ale v době, kdy v ní žádný účet neměl. Po celou dobu, co byl Fiala jejím klientem, se podle něj neobjevily jakékoli náznaky, že by zanedbávala své povinnosti. Premiér odmítl spekulace, že by se podílel na směrování či finančních operacích záložny, neboť s účtem v kampeličce byl spojen podíl jen ve výši 0,09 procenta.

„Po dalších detailech mě nikdy nenapadlo pátrat a vůbec ne se zajímat o to, kdo všechno služby záložny využívá,“ uvedl premiér k námitkám opozice, že se měl o kampeličku více zajímat. Označil to za pokrytecké vzhledem k tomu, že úřad vlády a ministerstva obrany a pro místní rozvoj dávaly v roce 2018, kdy bylo u moci ANO, veřejné zakázky firmám spojeným s podnikatelem Kamilem Bahbouhem, který má podle médií vliv na vedení kampeličky. „Já jsem měl vědět v roce 2015, že je nějaký problém kolem inženýra Bahbouha, ale vy jste v roce 2018 nemuseli nic takového vědět, kdy jste mu zadávali veřejné zakázky,“ obořil se na zástupce opozice.

Premiér připomenul, že v kampeličce měl vklad od června 2015 do listopadu 2020. „Nešlo o nový příjem, nešlo o peníze někoho třetího,“ poznamenal. „Poslat do jakékoli banky, záložny svoje řádně vydělané peníze není zločin, není to nic nemorálního,“ řekl. Peníze využil na pořízení bytu 2+1 v Brně v roce 2021. Označil to za odpovědnou investici s poukazem na to, že má tři děti. V záložně měl 950.000 korun uloženo na běžném účtu, nevyužil žádné finanční produkty.

„Kritiku bych čekal spíše od své manželky,“ uvedl Fiala k výtce předsedkyně poslanců ANO Aleny Schillerové, že z peněz v kampeličce neměl žádné úroky. Ministerský předseda poznamenal, že Schillerová by ho neměla obviňovat z finanční negramotnosti, když ji sama prokazuje. Údajných 20 procent zisku z úroků, které by prý mohl získat v Komerční bance, označil Fiala za „úplné absolutní nesmysly“.

Předseda vlády také uvedl, že svá přiznání o vedlejších příjmech na doporučení odborníků ze státní správy aktualizoval nejen o vklad v záložně, ale také například i o informaci o účast na penzijním spoření. Doporučil to i ostatním, aby se vyhnuli případné sankci.

Okamura řekl, že se jeho spolupracovník obrátil kvůli kampeličce na žalobce

Spolupracovník předsedy SPD Tomia Okamury se obrátil kvůli Podnikatelské družstevní záložně na státní zastupitelství. Okamura to řekl při dnešním mimořádném sněmovním jednání o nezaznamenaném podílu Fialy v kampeličce. Záložnou by se měl podle předsedy SPD zabývat i Finanční analytický úřad a ministerský předseda by měl zveřejnit daňová přiznaní a soupis svého majetku z doby před vstupem do politiky a z nynějška. Jinak podle Okamury nebude důvěryhodný a měl by podat demisi.

Okamura řekl, že jelikož policie už v minulosti obdržela důkazy a nekonala, jeho spolupracovník podal státnímu zastupitelství nový podnět. „Bude po státním zastupitelství i policii žádat vyšetření celé záležitosti. Pokud tomu tak nebude, otevřeme tuto kauzu ihned po volbách, až policii nebude ovládat předseda partaje vyšetřované v jiné korupční kauze Dozimetr, tedy Vít Rakušan z hnutí STAN,“ prohlásil lídr ODS.

Obdobně jako předseda ANO Andrej Babiš, jehož hnutí sněmovní jednání vyvolalo, spekuloval Okamura v souvislosti se záložnou o schovávání a o praní černých peněz a o tom, že „léta slouží ODS“ a zřejmě dalším politikům. „Kauza Fialova pračka ukazuje, že se nám vrací devadesátky,“ podotkl Okamura.

Premiér podle něho ve vysvětlování svého vkladu „očividně lže“. Každý musí podle Okamury vědět, že kampelička není banka s běžným účtem a Fiala musel podepsat dokumenty, že se stává podílníkem, „Těžko nám namluví, že šel po ulici s necelým milionem v kapse, a když viděl první otevřené dveře s nápisem záložna, tak ho tam prostě nechal,“ poznamenal předseda SPD.

Babiš se ve Sněmovně opět opřel do vlády, mluvil o lžích i o F-35

Babiš se dnes ve Sněmovně opět opřel do koaliční vlády Fialy, vinil ji ze lží. Poslanci se mimořádně sešli z podnětu ANO k jednání o nezaznamenaném Fialovu podílu v Podnikatelské družstevní záložně, Babiš ale první zhruba půlhodinu mluvil o jiných tématech, například o výrobcích s kanabinoidem HHC. Obdobně jako v úterý kriticky rozebíral nákup amerických vojenských letounů F-35. Tématu schůze se věnoval ve druhé půlhodině svého vystoupení.

„Všechno, co tady čtu, je z médií, nic si nevymýšlím,“ řekl Babiš. V jeho projevu souvisejícím s Fialou a kampeličkou zaznívala slova jako „všimné“, „korupce“, „praní špinavých peněz“ a „byznysové zájmy“. „Ze zpráv médií se zdá, že jde o velmi podezřelou instituci pro několik málo lidí, kde se točí obrovské peníze s velmi nejasným původem,“ uvedl předseda ANO. Rozebíral různé finanční toky, i politickému think-tanku Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Občanské demokratické straně.

„Dozvěděli jsme se, že pan premiér má své finance ve stejné době v udržovaném stavu jako svou politickou kredibilitu a že ODS se od 90. let nezměnila,“ uvedl Babiš. Premiér by měl podle něho záležitosti jasně vysvětlit. „Je to neskutečný skandál,“ prohlásil předseda ANO.

Premiér byl podle předsedkyně poslanců ANO Aleny Schillerové podílníkem v záložně „sdružující zájmy české galerky“, označila ji za „nefalšované Palermo“. Nebyl jedním z mnoha drobných střádalů, bylo to samozřejmě právě naopak, uvedla. Schillerová vyzvala Fialu ke zveřejnění majetkového přiznání za rok 2015, ze kterého vyplyne důvod k diverzifikaci rizika jeho finančních vkladů. Fiala by měl také vysvětlit, proč do záložny vložil 950.000 korun, nikoli celý milion, aby dosáhl na úroky v řádu desítek tisíc korun, a proč v roce 2020 vybral pouze vloženou částku.

Místopředseda Sněmovny a ANO Karel Havliček řekl, že vláda je spojena s klientelistickými klikami a koná podle přání lobbistů. Odmítl vysvětlení, že by premiér vložil peníze do kampeličky kvůli diverzifikaci rizika. Připustil, že Fialu mohl někdo zneužít k tomu, aby se stal svým členstvím v záložně lákadlem pro další klienty. Dodal, že premiéra do této investice zatáhli lidé, kteří jsou dodnes v jeho okolí.

Fiala v minulosti nezapsal podíl v kampeličce do majetkového oznámení. Opomenutí zdůvodnil minulý týden tím, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl. Svolání mimořádné schůze označil premiér za ukázku programové vyprázdněnosti ANO.

V úvodu dnešního vystoupení se někdejší premiér Babiš věnoval dezinformacím. „Tahle vláda od samého počátku se snaží omezovat svobodu slova a snaží se mít to jediné právo říct, co je dezinformace,“ prohlásil. Ohradil se proti tvrzením, že ANO je proruské nebo že předchozí kabinet pod jeho vedením prosazoval pro dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech ruskou společnost Rosatom, a také zastavil projekt plynovodu mezi Českem a Polskem Stork II. Naopak nynější vláda podle Babiše lže, když říká, že se Česko odstřihlo od ruského plynu. „Je to nejprolhanější vláda, je to nejprolhanější premiér. Oni lžou stále,“ prohlásil.

Nynější vládu vinil Babiš i z toho, že děti končí s otravou po požití výrobků s HHC v nemocnicích. Poukazoval na výroky Pirátů z loňského léta o tom, že uchránili kratom a HHC před zákazem. „Ohrožujete naše děti,“ prohlásil Babiš, podle kterého Fiala měl předsedu Pirátů a vicepremiéra Ivana Bartoše z vlády „vyrazit“. „Piráti si hulej, to mají v DNA,“ konstatoval předseda ANO.

Znovu se vrátil k obhajobě tvrzení, že nákup letounů F-35 je zbytečný, což se v úterý ve Sněmovně snažila vyvracet ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a věnovala Babišovi i tričko s obrázkem letadla. Černochová se z dnešního jednání dolní komory omluvila. „Zásadní chyba je, že nejednali s majitelem gripenů, které máme v nájmu,“ mínil Babiš. Náklady na životní cyklus F-35 jsou podle něho mnohem vyšší než za obdobné stroje. „My nepotřebujeme tato letadla za nejdražší cenu, nejdražší,“ uvedl.

Podíl
Exit mobile version