Aktualizace: 25.01.2024 13:01

Praha – Opoziční ANO si podle místopředsedy hnutí Karla Havlíčka nevezme k srdci závěry ohledně obstrukcí, které Ústavní soud (ÚS) učinil ve středu ve svém nálezu ve věci zkrácené valorizace penzí. Každá opozice má právo využívat všechny demokratické nástroje, řekl dnes novinářům ve Sněmovně Havlíček. Soud konstatoval, že opozice má právo na obstrukce, ty ale nesmí zcela paralyzovat zákonodárný proces a znemožnit sněmovní většině efektivní výkon moci.

Soud ve středu nevyhověl návrhu ANO, aby zrušil loňské snížení valorizace penzí. V nálezu mimo jiné citoval opoziční politiky, kteří otevřeně hovořili o tom, že využívají obstrukce. „Nelze proto tvrdit, že parlamentní opozici bylo odepřeno právo se k návrhu zákona vyjádřit z důvodu nedostatku času, když čas, který k tomu dostala, využívala ke zjevným obstrukcím,“ napsal soud. Pokud využívá čas k obstrukcím, nemůže se opozice zároveň dovolávat toho, že jí vládní většina nedala dost času, tvrdí ÚS.

Koaliční politici v některých případech uvedli, že závěry soudu by mohly znamenat precedent do budoucna. Havlíček dnes ale odmítl, že by kvůli tomu ANO od obstrukcí ustoupilo. „Nevzali jsme si to k srdci, protože každá opozice všude na světě má právo využívat všech demokratických nástrojů,“ uvedl. Zmínil i aktuální obstruovanou schůzi o korespondenční volbě. „Jednáme o ní šest dnů, tato vláda v opozici obstruovala elektronickou evidenci tržeb rok a půl,“ uvedl.

I z toho důvodu Havlíček odmítá, aby ANO někdo za obstrukce „lynčoval“. „Nás nikdo nebude stavět do kouta, nebudeme šoupat nohama,“ doplnil. Představitelé ANO dnes uvedli, že nález ÚS respektují, ale neztotožňují se s ním. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová má výhrady hlavně proti tomu, že soud přijal ekonomické argumenty vlády o hrozící mimořádné hospodářské škodě. Považuje je za účelové a vnitřně nesourodé.

K obstrukcím soud doplnil, že jsou právem opozice, ale nemají vést k paralýze Sněmovny a oslabení či znemožnění efektivního výkonu moci vládní většinou. „Obstrukcemi tedy sice může parlamentní menšina deklarovat svůj rozhodný nesouhlas s návrhem zákona, ovšem v okamžiku, kdy svými obstrukcemi zásadním způsobem naruší fungování Poslanecké sněmovny, je parlamentní většina oprávněna učinit adekvátní opatření k zajištění jejího fungování,“ stojí v nálezu.

Podíl
Exit mobile version