Komerční prezentace Aktualizace: 5.07.2024 12:27

Moskva – Maďarsko se stává poslední evropskou zemí, která dokáže mluvit s Ruskem i Ukrajinou, řekl dnes maďarský premiér Viktor Orbán před jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Chce tohoto postavení Maďarska využít.

„Maďarsko se pomalu stane poslední evropskou zemí, která dokáže mluvit s každým,“ řekl Orbán podle agentury RIA Novosti. Dříve během dneška šéf maďarské vlády svoji nynější cestu do Moskvy označil za pokračování „mírové mise“, kterou zahájil tento týden během návštěvy v Kyjevě.

Orbánova vláda navzdory ruské invazi na Ukrajinu, která trvá třetím rokem, udržuje s Moskvou dobré vztahy. Odmítá Kyjevu poskytovat vojenskou pomoc a kritizuje sankce, které Evropská unie proti Moskvě zavedla.

Putin na začátku schůzky s Orbánem řekl, že je připraven vyslechnout si postoje maďarského premiéra k Ukrajině a seznámit se se stanovisky dalších evropských partnerů.

Maďarsko v tomto pololetí předsedá Evropské unii. Její činitelé zdůrazňují, že současná Orbánova návštěva v Moskvě je bilaterální a od sedmadvacítky nemá mandát k jednání se šéfem Kremlu.

Borrell: Orbánova návštěva Ruska je bilaterální, nemá žádný mandát od EU

Orbán vyrazil do Moskvy na bilaterální návštěvu, ke které nedostal žádný mandát od Evropské unie, uvedl dnes ve svém prohlášení šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Putin podle ruské agentury TASS na začátku jednání uvedl, že šéf maďarské vlády přijel do Moskvy také jako předsedající Radě EU, které Maďarsko od pondělí předsedá. Cestu zkritizovala i šéfka Evropské komise.

„Maďarsko je nyní členským státem EU, který do 31. prosince 2024 převzal rotující předsednictví v Radě EU. Neznamená to žádné zastupování unie navenek, za to zodpovídá předseda Evropské rady na úrovni hlav států či vlád, nebo vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku na úrovni ministrů,“ uvedl Josep Borrell s odkazem na svou funkci a na pozici šéfa unijních summitů Charlese Michela. „Premiér Orbán nedostal k návštěvě Moskvy žádný mandát od Rady EU,“ dodal šéf unijní diplomacie.

Jak doplnil Borrell, postoj EU k ruské útočné válce proti Ukrajině se odráží v mnoha závěrech Evropské rady a tento postoj vylučuje oficiální kontakty mezi EU a Putinem. Kromě toho stojí podle něj za připomenutí, že už loni byl na Putina vydán zatykač Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu, a to v souvislosti s únosy dětí z okupovaných území Ukrajiny.

„Politika appeasementu Putina nezastaví,“ napsala na sociální síti X šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová s odkazem na politiku ústupků či usmíření. „Pouze jednota a odhodlání otevřou cestu k úplnému, spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině,“ dodala.

Podobně jako Josep Borrell reagoval již ve čtvrtek i Charles Michel. „Rotující předsednictví EU nemá mandát k jednání s Ruskem jménem EU. Evropská rada má jednoznačný postoj: Rusko je agresor, Ukrajina je oběť. Žádná jednání o Ukrajině nelze vést bez Ukrajiny,“ napsal Michel na síti X.

Putin přitom podle ruské agentury zmínil současnou roli Maďarska v EU. „Chápu, že jste tentokrát dorazil nikoliv jen jako náš dlouholetý partner, ale také jako předseda Rady EU,“ řekl na úvod setkání s Orbánem šéf Kremlu. Maďarský premiér při setkání s Putinem uvedl, že současná schůzka je výjimečná. „Maďarsko se 1. července stalo na rotačním principu předsedající (zemí) Rady EU,“ uvedl Orbán podle TASS.

V úterý se Orbán, jehož země od pondělí předsedá Radě EU, setkal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Orbán patří k několika málo západním lídrům, kteří se od začátku invaze setkali s Putinem, v Rusku byl naposledy v roce 2022.

 

Podíl
Exit mobile version