Aktualizace: 2.02.2024 13:53

Gaza/Ženeva – Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) dnes vyjádřil znepokojení nad boji ve městě Chán Júnis, které přiměly další palestinské civilisty uprchnout do Rafáhu na samém jihu Pásma Gazy. Město na hranici s Egyptem mluvčí OCHA Jens Laerke v této souvislosti označil za „tlakový hrnec plný beznaděje,“ píše agentura Reuters.

„Chci zdůraznit naše hluboké znepokojení nad eskalací bojů v Chán Júnisu, která v posledních dnech vedla k nárůstu počtu vnitřně vysídlených osob hledajících útočiště v Rafáhu,“ řekl Laerke. „Rafáh je tlakovým hrncem plným beznaděje a obáváme se toho, co bude následovat,“ dodal.

V oblasti se podle Reuters aktuálně před boji ukrývá více než polovina ze 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy. Obyvatelé Pásma Gazy Reuters sdělili, že izraelská armáda ostřeluje místa v blízkosti nemocnic v Chán Júnisu a zintenzivnila útoky u Rafáhu.

„Chán Júnis je také stále častěji napadán a šokující jsou zprávy o těžkých bojích v okolí nemocnic, které ohrožují bezpečnost zdravotnického personálu, zraněných a nemocných, stejně jako tisíců vnitřně vysídlených lidí, kteří zde hledají útočiště,“ řekl Laerke.

Pětapadesátiletý podnikatel a otec šesti dětí Imád agentuře Reuters ve zprávě zaslané prostřednictvím mobilní aplikace uvedl, že pokud přijedou izraelské tanky, budou mít Palestinci v Rafáhu dvě možnosti: zůstat a zemřít, nebo přelézt hraniční plot do Egypta. „Většina obyvatel Pásma Gazy je v Rafáhu. Pokud tam vtrhnou tanky, bude to největší masakr od začátku této války,“ dodal.

Izraelský ministr obrany Joav Galant ve čtvrtek pozdě večer uvedl, že vojáci se nyní zaměří na Rafáh, který patří spolu s Dajr Balahem severně od Chán Júnisu k posledním oblastem, které se izraelské armádě nepodařilo obsadit během téměř čtyřměsíčního konfliktu.

„Dosahujeme našich cílů v Chán Júnisu a dostaneme se také do Rafáhu a zlikvidujeme teroristické živly, které nás ohrožují,“ uvedl Galant.

„Co máme dělat? Čelíme několika hrůzám zároveň: válce, hladu a teď ještě dešti,“ řekla Um Badríová, matka pěti dětí, která po útěku z města Gaza nyní žije ve stanu v Chán Júnisu, a s níž agentura Reuters rovněž spojila prostřednictvím mobilní chatovací aplikace. „Dříve jsme čekali na zimu, abychom si užili pozorování deště z balkonu našeho domu. Teď je náš dům pryč a dešťová voda zaplavila stan, ve kterém jsme skončili,“ dodala.

Izrael válku v Pásmu Gazy zahájil po přeshraničním teroristickém útoku Hamásu na Izrael 7. října, kdy palestinští ozbrojenci podle izraelských úřadů zabili 1200 lidí a zajali 253 rukojmích. Zhruba stovku propustili během dosud jediného příměří koncem listopadu.

Vojenské operace Izraele v Pásmu Gazy si od vypuknutí konfliktu vyžádaly na palestinské straně už nejméně 27.131 obětí na životech a 66.287 Palestinců bylo zraněno, uvedlo dnes Hamásem ovládané ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. V posledních 24 hodinách bylo podle téhož zdroje zabito 112 Palestinců a 148 jich bylo zraněno. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit, podle řady expertů ale více méně odpovídají skutečnosti. Mnoho obětí je navíc stále pod troskami domů, které se zřítily v důsledku převážně izraelského bombardování.

Zprostředkovatelé nyní čekají na odpověď Hamásu na návrh příměří a dohody o propuštění zbývajících rukojmích, který minulý týden vypracovali šéfové izraelských a amerických tajných služeb a který Hamásu předaly Egypt a Katar. Obyvatelé doufají, že to zastaví boje dříve, než do Rafáhu vjedou tanky.

Vysoce postavený představitel Hamásu Usáma Hamdán dnes uvedl, že Hamás na návrh velmi brzy odpoví. Podle něj však rukojmí budou zřejmě propuštěni pouze za předpokladu, že Izrael ukončí svou operaci v Pásmu Gazy a propustí palestinské vězně zadržované v Izraeli, včetně Marvána Barghútího, který byl v roce 2002 zatčen za účast na protiizraelských povstáních a následně odsouzen za vraždu k pěti doživotním trestům. Barghútí je podle Reuters stále velmi oblíbený u palestinské veřejnosti a je vnímán jako sjednocující postava.

 

Podíl
Exit mobile version