Komerční prezentace Aktual.: 26.10.2024 19:16

Pardubice – Fotbalisté Ostravy zvítězili ve 13. kole první ligy v Pardubicích 3:2 gólem v deváté minutě nastavení. Domácí vedli od 15. minuty díky penaltě Tomáše Zlatohlávka, hosté ale ve druhé půli otočili skóre zásluhou střídajícího Filipa Kubaly a proměněného pokutového kopu Ewertona. Za Východočechy odpověděl střídající Vojtěch Patrák, v samém závěru však rozhodl o triumfu Baníku další příchozí hráč z lavičky Matěj Šín.

Slezané vyhráli po dvou kolech a upevnili si čtvrté místo v tabulce. Pardubice šest ligových zápasů za sebou kol nezvítězily, z toho pětkrát utrpěly porážku. Na předposledním místě mají nadále šestibodový náskok před Českými Budějovicemi.

V domácí sestavě nastoupili v lize poprvé od začátku Pandula a Yahaya. Baník začal aktivně a hned si vypracoval tři rohy. Ve čtvrté minutě po centru Riga hlavičkoval Prekop do břevna a brankář Stejskal si málem srazil míč do vlastní sítě.

Pak ale hosté polevili, po necelé čtvrthodině Frydrych fauloval ve vápně Míška a teprve čtyřiadvacetiletý rozhodčí Beneš nařídil penaltu, kterou proměnil stejně starý Zlatohlávek. Pardubický útočník dal druhou branku v ligové sezoně. V závěru poločasu přízemní střelu bývalého hráče Východočechů Ewertona vyrazil Stejskal.

Slezané v úvodu druhé půle přidali a vytvořili si znovu krátce po sobě tři rohy, z nichž nic nevytěžili. Kapitán Ostravy Ewerton další ranou po zemi těsně minul. Po hodině hry Frydrych našel v šestnáctce Prekopa, jenže slovenský útočník ve velké příležitosti hlavičkoval mimo.

V 62. minutě se už hosté dočkali. Holzer nacentroval na přední tyč a Kubala po necelé minutě na trávníku vyrovnal. V lize skóroval poprvé od května. Pardubice si málem vzaly vedení zpět, Sychra se ze strany prodral až před branku, jenže Yahaya z otočky ideálně nezakončil.

V 70. minutě Šimek nedovoleně zastavil Kubalu podobně jako Frydrych v první půli Míška a hlavní sudí ihned nařídil pokutový kop. Brazilec Ewerton proti bývalému klubu nezaváhal a pátou brankou v ligové sezoně dokonal obrat.

Po standardní situaci hostující obrana v rozmezí několika sekund zblokovala tři střely domácích, poté už Východočeši po akci dvou střídajících hráčů srovnali. Krobot nacentroval do šestnáctky a Patrák zakončením z voleje ze vzduchu po necelých dvou minutách na trávníku překonal bývalého pardubického brankáře Markoviče. Asistent signalizoval ofsajd, hlavní sudí však po více než pětiminutovém přezkoumávání situace videorozhodčím verdikt změnil a gól uznal.

Duel směřoval k dělbě bodů, po vypršení osmiminutového nastavení však Kubala přistrčil míč Šínovi a ten překonal vyběhnutého Stejskala. Ostravský záložník skóroval ve druhém kole po sobě a celkově počtvrté v sezoně nejvyšší soutěže.

Ostrava bodovala posedmé z posledních osmi vzájemných ligových zápasů. Venku v lize pětkrát za sebou nenašla přemožitele, zvítězila tam ale teprve podruhé ze sedmi utkání v ročníku nejvyšší soutěže. Pardubice prohrály čtyři z posledních pěti domácích duelů.

Hlasy trenérů po utkání:

Jiří Saňák (Pardubice): „Všichni do toho dali maximum, možná i víc než je v našich silách. V určitých fázích hráči předvedli velice náročný výkon, bohužel to na víc nestačilo. Bohužel je to s prohrou na konci v 99. minutě. První poločas za mě velmi slušná eliminace silných stránek Baníku, šli jsme do vedení. Ve druhém poločase se nám nepovedl úvod, tahali jsme za kratší konec, což vyústilo v penaltu. V posledních 20 minutách to bylo utkání, které muselo bavit, když to zhodnotím maximálně objektivně. Pro nás je to bohužel nula.“

Pavel Hapal (Ostrava): „Šťastné vítězství, které se nerodilo úplně jednoduše. V první půli jsme se nemohli vůbec prosadit, byli jsme nepřesní. Skoro jako ve všech utkáních jsme měli první šanci, ale dali jsme břevno. Pak jsme inkasovali z penalty a byli jsme v některých situacích hodně otevření. Něco jsme si řekli v kabině. Druhá půle už byla podle našich představ, byla nátlakovější. Byli jsme přesnější, hráli jsme výborně, hlavně po levé straně. Po jedné akci jsme vyrovnali. Střídající hráči nám pomohli zápas rozhodnout. Po penaltě na 2:1 jsme znovu inkasovali po jednoduché situaci. Nezabalili jsme to ale a hráli jsme až do posledních minut. Bylo to i tím, že Pardubice cítily, že by mohly zlomit zápas na svou stranu. Otevřelo se tam okénko a Šínas (Šín) to krásně uklidil.“

FK Pardubice – Baník Ostrava 2:3 (1:0)

Branky: 15. Zlatohlávek z pen., 81. Patrák – 62. Kubala, 72. Ewerton z pen., 90.+9 Šín. Rozhodčí: Beneš – Hájek, Váňa – Kocourek (video). ŽK: Saňák (trenér) – Frydrych, Aririerisim. Diváci: 3326.

Sestavy:

Pardubice: Stejskal – Jindra, Lurvink, Šimek, Surzyn – Vacek, Polyák (73. Patrák) – Pandula (46. Sychra, 90.+3 Fousek), Zlatohlávek (63. Darmovzal), Míšek (73. Krobot) – Yahaya. Trenér: Saňák.

Ostrava: Markovič – Aririerisim, Frydrych, Pojezný – Buchta, Boula, Rigo (61. Šín), Holzer (90.+5 Rusnák) – Tanko (61. Kubala), Ewerton (77. Juroška) – Prekop. Trenér: Hapal.