Komerční prezentace Aktualizace: 25.07.2024 21:59

Ostrava – Fotbalisté Ostravy oslavili návrat do evropských pohárů po 14 letech hladkým vítězstvím. V úvodním utkání 2. předkola Konferenční ligy rozdrtili doma čtvrtý tým minulé sezony arménské ligy Urartu 5:1 a před venkovní odvetou v příštím týdnu v Jeravanu jsou velmi blízko k postupu do další fáze.

Domácí zlomili outsidera třemi góly v úvodní půlhodině, kdy se trefili Brazilec Ewerton, Jiří Boula a David Buchta. Po změně stran se prosadili Erik Prekop a z penalty střídající Jiří Klíma. V poslední minutě nastavení snížil Gevorg Tarachčjan, hosté už přitom hráli v oslabení bez vyloučeného kapitána Žirajra Margarjana.

Ostrava se před více než 13 tisíci diváky na soupeře vrhla jako hladová šelma. Od první minuty vysunula presink vysoko k hostující bráně a už ve druhé minutě jí to málem vyneslo gól. Dotěrný Kubala vběhl do rozehrávky gólmanovi a jeho sražený odkop se zastavil o tyč.

Baník byl od začátku dominantní a vedoucí branka visela ve vzduchu. Přišla v 15. minutě, kdy byl Ewerton ve vápně nejrychleji u vyraženého míče a levačkou prudce skóroval. Domácím ještě stoupl apetit, zatímco Urartu mělo velké problémy s jejich rychlostí, pohyblivostí i důrazem.

Baník posbíral spoustu odražených míčů a soupeře „dusil“ na útočné polovině. Ewerton ve 23. minutě ve vápně našel Boulu, který přízemní střelu umístil přesně k tyči. Ve 26. minutě už to bylo 3:0. Neudržitelný Ewerton nacentroval zleva na malé vápno a u zadní tyče míč uklidil do sítě Buchta.

Urartu, které na rozdíl od Slezanů hrálo už úvodní předkolo Konferenční ligy, nemělo protizbraň a v úvodním dějství v podstatě neohrozilo brankáře Markoviče. Gólman Kazarjan naopak krátce před poločasem měl co dělat s ránou Buchty.

I ve druhé půli pokračovala hra na jednu bránu. V 62. minutě se Baník radoval počtvrté. Kpozův centr hlavičkou trknul k tyči Prekop a zaznamenal svůj první gól po přestupu z Bohemians 1905. Pátou trefu měl na noze střídající Klíma, který běžel v 75. minutě sám na branku, ale Kazarjan jeho pokus o lob přečetl a zneškodnil.

Hosté od 78. minutě dohrávali o desíti, když Margarjan ostře fauloval Frydrycha a rozhodčí mu rovnou udělil červenou kartu. Vzápětí početní výhodu zužitkoval Klíma, který z penalty po faulu na Rusnáka zavěsil popáté.

Šestý gól mohl přidat i Boula, jenž podobně jako Klíma uháněl sám na brankáře, ale neuspěl. V poslední minutě nastavení naopak hosté po brejku zkorigovali porážku, tvrdou střelou z pravé strany se prosadil střídající Tarachčjan. Baník, který při minulé pohárové účasti v sezoně 2010/11 nečekaně vypadl s běloruským Mogilevem, vyhrál teprve podruhé za posledních osm utkání v soutěžích UEFA.

Hlasy po úvodním utkání:

Pavel Hapal (trenér Ostravy): „Předně musím poděkovat všem fanouškům za to, jakou nám vytvořili atmosféru. Neskutečně nás hnali a pomohli nám k výhře. Úvod nebyl z naší strany úplně ideální, měli jsme zbytečné ztráty. Ale od nějaké 10. minuty už jsme převzali otěže, dobře kombinovali a dávali góly. Mohlo jich být určitě více, protože další dvě tři stoprocentní tutovky jsme neproměnili. I když jsme vyhráli o čtyři branky, strašně mě mrzí inkasovaný gól. Byl hrozně zbytečný, prakticky z poslední akce zápasu. Mrzí mě to kvůli Markovičovi, kterému jsem přál vychytanou nulu. Výsledek je velice dobrý, ale nemůžeme v odvetě nic podcenit.“

Dmitrij Gunko (trenér Urartu): „Baník nás dnes vyučil a zvítězil zaslouženě. Musím říct, že na takovou rychlost nejsme zvyklí a v tom byl na hřišti největší rozdíl. V takovém tempu běžně zápasy nehráváme. Musím ocenit i atmosféru na stadionu, diváci byli dvanáctým hráčem soupeře. Pokusíme se v odvetě ještě zabojovat, i když to budeme mít po takovém výsledku těžké.“

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Konferenční ligy:

Baník Ostrava – FC Urartu Jerevan 5:1 (3:0)

Branky: 15. Ewerton, 22. Boula, 26. Buchta, 62. Prekop, 82. Klíma z pen. – 90.+4 Tarachčjan. Rozhodčí: Bejtullahu – Bullatovci, Muhadri (všichni Kosovo). ŽK: Šín – Aghasarjan, Simonjan. ČK: 78. Margarjan (Urartu). Diváci: 13.553.

Ostrava: Markovič – Juroška, Frydrych, Pojezný, Kpozo – Boula – Buchta (71. Rusnák), Rigo (66. Šín), Kubala (66. Klíma), Ewerton (71. Holzer) – Prekop (66. Tanko). Trenér: Hapal.

Urartu: H. Kazarjan – Isaac (87. Melkonjan), Simonjan, A. Kazarjan – Pilojan, Aghasarjan, Abou (64. Gilmore), Margarjan – Movsesjan (64. Tarachčjan), Mirzojan, Poljarus (64. Harutjunjan, 84. Ajvazjan). Trenér: Gunko.