Aktual.: 29.04.2025 16:39
Krakov – Pacient ve fakultní nemocnici v Krakově na jihu Polska dnes ubodal svého lékaře. Pětatřicetiletý podezřelý, kterého při pokusu o útěk zadržela ostraha nemocnice a následně jej předala policii, byl pacientem zavražděného ortopeda a údajně byl nespokojen s léčbou. Rozzuřený a agresivní muž násilím vtrhl do ordinace lékaře, pohádal se s ním a několikrát jej bodl nožem. Lékař zraněním podlehl, uvedla dnes polská média s odvoláním na ředitele kliniky a policii. Šok nad tragédií vyjádřil prezident Andrzej Duda i premiér Donald Tusk.
„Měli jsme pacienta, který nebyl spokojen se svou léčbou,“ řekl novinářům ředitel nemocnice Marcin Jendrychowski. Stížnosti pacienta podle něj vyšetřoval ombudsman, který shledal, že je vše v pořádku. „Bohužel, (útočník) udělal to nejhorší možné rozhodnutí a vzal věci do vlastních rukou. Tento typ jednání, tento typ tragédie nelze racionálně vysvětlit,“ dodal ředitel nemocnice.
Policejní komisař Piotr Szpiech novinářům řekl, že útočník choval k lékaři zášť a před útokem se s ním hádal. Pak se pokusil uprchnout, ale zadržela jej ostraha nemocnice. Přivolaná policie vzala dotyčného do vazby. Policie s ním do té doby neměla nic do činění.
Na místě činu jsou podle televize TVN 24 kriminalisté. Chystají se také vyslechnout svědky, včetně pacientky, která podle prokurátorky byla v lékařově ordinaci v době, kdy do ní vtrhl křičící muž, nespokojený s léčbou ruky. Následně vytáhl nůž a několikrát lékaře bodl, a to i do blízkosti srdce.
„Neexistují žádná slova, kterými bych vyjádřila svůj smutek a hněv ze smrti lékaře z fakultní nemocnice v Krakově po brutálním útoku nožem,“ napsala ministryně zdravotnictví Izabela Leszczynová. Na síti X vyjádřila soustrast lékařově rodině a jeho kolegům. Za barbarství zasluhující ten nejpřísnější trest označila jakoukoliv agresi vůči lidem, kteří zachraňují životy.
„Lékaři každý den čelí přívalu nenávisti. Je to odporné a vedlo to k tragédii, řekl TVN 24 profesor Andrzej Matyja, který býval předsedou stavovské lékařské organizace. „Agresi vůči nám vyvolává mnoho lidí nespokojených se zdravotnictvím. Nenávist se šíří roky,“ řekl. „Neseme vinu za vše. Za fronty, za nedostupnost, za neúspěchy. Ale je přeci jasné, že nedokážeme pomoci všem. Velice často prožíváme naše neúspěchy stejně jako naši nejbližší, jako pacient a jeho rodina. Přinášíme si to domů, je to s námi,“ dodal s tím, že sám takové nenávisti čelil.
Ředitel Jendrychowski zdůraznil, že nemocnice zůstane otevřena, protože lékaři jsou povinni pomáhat lidem, kteří to potřebují. „Přestože se stalo to, co je výsledkem šířící se nenávisti, musíme zítra do práci, být ve službě, pomáhat lidem, zachraňovat životy. Nemůžeme nepřijít. Je to naše profese,“ prohlásil.
Doktor Konstanty Szuldrzyński, který je zástupcem primáře ve varšavské nemocnici ministerstva vnitra, se domnívá, že k podobným situacím přispívá i využívání pracovníků ve zdravotnictví k politickým útokům či sporech. „Lékař dělá, co může, aby lidem pomohl. I když se to nepovede, je to neúspěch pro nás lékaře stejně jako pro pacienty. Odpovědí určitě není násilí,“ dodal. Bezpečnostní situace v polských nemocnicích je podle něj nesrovnatelná například s USA, kde bývá často ozbrojená ochranka na každém patře zdravotnického zařízení. Ale sotva si podle něj někdo přeje, aby to tak vypadlo i v Polsku, kde nemocnice raději vynakládají peníze na lepší léčbu, zatímco ochrana bývá v pořadí priorit až tou poslední.