Komerční prezentace Aktualizace: 8.06.2024 13:44

Litomyšl (Svitavsko) – Národní památkový ústav (NPÚ) dnes slavnostně zakončil první etapu obnovy zámku v Litomyšli, která byla hrazená z evropské dotace. Stavbaři opravili střechy, krovy, komíny a arkýře. Pracovalo se rovněž na interiérech hlavně třetího nadzemního podlaží zámku. Vznikly také nové prohlídkové okruhy, zámek bude přístupný celoročně.

Během rozsáhlé obnovy, která trvala asi rok a půl a stála 265 milionů korun, byly ve druhém a třetím patře zámku obnoveny původní historické interiéry. Jednou z restaurovaných místností je i divadelní sál z roku 1767, kde Valdštejnové plánovali domácí divadlo, což ale překazil požár. Další obnovené interiéry představují bydlení dalších členů hraběcí rodiny a jejích hostů, návštěvníkům se představí v novém prohlídkovém okruhu s dočasným označením „Novinky po rekonstrukci.“ V budoucnu se rozšíří o další místnosti, které podstupují opravu, aby vznikl ucelený okruh . Ten se stane základním okruhem pro zimní měsíce. V přízemí zámku byl obnoven Sloupový sál, který je bývalou zámeckou kuchyní a vrátila se jí původní podoba, takže kuchyní je i průchod na věž.

Stavební obnovu podstoupil také prostor, který využívá Městská obrazárna, na své místo se vrátil pokoj komorníka. Opravily se víceúčelové prostory v přízemí pro kulturní akce či pronájmy, zmodernizovala se pokladna, zrekonstruovaná jsou sociální zařízení. Zámek je také díky plošině přístupný i v patrech pro lidi s omezenou pohyblivostí.

Na projekt získali památkáři dotaci 207 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu. V další etapě, která je hrazená z národních zdrojů, se obnoví ostatní interiéry zámku, zrestaurují se sgrafitové fasády a blízký Panský dům, kde byla dříve mateřská škola. Tato část by měla být podle plánu dokončena v roce 2027. NPÚ na úpravy získal ze státního programu Péče o národní kulturní dědictví 425 milionů korun.

Zámek v Litomyšli je cennou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Postavit ho dal v 60. až 80. letech 16. století Vratislav z Pernštejna jako dar pro manželku. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. Na seznam UNESCO byl zámek zapsán v roce 1999.

Podíl
Exit mobile version