Komerční prezentace Aktual.: 18.11.2024 16:25

Terezín (Litoměřicko) – Památník Terezín zpřístupnil soubor skenů originálních kartotéčních lístků lidí vězněných v terezínském ghettu v roce 1945. Kartotéka čítající desítky tisíc karet přináší badatelům a rodinným příslušníkům vězněných nové informace, například o místě jejich bydliště v Terezíně. Při zpracování kartotéky historici doplnili databázi politicky a rasově pronásledovaných o 869 lidí, o nichž doposud neměli žádné informace. ČTK o tom dnes informoval mluvčí památníku Stanislav Lada.

Soubor je přístupný na webu instituce, která uchovává památku obětí holokaustu a hrůz druhé světové války. Skeny kartotéčních lístků pocházejí z fondu Národního archivu v Praze, fondu Moravského zemského archivu Brně a evidenční karty židovského obyvatelstva ze Sedlčanska uložené v Státním okresním archivu Příbram. „Památník Terezín by chtěl tímto poděkovat kolegům z jmenovaných institucí za jejich svolení k publikování tak cenných zdrojů informací o vězních terezínského ghetta,“ uvedl Lada.

Práci na zpřístupnění souboru provedli odborníci v projektu EHRI-CZ (Evropská infrastruktura pro výzkum holokaustu). Projekt propojuje sbírky a prameny rozdělené státními hranicemi a jazykovou bariérou a zároveň podporuje využívání digitálních metod a poskytuje tak pomoc badatelům.

O zřízení Památníku národního utrpení rozhodla vláda v roce 1947, později byl přejmenován na Památník Terezín. Instituce vznikla oficiálně 6. května 1947, první expozice v roce 1949. Jeho součástí je Národní hřbitov. Zřizovatelem instituce je ministerstvo kultury. Hlavním cílem instituce podle Lady zůstává zachování a udržování pietních míst ve stavu, v jakém je nacisté v roce 1945 opustili, a to jako důkaz hrůz druhé světové války v Terezíně a v Litoměřicích.

Podíl
Exit mobile version