Komerční prezentace Aktual.: 26.04.2025 17:58
Vatikán – Papež František byl dnes pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil podle agentury AFP Vatikán. Krátký neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí, jíž se podle Vatikánu zúčastnilo asi čtvrt milionu lidí. Dalších kolem 150.000 lidí doprovodilo hlavu katolické církve na poslední cestě v ulicích Říma, když potleskem provázeli pohřební kolonu. Papež František zemřel v pondělí ve Vatikánu ve věku 88 let.
Vatikán oznámil, že soukromý obřad v bazilice Panny Marie Sněžné začal ve 13:00 a trval půl hodiny. Vedl ho kardinál komoří (camerlengo) Kevin Joseph Farrell a přítomno bylo jen několik dalších kardinálů, biskupů a dalších církevních představitelů, jak to stanoví pravidla pro papežské pohřby. Loni papež František pravidla reformoval tak, aby byla jednodušší a obřady skromnější.
Papež byl pohřben v jedné z bočních lodí baziliky, u kaple s ikonou Salus Populi Romani (Spásy římského lidu), kterou velmi uctíval. Bazilika je nyní uzavřená, i tak ale před ní odpoledne postávaly stovky lidí. Chrám by se podle dřívějších informací mohl otevřít v neděli, jeden z kněží oslovených ČTK ale nechtěl komentovat, zda se chystá na příchod většího počtu věřících než obvykle. Vstup do chrámu byl v posledních dnech možný jen přes bezpečnostní kontroly.
Bazilika Panny Marie Sněžné se nachází blíže k římskému hlavnímu nádraží Termini než k Vatikánu. Čtvrť Esquilino, kde bazilika stojí, patří k oblastem italského hlavního města a žije tam hodně přistěhovalců. Její hlavní náměstí Piazza Vittorio Emanuele II. dalo jméno známému tělesu Orchestra di Piazza Vittorio (Orchestr z náměstí Vittorio), jehož hudebníci pocházejí z různých částí světa. Mnozí obyvatelé Říma tak vnímají silnou symboliku, že papež chtěl být pohřben ve čtvrti, kde bydlí migranti a „lidé na okraji“, než na území uvnitř vatikánských zdí. Někteří obyvatelé čtvrti v uplynulých dnech médiím řekli, že doufají, že by rozhodnutí papeže být pohřben v jejich čtvrti mohlo změnit nyní nepříliš dobrou pověst, kterou Esquilino má.
Do Esquilina se papež nejezdil jen modlit do chrámu Panny Marie Sněžné. V roce 2019 pověřil svého almužníka, kardinála Konrada Krajewského, aby obnovil dodávky elektrické energie nevyužívané veřejné budově u baziliky Svatého kříže v Jeruzalémě. Tu obsadilo sdružení Spintime, které tam provozuje řadu aktivit pro migranty, chudé a také na podporu školní docházky dětí.
Papež František stál v čele katolické církve od března 2013 a byl mimo jiné prvním papežem z amerického kontinentu. Narodil se v argentinském Buenos Aires jako Jorge Mario Bergoglio. Zemřel ve Vatikánu v Domě svaté Marty na Velikonoční pondělí 21. dubna na mozkovou mrtvici. Měsíc předtím byl propuštěn z nemocnice, kde strávil pět týdnů a kde bojoval s oboustranným zápalem plic.
Přes 400.000 lidí se dnes naposledy rozloučilo se zesnulým papežem Františkem
Více než 400.000 lidí se dnes loučilo v Římě s papežem Františkem, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Obřadu na Svatopetrském náměstí a v jeho okolí, který se konal od 10 hodin, se podle Vatikánu účastnilo na 250.000 lidí. Dalších asi 150.000 lidí se loučilo potleskem s oblíbenou hlavou katolické církve v ulicích centra Říma, když jimi projížděla kolona s rakví.
Odpoledne byl 266. papež při neveřejném obřadu pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, jak si to přál ve své závěti. Tato bazilika sice leží asi čtyři kilometry od baziliky svatého Petra, je ale z právního hlediska také vatikánským územím.
Poslední veřejné rozloučení, které se konalo na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, vedl děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re. Během mše v kázání hovořil o osobnosti papeže Františka a vyzdvihl zejména jeho snahu, aby církev byla domovem s otevřenými dveřmi pro všechny. Kardinál Re také připomněl, že první papežova cesta v pontifikátu, který zahájil v roce 2013, vedla na italský ostrůvek Lampedusa, přes nějž prchají tisíce lidí z Afriky do Evropy před chudobou a ozbrojenými konflikty. Právě pomoc uprchlíkům a další skupinám zranitelných osob byla pilířem papežova pontifikátu.
„Stavět mosty, a ne zdi, to byla výzva, kterou mnohokrát opakoval,“ řekl kardinál Battista Re během kázání, které sledovalo zaplněné Svatopetrské náměstí a během něhož několikrát přítomní vzdali papežovi hold potleskem. Re připomněl i papežovy častokrát opakované výzvy světovým lídrům, aby se snažili ukončit všechny války ve světě.
Pohřební ceremoniál před bazilikou svatého Petra sledovalo také na 220 kardinálů, stovky biskupů a kněžích a několik desítek prezidentů, premiérů a monarchů. Byly mezi nimi například i hlavy Spojených států a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Celkem dorazily delegace z asi 150 zemí, tu českou vedl premiér Petr Fiala.
Před pohřbem se krátce sešli v bazilice svatého Petra americký prezident Trump a jeho ukrajinský protějšek Zelenskyj. Bylo to první osobní setkání od jejich únorové vážné roztržky v Bílém domě. Oba prezidenti se mimo to setkali i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a s britským premiérem Keirem Starmerem.
Po obřadu na Svatopetrském náměstí, který vysílala živě v přímém přenosu řada světových médií, byla rakev s papežovým tělem přenesena zpět do baziliky svatého Petra, odkud posléze vyrazil pohřební průvod do baziliky Panny Marie Sněžné. Před ní už několik hodin čekaly tisíce lidí, aby se s papežem mohly naposledy rozloučit. Kolona s papežovou rakví, kterou vezl upravený otevřený bílý papamobil, jela rychleji než „krokem“, jak původně Vatikán avizoval. Lidé na poslední cestě papeže Františka doprovodili potleskem, asi šestikilometrová trasa centrem Říma vedla i kolem slavného Kolosea.
Pohřeb papeže Františka se konal ve skromnějším stylu, jak si to sám přál. Uložen byl také jen do jedné dřevěné rakve, a ne do tří rakví, jak bývalo zvykem dříve. Rakev byla obřadně uzavřena v pátek večer poté, co bylo tělo papeže vystaveno od středy v bazilice svatého Petra. Tam se s ním přišlo za tři dny rozloučit podle Vatikánu na 250.000 lidí, další tisíce už to nestihly, ačkoliv bazilika byla otevřena i během noci.