
Komerční prezentace Aktual.: 30.03.2025 16:33
Praha – Posádka 26 žáků a studentů a dalších osobností, která se dnes zúčastnila parabolického letu, zkusila ve stavu beztíže například pít vodu, hrát karty či různé pohyby. Posádce velel astronaut ve výcviku Aleš Svoboda a doplnili ji další ambasadoři. Mise Zero G je součástí národního projektu Česká cesta do vesmíru. Let v Airbusu A310 odstartoval okolo 11:00 z pražského letiště Václava Havla. K letadlu posádku doprovodil prezident Petr Pavel, podíval se i na palubu. Za dvouhodinového letu prováděl letoun parabolické manévry, na několik minut tak vytvořil stav beztíže, který zažívají astronauti ve vesmíru.
„Je to samozřejmě úplně neskutečný zážitek, který se dá těžko popsat jakýmikoliv slovy, které v českém slovníku nalezneme. Hrozně bych přál každému, aby si to mohl někdy zažít,“ řekl novinářům osmnáctiletý Šimon Fajkus z Prahy. „Je to ten zlomek vteřiny, kdy padáte, kdy nevíte, co se děje, tak tento zlomek vteřiny trvá 20 vteřin. Musíte se v něm nějak naučit orientovat, koukat kolem sebe a vyhýbat se ostatním,“ dodal. Při letuzkoušel například pít vodu, která má ve stavu beztíže tvar koule, jež drží díky povrchovému napětí. Asi nejtěžší na výběrovém řízení byl podle něj pohovor. Na něm bylo cílem organizátorů dostat uchazeče do nekomfortní situace, uvedl.
„To je takový pocit, který si člověk musí zkusit sám. Nemít přehled o vlastním těle, to nejde naučit,“ řekla patnáctiletá Ella Grmolcová z Hovoran na Hodonínsku. Při letu pro ni bylo nejtěžší včas dopadnout na zem na konci jednotlivých stavů beztíže.
Do projektu se původně přihlásilo 861 žáků a studentů, z nichž po řadě testů inspirovaných přípravou skutečných astronautů vzešlo 26 finalistů. Zvládli i poslední výzvu, takzvaný „survival camp“, což je intenzivní výcvik přežití v náročných podmínkách. Měl prověřit nejen fyzickou zdatnost, ale i psychickou odolnost, týmovou spolupráci a reakci na stresové situace žáků a studentů. Z tohoto testu měla původně vzejít finálová dvacítka, nakonec se ale dnešního letu zúčastnilo všech 26 finalistů, vyplývá z informací na webu.
Výběr členů posádky mise Zero-G začal loni na podzim a zahrnoval několik etap. Kadeti absolvovali testy, které se zaměřovaly na komunikační dovednosti, schopnost motivovat ostatní, úroveň angličtiny, paměť, rychlost reakce nebo rozpoznávání emocí. Nevyhnuli se ani testování fyzické kondice.
Letu se zúčastnili například mladý vědec a člen týmu LASAR Simon Klinga, herečka Jana Plodková, youtuber Martin Mikyska, moderátor pořadu Hyde Park Civilizace ČT Daniel Stach či youtuber Karel Kovář.
Mise Zero-G je součástí projektu Česká cesta do vesmíru, který propojuje popularizaci vědy s posilováním českého kosmického průmyslu. Za technickým vývojem, který se týká kosmu či například průzkumu vesmíru, se skrývá příležitost pro technologický rozvoj i ekonomický růst států, řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).